Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VPN - czy warto korzystać jako prywatny użytkownik?

06 Sty 2018 09:49 6804 19
  • Poziom 31  
    Zainteresowałem się tematem, ale okazuje że w polskich warunkach może to nie grać roli, jeśli firma VPN znajduje się w Polsce a nie zagranicą, bo będzie wiedziała o nas mniej więcej tyle co krajowy dostawca Internetu.

https://vpnonline.pl/cennik -czy ta opcja jedna z lepszych, było promo 50% na ich usługi, czy wtedy się dopiero opłaca?
    https://hide.me/pl/pricing - za darmo ale czy warto zawracać czas?

https://buyproxies.org/panel/cart.php?gid=2 - czy są i warte elite proxy dedykowane 100% w Polsce?

Zapytałem, bo chyba nabezpieczniej używać do przelewów zwykłego smartfona. TOR uważam za alternatywę, ale także bardziej dla przstępców.
  • Poziom 25  
    A do czego chcesz korzystać.
    Bo to pytanie takie jak: czy warto kupić samochód z silnikiem diesla.

Dla jednych jest to opłacalne rozwiązania a inni nie mają potrzeby.
  • Poziom 31  
    Zwróćiłem uwagę na pierwszą ofertę, bo nie chce używac TOR.

Na pewno czasem mam taka potrzebę, a z faktu że używam podstawowych zabezpieczeń od Microsoft (Antywirus) i darmowe narzędzia do robaków etc. parę groszy zaoszczędzone w ten sposób jestem skłonny wydać tutaj. Zamiast używać publiczne proxy, które wygasają co chwila.

Nie jest na tyle opłacalne, żebym miał co ukryć, ale naprawdę godna do rozważenia opcja, w budynku gdzie mam kilka komputerów. Tanio co oznacza w tym segmencie usług?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jak to napisałeś, polski operator VPN wie o Tobie tyle ile dostawca łącza. Zagraniczny tyle samo, ale Ty nie masz nad nim żadnej kontroli (nad polskim teoretycznie obowiązuje polska jurysdykcja prawna).
    Skąd masz pewność, że operator VPN nie przechowuje logów, nie rejestruje ruchu, nie sprzedaje informacji o Tobie korporacjom z oddziałami na Kajmanach, czy nie wstrzykuje złośliwego kodu. Masz kontrolę nad serwerami operatora?
    Zresztą ukrycie adresu tak naprawdę nic nie znaczy przy wielu znacznie bardziej wyrafinowanych technikach śledzenia. Te publiczne VPNy to trochę jak dziecko, co schowało się za szafę i myśli, że rodzice go nie widzą.
  • Poziom 25  
    A ja jeszcze raz zapytam - co chcesz ukryć, przed czym się zabezpieczyć?
    Pytam dlatego że piszesz coś o przelewach - że najbezpieczniej z telefonu. A niby czemu?
    Obawiasz się że ktoś z domowników czy użytkowników sieci lokalnej złamie SSL?
  • Poziom 31  
    Z recenzji VPN na agielsksim forum wynika, że to dedykowane proxy płatne może się równać z VPN.
    A generalne listy proxy są niebezpieczne.
    W takim razie, co z elite proxy za darmo, skoro one i tak szybko wysychają?

U mnie widzę cookies jako realne główne zagrożenie. Zdarzyło mi się że obca osoba znała mój login do skrzynki pocztowej dawno nie istniejącej. Kontakt przerwałem, zresztą to prawie na pewno ktoś z kryminału, bo szukałem osób do wymiany wiedzy.

czuker napisał:
    A ja jeszcze raz zapytam - co chcesz ukryć, przed czym się zabezpieczyć?

Logika opiera się na tym , że skoro mam wszystko darmowe na kompie, chcę poznać zalety VPN za pieniądze i tego sens.

czuker napisał:
    Pytam dlatego że piszesz coś o przelewach - że najbezpieczniej z telefonu. A niby czemu?

Przelewy to linux z pendrive, jak dla mnie ale nie używam niestety bo ciągle się wiesza z prndrive https://www.spi.dod.mil/download.htm
    Nie ma nic za darmo, czym musisz zapłacić .... VPN/Proxy i prywatność -naprawdę nie bądź naiwny.
    Namiastka prywatności: dzierżawiony serwer VPS, tam stoi twój WŁASNY koncentrator, firewall, router programowy itp. (cena 2000zl/ rok), w domu UTM z aktualną licencją (cena 1500zl /rok).
  • Poziom 37  
    Mam wrażenie, że tematy bezpieczesńtwa, i zarazem swoje potrzeby rozumiesz na poziomie artykułów z mediów.
    Antywirus, SSL, przelewy, TOR i ukrywanie, włam na skrzynkę pocztową ... każde z nich jest zagadnieniem "sekuritowym", tylko nie mają ze sobą niemal nic wspólnego.
    A nawet są jakby przeciwne: rzetelne ustalenie autentyczności właściciela konta do przelewu - ukrywanie, anonimizacja.
  • Poziom 31  
    JacekCz napisał:
    Antywirus, SSL, przelewy, TOR i ukrywanie ... każde z nich jest zagadnieniem "sekuritowym", tylko nie mają ze sobą niemal nic wspólnego.

