Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ANTENA KIERUNKOWA TV DVB-T HD AX 900 MUX8 VHF-UHF + Philips Telewizor LED 32PFL5

06 Sty 2018 08:19 1512 21
  • Poziom 7  
    Witajcie forumowicze. Mam teki oto zestaw: ANTENA KIERUNKOWA TV DVB-T HD AX 900 MUX 8 VHF-UHF (zasięg do 70km, z telewizorem Philips LED 32PFL5605H.
    Problem polega na tym, że odbieram 3 Muxy: Mux 1-poziom sygnału 65-67, jakość sygnału21-31 (BER:0,0, X 1E-6). Mux 2-poziom sygnału 76, jakość sygnału 44-53 (Ciągle się zmienia)(BER:0,0, X 1E-6). Mux 3-Poziom sygnału 92-100, jakość sygnału 100 (BER:0,0, X 1E-6). antena ustawiona na RTCN Jemiołów (42,2 km) według wskazań aplikacji DVBTMap.eu i porównania z ustawieniami sąśiadów. W/w Muxy odbieram po ustawieniu jako kraju lokalizacji Szwajcarii. mam dwa pytania: skąd takie różnice w jakości sygnału w Muxach i dlaczego nie odbieram Muxu ósmego. Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    pjodek napisał:
    dlaczego nie odbieram Muxu Osmego.

Może z tej prostej przyczyny że antena ma polaryzację poziomą, a wyżej wym. MUX pionową.
    ANTENA KIERUNKOWA TV DVB-T HD AX 900 MUX8 VHF-UHF + Philips Telewizor LED 32PFL5
  • Poziom 7  
    Ta antena ma obie polaryzacje
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Anteny tej firmy są kiepsko wykonane, proponuję wydać ciut więcej na antenę logarytmiczną.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pjodek napisał:
    Ta antena ma obie polaryzacje

A gdzie ty je masz obie? Ma polaryzację tylko H a obie to ma pasma. Bardzo dodrą jest antena HN63, mino że też jest tylko H odbiera również polaryzację V na VHF.ANTENA KIERUNKOWA TV DVB-T HD AX 900 MUX8 VHF-UHF + Philips Telewizor LED 32PFL5 Typowo na oba pasmo UHF-H i VHF-V to np takie anteny. ANTENA KIERUNKOWA TV DVB-T HD AX 900 MUX8 VHF-UHF + Philips Telewizor LED 32PFL5ANTENA KIERUNKOWA TV DVB-T HD AX 900 MUX8 VHF-UHF + Philips Telewizor LED 32PFL5ANTENA KIERUNKOWA TV DVB-T HD AX 900 MUX8 VHF-UHF + Philips Telewizor LED 32PFL5TTV combo i antena siatkowa.
  • Poziom 7  
    W opisie jest mowa o tym, że odbiera oba pasma VHF i UHF, polaryzacja pionowa 32 stopnie a pozioma 35 stopni i wygląda tak jak pierwsza z lewej.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    pjodek napisał:
    polaryzacja pionowa 32 stopnie a pozioma 35 stopni

To brednia, opis robił debil i "miszcz" marketingu w jednej osobie!
  • Poziom 7  
    Wygląda na to, że masz rację.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    pjodek napisał:
    Gorzów Wlkp.
    pjodek napisał:
    skąd takie różnice w jakości sygnału w Muxach

Bo mux-3 prawdopodobnie odbierasz z lokalnego doświetlenia mux-3 na ul. Podmiejskiej.
    Na których kanałach odbierasz mux 1 -2? Odbiornik skanowany na automacie czy ręcznie?
    pjodek napisał:
    Muxy odbieram po ustawieniu jako kraju lokalizacji Szwajcarii
    pjodek napisał:
    dlaczego nie odbieram Muxu ósmego

Po pierwsze - jak pisano wcześniej - mux-8 z Jemiołowa idzie w polaryzacji pionowej. Po drugie - czy przy takich ustawieniach masz możliwość wybrania w odbiorniku pasma VHF (7 MHz) i skanowania kanału 8 (198,5 MHz)? Nie da się tv ustawić "Polska"?
    pjodek napisał:
    W opisie jest mowa o tym, że odbiera oba pasma VHF i UHF, polaryzacja pionowa 32 stopnie a pozioma 35 stopni

