Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Termopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak się nie ma, co się lubi...

TechEkspert 10 Jan 2018 23:13 8658 74
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    robokop wrote:
    Bycie moderatorem, nie ogranicza w żaden sposób możliwości dyskusji.

Owszem ogranicza gdy wyrzuca się wiadomości do kosza nie podparte własną wiedzą czy doświadczeniem. Jedynym usprawiedliwieniem dla takowego działania jak zwykle w przypadku kolegi jest stwierdzenie typu :" rewelacja " i bach do kosza. Za spokoje ciekawość kolegi. Falowody próżniowe stosowane są głownie w Radioastronomicznych i Radiolokacyjnych instalacjach wieloantenowych. Miałem tam okazję przyjrzeć się rozebranej dwutorowej obrotowej głowicy próżniowej w radarach wielkiej mocy. Próżnia zmniejsza straty oraz jeśli dobrze pamiętam od techników podnosi moc anizotropową oraz zmniejsza odbicia. Zdaje się że falowody maja tam także magnetyczne izolatory ferrytowe oraz chłodzenie cieczowe. Wiem że lotnisko O'Hare w Chicago ma radary kontroli obszaru ATC z falowodami próżniowymi. Pewnie dla tego by było mniej odbić nie wiem dokładnie. Nie jestem też pewny w 100% ale chyba firma FLANN MICROWAVE w swojej ofercie ma falowody próżniowe.

Zdaje się że odchodzimy od tematu.
  • Termopasty
    robokop
    Moderator of Cars
    cooltygrysek wrote:
    Owszem ogranicza gdy wyrzuca się wiadomości do kosza nie podparte własną wiedzą czy doświadczeniem. Jedynym usprawiedliwieniem dla takowego działania jak zwykle w przypadku kolegi jest stwierdzenie typu :" rewelacja " i bach do kosza.

A co to ma wspólnego z moim udziałem w dyskusji tutaj i Twoim "błyszczeniem" w kwestii falowodów?
    cooltygrysek wrote:
    Za spokoje ciekawość kolegi. Falowody próżniowe stosowane są głownie w Radioastronomicznych i Radiolokacyjnych instalacjach wieloantenowych. Miałem tam okazję przyjrzeć się rozebranej dwutorowej obrotowej głowicy próżniowej w radarach wielkiej mocy. Próżnia zmniejsza straty oraz jeśli dobrze pamiętam od techników podnosi moc anizotropową oraz zmniejsza odbicia.
    Wiem co to jest falowód i jakie zjawiska w nim zachodzą - nie potrzebuję wykładów. We właściwościach próżni też się nieco orientuję.
    cooltygrysek wrote:
    Wiem że lotnisko O'Hare w Chicago ma radary kontroli obszaru ATC z falowodami próżniowymi.
    Prosiłem o podanie konkretnego urządzenia z zastosowaniem falowodu próżniowego? Dopiero co sugerowałeś że dużo ich widziałeś. Pewnie w piecach indukcyjnych?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @robokop W kuchenkach mikrofalowych. :D Fakt, w magnetronie jest próżnia.