Bzdura, czytaj kontekst..... Pomijam to, że odrzuciłem TOR, antywirus mam wbudowany Microsoftu, przelewy mogę robić z lonuxa, a "ukrywanie" w kontekście pracy na komputerze domowników - chyba wytłumaczyłęm?

Nie wydaję pieniędzy żadnych na zabepieczenia, może pora na coś płatnego?

Więc VPN to ściema i ułuda. Amen.
    VPN sam w sobie to nie ściema - to podstawa działania wszystkich firm z pracownikami mobilnymi i zdalnymi oddziałami.
    Przydaje się też, gdy TWOJE urządzenie korzysta z OBCEJ sieci (np w kiepskim hotelu). Jednak trzeba wiedzieć jak z tego korzystać.
    Natomiast te VPN publiczne - "ściema" to określenie idealne.
  • Poziom 31  
    U mnie komputery i telefony są po WiFi.

To ja rozumiem, że jeśli ktoś pracuje dla firmy, jedzie do jakiegoś partyzanckiego kraju w Afryce, kiepski hotel, połączenie słąbe ale jest, VPN dobra opcja.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kuferekczasu napisał:
    To ja rozumiem, że jeśli ktoś pracuje dla firmy, jedzie do jakiegoś partyzanckiego kraju w Afryce, kiepski hotel

Moment, bo dalej dla ciebie nie do końca tamat jasny.

1. Zasoby firmowe.
    Większość firm nie udostępnia w publicznym internecie całości zasobów informatycznych sieci wewnętrznej. Żeby z tych zasobów skorzystać musisz się podłączyć do LAN firmy albo bezpośrednio (wpinasz sie do sieci w firmowym biurze) albo przez firmowy VPN, wpinając sie gdziekolwiek (w domu, w hotelu) do internetu i nwiązując połaczenie VPN do firmy.
    2. Sieci niezabezpieczone i niezaufane
    Możesz zwiększyć bezpieczeństwo nawiązując komunikację przez VPN z takiej sieci.
    3. Ograniczenia terytorialne
    Znaczna większość serwisów VOD (i nie tylko) udostępnia usługi tylko klientom łączącym się z IP przypisanych do określonego kraju. jeśli chcesz to ograniczenie ominąć to możesz nawiązać połączenie VPN do serwera zlokalizowanego w określonym kraju - twój klient będzie widziany tak jakby się łączył z IP serwera VPN, w związku z czym serwer VOD cię "wpuści" i udostępni ograniczoną terytorialnie treść.

kuferekczasu napisał:
    połączenie słąbe ale jest, VPN dobra opcja.

Słabe (rwące się, o niestabilnym czasie odpowiedzi) połączenie to często wróg VPN, który na wiązany na takim połączeniu będzie się "rozpinał".
    kuferekczasu napisał:
    U mnie komputery i telefony są po WiFi.

To ja rozumiem, że jeśli ktoś pracuje dla firmy, jedzie do jakiegoś partyzanckiego kraju w Afryce, kiepski hotel, połączenie słąbe ale jest, VPN dobra opcja.

Wcale nie musisz być w partyzanckim kraju. Zdecydowana większość hoteli w Polsce nie blokuje ruchu sieciowego pomiędzy urządzeniami gości (wiele hoteli i pensjonatów to nawet recepcji i administracji nie ma odseparowanych) a wtedy to już jest zabawa przednia :-)
  • Poziom 31  
    Srednio jasne, stąd pytam.
    Przelewy robię przez Epic Privacy Browser albo linux.

jdubowski napisał:
    3. Ograniczenia terytorialne

No dokłądnie, ale czy tylko dla tej opcji gra jest warta świeczki?

kuferekczasu napisał:
    Domownicy są zieloni, ktoś pracuje w urzędzie publicznym. Na przykłąd zrobi wpis nie taki jaki chce na lokalnym forum.

Albo to.

Dochodzę na wniosku, że o ile nie chodzi o zamaskowanie przestępstwa w pewnym sensie (wtedy człowiek używa firmy VPN w innym kraju), to płacenie za VPN to jest jakby dublownie abonamentu w sytuacji użytkownika prywatnego? Policja będzie miała 2 źródłą do potwierdzenia, a kryminalista i tak szuka nadzianych ludzi których stac na całkowitą prywatność.

No nie, cały rynek oprogramownia dla domu by przez was zabnkrutował :) Przynajmniej ludzie wiedzą że lepiej mieć coś płątnego na dysku niż nie mieć.
    kuferekczasu napisał:
    No dokłądnie, ale czy tylko dla tej opcji gra jest warta świeczki?