Głupoty straszne. Jak ustawisz do odbioru pol. poziomej to odbierasz wszystko co nadawane w poziomie, jak ustawisz w pionie to odbierasz to co nadaje w pionie. Ta antena nie ma możliwości równoczesnego odbioru sygnału nadawanego w poziomie i w pionie. A taka jest Ci potrzebna.
  • Poziom 43  
    Jak już to napisano, że kąt odbioru w pionie 32° a poziomie 35°.
  • Poziom 7  
    W przypadku Mux 3 jest to możlwe choć gdy antena jest w innym kierunku, choć bardzo blisko? (ca. 1 km). Odbiornik skanowany jest automatycznie, gdyż ręczne daje rezultat 4x0. Jakoś nie znalazłem w moim tv możliwości wyszukiwania kanałami, np. 4, 7 itp. Co do ustawienia na Polskę, znajduje tylko Mux 3.
  • Poziom 43  
    Pozostaje ci sprawdzić przez jakiś dekoder DVB-T lub inny TV czy instalacja jest OK.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    LeDy napisał:

Najpierw podejrzewałem Autora o przekłamanie (niesłusznie), a zanim napisałem swój post to sprawdzałem w wielu miejscach i tylko na Allegro jest to:

w innych miejscach brak danych co do kąta wiązki...
  • Poziom 36  
    pjodek napisał:
    W przypadku Mux 3 jest to możlwe choć gdy antena jest w innym kierunku, choć bardzo blisko? (ca. 1 km).

Tak.
    pjodek napisał:
    Odbiornik skanowany jest automatycznie, gdyż ręczne daje rezultat 4x0

???
    A jakie konkretnie częstotliwości skanowałeś ręcznie? W przypadku gdy do anteny dociera sygnał z kilku nadajników, na automatycznym skanowaniu odbiornik może zaprogramować się w kolejności aktywnych częstotliwości, a nie wg najlepszego sygnału.
    pjodek napisał:
    Co do ustawienia na Polskę, znajduje tylko Mux 3.

Ustaw na "Polska". Telewizor ma
    Cytat:
    Pasma tunera: VHF, UHF, S-Channel, Hyperband

Brak odbioru mux-8- z dużym prawdopodobieństwem - wynika z nieodpowiedniej anteny.
    Instrukcja obsługi Philips 32PFL5605H napisał:
    Instalacja kanałów cyfrowych
    Możesz zmienić ustawienie anteny w celu poprawy odbioru. Aby dostroić kanał, trzeba znać dokładną częstotliwość. W celu uzyskania najlepszych efektów warto skontaktować się z usługodawcą lub profesjonalnym instalatorem.
    1. Naciśnij przycisk MENU.
    2. Wybierz kolejno: [Konfiguracja] -> [Ustawienia kanału] -> [Instalacja kanałów] -> [Tryb cyfrowy: odbiór testowy] -> [Szukaj], a następnie naciśnij przycisk OK.
    3. Naciśnij przycisk przycisków numerycznych, aby wprowadzić częstotliwość kanału.
    4. Wybierz opcję [Szukaj], a następnie naciśnij przycisk OK.
    5. Po wyszukaniu kanału wybierz opcję [Zapamiętaj], a następnie naciśnij przycisk OK.

W opcji "Tryb cyfrowy: odbiór testowy" sprawdź na jakich częstotliwościach teraz odbierasz mux 1 i 2.
    Z Jemiołowa powinieneś mieć
    mux-1 (666 MHz)
    mux-2 (674 MHz)
    mux-3 (562 MHz) Jemiołów / Gorzów
    mux-8 (198.5 MHz)
    Jeżeli są inne to znaczy że łapiesz z innego nadajnika i należy to poprawić. Jeżeli masz te właściwe, to masz bardzo trudne warunki odbiorcze lub coś nie tak z Twoja instalacją.
  • Poziom 7  
    Niestety. Masz recję. Kupilem na Allegro.

Dodano po 15 [minuty]:

Sprawdziłem częstotliwości. Wszystkie trzy Muxy odbieram na częstotliwościach Jemiołowa. Instalacja jest nowa. Wszystko wskazuje na to, że muszę kupić nową antenę. Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 43  
    Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    LeDy napisał:

Najpierw podejrzewałem Autora o przekłamanie (niesłusznie), a zanim napisałem swój post to sprawdzałem w wielu miejscach i tylko na Allegro jest to:

w innych miejscach brak danych co do kąta wiązki...

Co to za argument, że komuś się coś po............? Co do polaryzacji V też nigdzie nie ma . To tylko antena H-H a to moje pisanie to tylko przypuszczenie, że mogło o takie coś chodzić a nie o polaryzacje..
    P.S.
    Prostuje to co napisałem bo nie wszystko jest prawdą. To prawda, że to antena H-H ale również V-V bo można ją obrócić o 90° i wtedy jest V-V. Ten wpis z internetu właśnie tego dotyczy. Oczywiście nie zmienia to przydatności anteny bo w kraju mamy UHF-H, VHF-H a gdzieniegdzie VHF-V. Jej przydatność więc tylko H-H.
  • Poziom 7  
    Dziękuję. To ważna informacja. Sprzedający mógłby użyć takiego właśnie argumentu.
  • Pomocny post
    Moderator
    Nie podajesz miejsca gdzie odbierasz, ale oprócz MUX1-3 i 8 jest w Gorzowie odbierany także MUX4 na kanale 29 i to z bardzo silnym sygnałem: dwa nadajniki, jeden na EC przy Małorolnych a drugi z komina dawniejszych zakładów URSUS. Jeżeli mieszkasz gdzieś w pobliżu to możesz mieć problemy.

