Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprzęgnąć system alarmowy z rejestratorem IP

Jolaos 06 Sty 2018 02:00 411 5
 • #1 06 Sty 2018 02:00
  Jolaos
  Poziom 15  

  Witam
  jest taka sytuacja - w domu funkcjonuje alarm zbudowany na centrali Satel Versa 10. Dozoruje tylko wewnątrz domu. A ponieważ właściciel często wyjeżdża za granicę zlecił wykonanie monitoringu , w sumie 7 kamer IP 2 Mpx.
  Rejestrator wybrałem wstępnie o większej wydajności i posiadający wejścia-wyjścia alarmowe. No i mam tam dobre ceny :D

  https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-i...ratory-ip/rejestrator-ip-kenik-kk-7124kp.html

  W centrali jest jeszcze wolne 2 wejścia ale w razie czego mogę rozszerzyć.
  Cała idea polega na tym by w kamerach wybrać pole - w sumie linię ok 1,5 metra obrysowujących dom po naruszeniu której odezwie się pre-alarm. Co może wystraszyć amatora kwaśnych jabłek :D

  Jakby nie odstraszyło to wiadomo że dokona pewnych zniszczeń by włamać się do środka a tam dopiero chwycą go wewnętrzne PIR'y.
  Więc wstępne straszenie opłaca się.

  Proszę o naprowadzenie względnie wskazanie konfiguracji rejestratora i centrali.
  Zmontowałem wiele systemów alarmowych i jeszcze więcej alarmowych ale nigdy ich ze sobą nie wiązałem w sensie w jakim opisałem powyżej.

  pozdrówka

  0 5
 • Napad.pl
 • #2 06 Sty 2018 03:29
  linuxtorpeda
  Poziom 20  

  Wyjście alarmowe rejestratora łączy się z jednym z wejść centrali jako czujka (NO lub NC). Sposób działania wyjścia alarmowego powinien być konfigurowalny w ustawieniach rejestratora - jako reakcja na ruch wykryty na jednej z kamer.

  http://media.ecp.info.pl/index.php/file/download/5284/2%20Instrukcja.pdf
  W instrukcji na stronie 32 jest narysowane okno konfiguracyjne - "[Wyjście alarmowe] Detekcja ruchu uruchamia zewnętrzne urządzenie podpięte do rejestratora".

  Oczywiście wyzwolenie alarmu powinno odbywać się z pewną czułością, zależnie m.in. od pory dnia. Niestety, nie udało mi się znaleźć w instrukcji możliwości wybierania sekcji obrazu, które mają zostać uwzględnione przy wyzwalaniu alarmu. Istnieją rozwiązania, które na to pozwalają, np. oprogramowanie Motion https://motion-project.github.io/ , jednak wymaga to dodatkowej infrastruktury sprzętowej i wiedzy nt. jego konfiguracji. Koncepcyjnie, system oparty o Motion przesyłałby obraz z kamer/rejestratora do komputera z Motion, gdzie byłby analizowany, i dopiero na jego podstawie komputer by podejmował decyzję, czy alarm uruchamiać.

  Można też pokusić się o prostsze rozwiązanie i ustawić część kamer odpowiednio nisko tak, by wykrycie ruchu w ich obszarze widzenia nie powodowało fałszywych alarmów. :) Jednak w takim przypadku, lepszym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie czujek PIR zamiast kamer.

  Ponadto, wejście alarmowe rejestratora połączyłbym z wyjściem centrali, aby w przypadku alarmu rejestrator zawsze nagrywał otoczenie.

  0
 • Napad.pl
 • #3 06 Sty 2018 08:00
  MariuszX49
  Poziom 19  

  A latem z aktywną podczerwienią w kamerze pająki będą robić psikusy... Pomyśl o wyłączeniu oświetlaczy i o zainstalowaniu zewnętrznych dodatkowych które problem rozwiążą zanim on się pojawi na wiosnę.

  0
 • #4 06 Sty 2018 21:14
  Jolaos
  Poziom 15  

  Czyli reasumując to nie zadziała tak jak sobie założyłem ?
  Wyłączenie podczerwieni i zastąpienie ich zewnętrznymi raczej nie wchodzi w grę...
  Ja zatem jeszcze w inny sposób rozwiązać problem ?

  A gdyby nie łączyć ze sobą obu systemów lecz do wyjść rejestratora podłączyć pojedynczy sygnalizator który by "szczeknął" gdy ktoś wejdzie w strefę chronioną. To też jakiś straszak.

  0
 • #5 07 Sty 2018 11:30
  Konrad Kl.
  Poziom 14  

  Detekcja ruchu pod sswin to kiepski pomysł. Sam to przerabiałem i występowała masa fałszywych alarmów. Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest użycie kamer z inteligentną analizą obrazu (wirtualne przekroczenie linii, itp.).

  0
 • #6 07 Sty 2018 11:41
  Jolaos
  Poziom 15  

  Konrad Kl. napisał:
  Detekcja ruchu pod sswin to kiepski pomysł. Sam to przerabiałem i występowała masa fałszywych alarmów. Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest użycie kamer z inteligentną analizą obrazu (wirtualne przekroczenie linii, itp.).


  Będą takie kamery które mają tą funkcję.

  https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/kamery-ip/kamera-ip-kenik-kg-2040dvf.html

  Opisz proszę jak to zorganizowałeś w swojej instalacji.

  pozdr

  0