Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator wkrętarki Parkside nie ładuje.

06 Sty 2018 11:41 13836 9
  • Poziom 22  
    Witam.
    Pewnego dnia wkrętarka przestała działać. Włożyłem akumulator do ładowarki i nic nie wykrywa. Miernik na akumulatorze pokazuje całkowite naładowanie. Przy próbie włączenia wkrętarki lekko tylko mignie dioda od wkrętarki (od podświetlania miejjsca pracy) i tyle. Wydaje mi się, że akumulator nie ma mocy, a jak mierze miernikiem to ma 18v czyli naładowany. Mierze bez obciążenia.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 1  
    Napięcie ładowania powinno być wyższe ok. 5% od wartości nominalnej akumulatora. Jeśli jest mniejsze lub równe ładowanie będzie niepełne chociaż wskaźnik pokaże full
  • Poziom 22  
    Rozkręciłem akumulator, podłączyłem go do wkrętarki i do voltomierza. Przy wyłączonej wkrętarce 18v jak ją włącze prąd spada do 0. W obudowie akumulatora jest wypalony kawałek obudowy (tak to wygląda jak by się coś grzało). Poniżej zdjęcia.
    Akumulator wkrętarki Parkside nie ładuje.Akumulator wkrętarki Parkside nie ładuje.Akumulator wkrętarki Parkside nie ładuje.
  • Poziom 22  
    Chyba już po gwarancji jest tak mi się wydaje. Musze zobaczyć. A to źle odlane czy wypalone znajduje się nad tymi elementami.Akumulator wkrętarki Parkside nie ładuje.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam.

A próbowałeś pomierzyć napięcie na poszczególnych ogniwach ?
    Może któreś ogniwo jest uszkodzone i działa zabezpieczenie?
  • Poziom 22  
    Witam.
    Problem został rozwiązany, a mianowicie wszystkie ogniwa były dobre. Bateria jakimś sposobem rozładowała się poniżej punktu krytycznego do tego stopnia, że ładowarka jej nie widziała. Sama wkrętarka włączała tryb zabezpieczający i wyłączała się ze względu na za niskie napięcie. Do akumulatora podłączyłem w szereg mały akumulatorek AA i przez niego podłączyłem dopiero ładowarke (tym sposobem prąd na akumulatorze wskoczył do 19v). Ładowarka wykryła akumulator i podładowała go. Akumulator wrócił do życia. Temat zamykam.
  • Moderator
    Na prośbę Autora tematu - odblokowuję.
  • Poziom 10  
    Poprosiłem o odblokowanie tematu, aby dodać zdjęcia, gdyby ktoś potrzebował.

Zastanawiające w tym zestawie Parkside jest to, że skoro wkrętarka ma zabezpieczenie i wyłącza się przy niskim napięciu akumulatora, to jednak robi to nie w porę, skoro ładowarka nie jest w stanie tego akumulatora zobaczyć. W zasadzie problemem jest tu ładowarka, która z bezsensownych powodów przy niskim napięciu aku w ogóle go nie widzi.

Mi nie udało się uratować sposobem kolegi wyżej, czyli wpiąłem zewnętrzny aku w obwód, a dokładnie włożyłem kabelki do wnętrza wtyczki akumulatora. Skoro ładowarka miała wykryć napięcie, to niby powinna ruszyć, tym bardziej, że mój akumulatorek zewnętrzny to był 16340 i miał napięcie 4,1V, czyli znacznie więcej niż 1,5V z AA. Ale po podpięciu ładowarka gasiła czerwoną diodę, coś tam cykała i potem znowu czerwona się zaświecała.

Poradziłem sobie w inny sposób. Trzeba mieć w tym celu, albo jakiś zwykły prostownik samochodowy, który będzie w stanie podać mocniejszy prąd, albo nowoczesna ładowarka samochodowa + jakiś aku żelowy, aby w ogóle się uruchomiła, bo sama z siebie napięcia żadnego nie podaje. Ja miałem na szczęście ładowarkę + jakiś stary aku żelowy z napięciem 1V... Podłączyłem więc żelowy do ładowarki samochodowej i do tego podpiąłem przewody z wtyczki aku ładowarki. Napięcie ładowania wahało się w granicach 10-11V. Na początku po chwili zaświeciła się dioda zielona i po odłączeniu nie chciała zgasnąć... Przy drugiej próbie kombinowałem z krótszymi czasami podpięcia przewodów do ładowanego żelowego i udało się, ładowarka zaskoczyła i zielona dioda zaczęła migać, czyli rozpoczęło się ładowanie aku.

Poniżej zdjęcia.

Informacyjnie jeszcze. Ogniwa są beznadziejne, niemarkowe, pojemność 1300... Czyli gdyby ktoś chciał się pobawić w odczepianie blaszek i przylutowanie na nowo ogniw, to można kupić za 100 zł 5szt po 20 zł, najlepszych ogniw na rynku o pojemności 3500mAh. W ten sposób mielibyśmy aku 3 razy taki jak oryginał.