Jak pojedziesz na narty do Austrii i żona nie obejrzy koljnych odcinków Korony Królów to będziesz wiedział czy warta czy nie ;)

kuferekczasu napisał:
    Dochodzę na wniosku, że o ile nie chodzi o zamaskowanie przestępstwa w pewnym sensie

+ potrzeby które wymieniłem wyżej...

kuferekczasu napisał:
    to płacenie za VPN to jest jakby dublownie abonamentu w sytuacji użytkownika prywatnego?

Jeśli ci coś potrzebne to to kupujesz. Jeśli niepotrzebne - nie kupujesz. Proste ;)
  • Poziom 31  
    jdubowski napisał:
    Jak pojedziesz na narty do Austrii i żona nie obejrzy koljnych odcinków Korony Królów to będziesz wiedział czy warta czy nie

Na komórkę transfer opcja za Free. A przyjmijmy że korzystam z telefonu, mam VPN ze stałym IP, jaki jest zysk z takiej sytuacji?

kuferekczasu napisał:

Tym bardziej czemu służą owe pół- albo dedykowane elite proxy, bo znowu nie doczytałęm pewnie poprawnie :/
    kuferekczasu napisał:

Tym bardziej czemu służą owe pół- albo dedykowane elite proxy, bo znowu nie doczytałęm pewnie poprawnie :/

Patrzac na nazwę to zdaje się wyciąganiu pieniędzy z nieświadomych...
    Prozy jako takie przydaje się w realizacji celu 3 w/g mojego postu.
  • Poziom 31  
    Kraje bogate zarabiają w takiej Polsce ma usługach które u nich są zmianami realnymi w życiu.....

Najciemniej jest pod latarnią, kryminalista leoiej funkcjonuje jako skorumpowany urzędnik i korzysta ze służbowego komputera, stąd - dlaczego taka popularności TOR?

jdubowski napisał:
    Patrzac na nazwę to zdaje się wyciąganiu pieniędzy z nieświadomych...

Przykład: http://2proxy.pl/#oferta

"P: Do jakich stron mogę się podłączyć?

O: Twitter, Google, Youtube, Instagram, Facebook, LinkedIn

P: Dlaczego jedynie te strony?

O: 2proxy.pl przeznaczony jest głównie dla użytkowników zainteresowanych dostępem do wskazanych portali. "

Na anonimowości można sporo zarobić, prywatność jest bezcenna - dlatego mało kogo na to stać. Przeczytajcie komentarze http://stylem.pl/publiczne-proxy-proxygen/ :)

IC_Current napisał:
    VPN sam w sobie to nie ściema - to podstawa działania wszystkich firm z pracownikami mobilnymi i zdalnymi oddziałami.

Trzy posty do końca, czemu tym userom służą takie rozwiązania, skoro z powyższych postów sztuce dla sztuki? (żargon)

https://www.forum.optymalizacja.com/topic/209...zie-kupi%C4%87?do=findComment&comment=1413909
    To proxy nie służy użytkownikowi końcowemu do zapewnienia anonimowosci, tylko służy do celów biznesowych (masz zresztą przykłady w tekście: API + agencje marketingowe).
    Agencja od tworzenia "kłamstwa i reklam" kupuje dostęp, posiada możliwość pisania aplikacji (dostęp do API) i np. programowo wysyła hurtowo posty na Facebooka z różnych kont i różnych adresów IP, a Ty myślisz, że tyle osób jest zainteresowane reklamowanym produktem.
    Inny przykład: posiadasz serwer www i cyklicznie dostajesz DDoS. Kupujsz proxy i użytkownicy Internetu łącza się z tym proxy, a nie bezpośrednio z Twoim serwerem.
    Inny przykład: Masz popularny portal, dużo multimediów. Kupujesz kilka proxy w różnych stronach"świata" i Twoi klienci łącza się nie bezpośrednio z Tobą, tylko najbliższym serwerem proxy.
    Takich przykładów jest bardzo wiele, jednak to cele biznesowe. Dla prywatnych użytkowników proxy to jednak głównie filmy i geolokacja.
  • Poziom 31  
    czuker napisał:

W jakiej mierze to prawda, i czy wszystkie banki w to mają:

"Pierwszy i najważniejszy to że masz do banku dedykowaną apkę a nie używasz przeglądarki którą wchodzisz na różne strony
    ale nie przez przeglądarkę, odpada np cały phishing, apka może (i zazwyczaj ma) certificate pinning, więc podstawiony AP nie może zrobić ataku MitM, generalnie apka ma większy wpływ na kształtowanie połączenia z bankiem, i zazwyczaj tego używa by zablokować niepewne połączenia" - z mojej rozmowy z pewnym programistą.