Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden obwód kamera - nakładka OSD - transmitter

06 Sty 2018 10:56 648 11
  • Poziom 5  
    Witam.
    Zbudowałem jakiś czas temu drona, wszystko jest na jednym zasilaniu i od samego początku na odbiorniku wideo widać paski od zakłóceń i tylko w momencie gdy dodam więcej gazu.
    Cały obwód kamery podłączony jest osobno do PDB 12V i 5V i ostatnio szukając rozwiązania natknąłem się na posta by zrobić wszystko na jednym obwodzie.
    Schemat nowego połączenia jest w załączniku i moje pytanie brzmi...
    Czy dobrze to będzie podłączone?
    Może ktoś z Was miał podobny problem i mógłby mi jakoś pomóc?

PS. w grę nie wchodzi osobna bateria do zasilania obwodu kamery, gdyż zwiększy to znacząco masę drona

• flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zakłócenia są tylko na transmitowanym sygnale czy na OSD też?
    Zacznijmy od podstaw.
    Masa źle prowadzona, robimy jeden wspólny punkt masy a nie podłączamy ją ciurkiem jak lampki choinkowe.
    Transmiter w metalowe pudełko.
    Przy samym transmiterze koraliki ferrytowe na zasilaniu i kondensatory odsprzęgające - słowo klucz, PRZY SAMYM, a nie na 20cm przewodach.
    Kabelek video jest ekranowany?
  • Poziom 5  
    Zacznę od tego ze to w sumie moja pierwsza konstrukcja.
    - Na OSD też zakłócenia występują.
    - Masę zamierzam podłączyć tak jak na tym SS do OSD a OSD ma swoje dwa wyjścia wiec myślę że to jest OK.
    Teraz faktycznie jest wpięta osobno i tak jak to ująłeś wyżej.
    - Transmitter ułożony jest dość daleko od układów t.j. kontroler, pdb, kontrolerów obrotów i kabli wysokiego napięcia
    - Kabelek video nie jest ekranowany

Dodano po 6 [minuty]:

Pytanie odnośnie masy, jeden punkt czyli poprowadzić ją np. od filtra LC do każdego urządzenia osobno ?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 39  
    Zmień przewód video na ekranowany.
    Transmiter musi być w metalowej puszce.
    Wszystkie masy prowadź z jednego punktu.
    To na początek.
  • Poziom 5  
    Ok, myślę ze uda mi się to zrobić w tygodniu, chodź zastanawiam się jak będzie z chłodzeniem tego transmittera bo potrzebuje "przewiewu" bo jest bardzo mały a o mocy 600mw
    Pytanie odnośnie masy w którym miejscu zrobić ten jeden punkt może być przy filtrze LC ?
  • Poziom 39  
    Co to w ogóle za transmiter?
    Obudowa może być jednocześnie radiatorem i ekranem (coś jak w CB radiu), kwestia wykonania w tym konkretnym przypadku.
    Może być masa przy samym filtrze.
    Zobaczymy co to da.
    Sterownik jak i silniki generują stosunkowo silne pole elektromagnetyczne i bez ekranowania transmitera efekt może być kiepski, zakładając że transmiter chiński to będzie w nim konstrukcyjnie wiele do poprawienia.
  • Poziom 5  
    Ok, a taką metalową puszkę z czego i jak byś zrobił, czy można taką dostać np w sklepie?
    Takie części zawiera układ i prąd poprowadzony jest z PDB:
    - Płytka zasilająca PDB-XT60 W 2xBEC 12V i 5V - PDB-XT60

- Nadajnik FPV TS5828 5,8GHz Mini TX 600mW
    - Kamera płytkowa do FPV 700TVL CMOS - 5V-12V - obiektyw 2,8mm
    - OSD Micro MinimOSD 14x14mm
    - Filtr FPV - Mini Filter 1A RTF LC-Filter 2-4S - (waga 0,5g) - filtr zakłóceń zasilania

Czyli z masa zrobić tak i kabelek video ekranowany, dodam ze jest dość duża odległość pomiedzy kamerką z OSD a transmitterem
  • Poziom 39  
    Widzę że są dwie wersje tych transmiterów, ekranowany i goły, masz ta wersję bez metalowego kapsla na wierzchu?
    Najlepiej było by go wsadzić do jakiejś starej puszki po głowicy/modulatorze UKF.
    Długie kable na pewno nie pomagają tylko przeszkadzają.
  • Poziom 5  
    mam o taki:
    Zawsze mogę zmienić położenie albo kabelki z oplotem puścić górą, obudowa wykonana jest z płyty węglowej co samo w sobie izoluje w pewnym stopniu zakłócenia.
    Jeszcze jedno zasilanie też ekranować czy sobie odpuścić ?
  • Poziom 39  
    Czyli wersja bez ekranu.
    Koniecznie wsadź do w jakąś puszkę.
    Przewody możesz przewlec przez koraliki ferrytowe.
    Swoją drogą, testowo mogłeś sprawdzić podłączając transmiter do oddzielnego zasilania, było by wiadomo czy zakłócenia wędrują po zasilaniu czy polem magnetycznym.
  • Poziom 5  
    Czy folia aluminiowa spełni role puszki jak i ekranu? zależy mi na niskiej masie.
    Tak czy tak lepiej zrobić od razu jak należy, a na drugiej baterii na pewno sprawdzę jak się zachowa tylko rozbiorę model
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Od biedy może być folia ale ze 3 warstwy, za to będzie problem z izolacją, chyba że wsadzisz transmiter w jakiś worek.
    W pierwszej kolejności sprawdź na oddzielnym zasilaniu, żeby to nie była głupiego robota.