Odnośnie polaryzacji: MUX8 jest faktycznie nadawany z Jemiołowa w polaryzacji PIONOWEJ. Sam system nie jest zainstalowany wysoko, ale z pobliskiego balkoniku na maszcie widać w nocy światła Berlina (osobiście oglądałem). Reszta MUX-ów w polaryzacji poziomej ale - i tu istotna sprawa: MUX1 i MUX2 są nadawane na sąsiednich kanałach 45 i 46 co wymaga naprawdę dobrej jakości instalacji odbiorczej pozbawionej wzmacniaczy.

Większość terenu Gorzowa (szczególnie prawa strona Warty) ma znakomity sygnał z Jemiołowa, maszt mimo odległości widać gołym okiem w pogodne dni.

W Polsce - niestety - są nadajniki nadające MUX3 w polaryzacji pionowej - głownie jako "doświetlanie" w SFN. Na szczęście nie ma ich za wiele...
    Ten LED 32PFL5605H to który rocznik? Faktycznie pierwsze partie miał problemy z rozpoznawaniem kraju i systemu.
  • Poziom 7  
    Witaj kolego. Mieszkam przy Sokolej 5 w Gorzowie, Moja antena (bez wzmacniacza) ma czysty "widok" na Jemiołów. Częstotliwości Muxów które odbieram wskazują na ten nadajnik. Co do tych nadajników doświetlających, to na niektórych lokalizacjach, np. Wielka Brytania, telewizor pokazywał na liście kanałów programy nadawane przez Mux 4 i Mux Odra Gorzów, ale ich nie wyświetlał. Zaś sam tv jest faktycznie dość stary. Kupiony ponad 6 lat temu, i z pewnością ma problemy o których piszesz. Na pewno nie ma możliwości wyszukiwania kanałami. Tylko częstotliwościami. I tu rodzi się pytanie: czy jest antena, na której mógłbym odbierać sygnał z tych nadajników pobocznych?
  • Pomocny post
    Moderator
    Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o "nadajnikach pobocznych". Może tak dla inteligentnych inaczej... ;-)

Nie jestem pewny ale chyba byłem w Twoich okolicach (Asnyka/3go Maja) jakiś czas temu i pamiętam ze widok na południe masz piękny i Jemiołów pięknie świecił na czerwono na horyzoncie...

Zapewne sygnały są bardzo silne a antena nie należy do takich z małym zyskiem.
    Dlatego ja bym zaczął od eksperymentów z tłumikiem by zmniejszyć sygnały wejściowe z kanałów 29 (MUX4) i 32 (MUX3) - oba nadajniki w podobnej odległości 3 km a to już blisko! - do takiego poziomu, by sygnał na wskaźniku w TV osiągnął około 90% przy antenie ustawionej dokładnie na Jemiołow. MUX1 i 2 powinieneś mieć z poziomem około 60% ale tyle wystarczy do prawidłowego odbioru.
    Do odbioru MUX8 radziłbym założyć oddzielna antenę, np coś takiego:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_A0140.htm podłączoną przez zwrotnicę np taką:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_zwr-210dc_fm-vhf-uhf_telmor_C0325.htm
    W pobliżu nie masz - na razie! - żadnych BTS-ów z LTE w pasmie 800 MHz
    Pamiętaj, że odbiorniki cyfrowe najczęściej nie maja żadnych układów automatyki wzmocnienia a standardowy dekoder w telewizorze potrzebuje około 4rech sekund na ustabilizowanie. Dlatego wszelkie korekty należy wykonywać metoda "żabich skoków".

Tłumik kosztuje kilka zł, zapewne koszt przesyłki/dojazdu będzie większy. Ale to stosunkowa najtańsza droga...
  • Poziom 7  
    Pisząc poboczne, myślałem o nadajnikach innych niż Jemiołów. Dziękuję.
  • Pomocny post
    Moderator
    Ale jak obrócisz antenę niemal na zachód - tak azymut 250 stopni - masz jak na dłoni wszystkie programy nadawane z Alexanderplatz z Berlina. Do odbioru trzeba mieć niestety dekoder z DVB-T2.
    Kanały: 25, 27, 31, 33. 40 i 42. W sumie około 40tu programów.
    https://de.wikipedia.org/wiki/Berliner_Fernsehturm