@cooltygrysek Może Cię zdziwie, ale w falowodach stosuje sie nawet lekkie nadcisnienie powietrza, wytwarzane specjalną pompką z osuszaczem, żeby tam wilgoć nie właziła.
  • Termopasty
    User removed account
    User removed account  
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Robokop a co byś powiedział klientowi który stwierdza w maluchu zniszczenie gwintu w głowicy od szpilki mocującej rozrząd ?
    Zadupie, wieczór , brak pomocy.
    Poszukałem blaszki do mocowania przewodów, włoźyłem do otworu, wkręciłem szpilkę, wyregulowałem na oko rozrząd i jeszcze jeździłem tydzień aź mi dorobiono nową szpilkę.
    Czyli rozwiązanie prymitywne ale skuteczne.
    A w 1985 zatrzymał nas milicjant na rondzie Marszałkowskiej w Watszawie i mało nie padł ze śmiechu ale mandatu nie dał.
    Był deszcz a wycieraczki rozsprzęgliły się z silnikiem.
    W bagaźniku był przewód który przeciągnięty przez małe przednie okienka został przywiązany do ramion wycieraczek. Pasaźer go ciągnąl i ruszał wycieraczkami.
    User removed account
    User removed account  
    abart64
    Level 31  
    200m od jakiegoś marketu pękła plastikowa rurka, łącznik węża nagrzewnica-silnik. Wywaliło płyn chłodniczy. Z resztką tej plastikowej rurki na wymiar, poszedłem do marketu i zakupiłem grabie do liści z metalowym trzonkiem choć szedłem z myslą o kupnie kija od szczotki żeby korki z niego strugać. Zakupiłem też brzeszczot i na krawęzniku uciąłem kawałek tego trzonka od grabi który okazał się idealną szczelną rurką. 3l wody niegazowanej do uzupełnienia i w drogę. Najbardziej ucieszyła się mama z nowych grabi :)
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Chyba Was przebiję, Panowie...24 lata temu Brześć Bialoruski. Aeroport. W transponderze w samolocie IŁ-18 padł tranzystor kluczujacy klistron nadajnika. Taki troche jak nasz BU 326A. Rano wylot do Istambułu, transponder musi działać... Wieczór, sklepy pozamykane. Rozważamy wyskok samochodem do Warszawy.... Dawca...Dawca ..Telewizor w pokoju hotelowym, rosyjski, bodaj jakiś ,,Elektron", tranzystor koncowy toru odchylania poziomego, wkrętak i lutownica. ...... Ten Bendix - King transponder zadzialał. :D Rano szykujemy sie już do wylotu, a tu wpada ,,Etażna" do pokoju i wrzeszczy: ,, my was Poliaki posztrafujem, szto wy w numerie swiniarnik zdiełali i telewizjonnyj priomnik odkazali". Koleżka jej wcisnał w łape 50 dolarów i cisza. W sumie to moja wina była, bo tylnej oslony telewizora nie przykreciłem, chyba ze zmęczenia. Jak fotki znajdę z tej akcji, to zeskanuje i zamieszcze. :D
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Podobny numer zastosowałem na polecenie kierownika w spawarce wiązką elektronów KD 502 zamiast zachodnich niedostępnych. Działało ale raz na jakiś czas tranzystory wariowały i napìęcie rosło. Po ponownym załączeniu było znowu ok. Po kilku numerach wiadome słuźby załatwiły odpowiednie tranzystory w Mwksyku /embargo/.
    Ale kaźdy strzał kosztował 2500000 starych złotych.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Zbigniew 400 Jeszcze o lotnictwie słówko. Libia 1995r. Lampe 6P36N w ARK -3 (automatycznym radiokompasie), na śmiglowcu MI -8, wymieniałem podczas lotu :D .GPSów wtedy nie było, lot nad pustynią i jedynym wskaźnikiem kursowym było NDB w Trypolisie a w słuchawkach cisza. Wleźć do radioluku, rozkontrować nakrętki złacz, wkręty amortyzatorów, odkrecić pokrywę bloku, zdjąć kubek z lampy i złożyć wszystko do kupy, niemal wisząc głową w dół na wpijacych sie w brzuch wręgach i wiązkach przewodów. To były czasy...
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Trochę wygodniej naprawiałem wzmacniacze operacyjne na przeliczniky stacji radarowej zestawu armat przeciwlotniczych S 60.
    Poligon - 20stopni.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    robokop wrote:
    Pewnie w piecach indukcyjnych?

Pozostawię bez komentarza gdyż brak słów.

Krzysztof Kamienski wrote:
    Może Cię zdziwie, ale w falowodach stosuje sie nawet lekkie nadcisnienie powietrza

Tak wiem, jednak rzadko stosowane w klimacie umiarkowanym w układach nadawczych niskiej i średniej mocy, natomiast z powodzeniem stosowane w ciężkich warunkach pogodowych np kraje skandynawskie, niektóre typy radarów i nadajników okrętowych itp. Nie wiem ile w tym prawdy ale słyszałem od techników że są dość podatne na zakłócenia spowodowane przebiciami jonizacyjnymi zależnymi od długości falowodu.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    cooltygrysek wrote:
    że są dość podatne na zakłócenia spowodowane przebiciami jonizacyjnymi zależnymi od długości falowodu.
    Co jest poddatne ? Ta Twoja próżnia ? Skończ te brednie, chłopie ! Nigdy nie stosuje się próżni w falowodach, a wiesz dlaczego ? A właśnie dlatego, - napisałeś w wyszczególnionym przeze mnie akapicie. Przy niskim ciśnieniu (bo całkowitej próżni nie da się uzyskać, dopiero by nastapiła jonizacja gazów w takim falowodzie. :D Superczułe urzadzenia odbiorcze (radioteleskopy), posiadaja falowody wypełnione stabilizowanym nadciśnieniem gazu obojętnego np. helu, z przyczyn podanych poprzednio.
    User removed account
    User removed account  
    QuadDamage
    Level 8  
    Proszę o złotą łopatę, ale show must go on...

Przeczytałem cały temat i podobne dawno temu, ale dopiero dzisiaj doznałem olśnienia :D Sprzątając znalazłem takie coś jak "Drobnoziarnisty grafit naturalny" marki Pres(cott ? :D nawiązanie do P4 ? :cunning: - nie wiem, naklejka jest zdarta). Jest to w takim pojemniczku plastikowym jak oliwiarka a ujście ma jak Kropelka - i faktycznie pył z tego leci.

Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
    - czy już po nałożeniu pasty na IHS-a (szczęśliwy posiadacz fajnie kręcącego się Q6600 się kłania ;)), oczywiście na procesorze poza socketem i płytą główną gdyby tak dać odrobinę tego pyłu po wcześniejszym minimum z godzinnym tasowaniem kartami (jak pewne złe narkotyki niektórzy tak rozcierają - moździerza nie mam, zresztą cały ten pył by poleciał w cholerę) zrobiłby się z tego kosmiczny pył ? Ilość do dobrania na oko.. w sumie nie powinienem się tym interesować, ale ja zamiast rzeczy materialnych jestem głodny i rządny wiedzy :P
    - druga kwestia: jak się taki grafitowy gwiezdny pył ma się do coolerów z miedzianą podstawą lub do techniki DHT ? Nie uszkodzą się ciepłowody ani nic tam nie zacznie degradować ? Niby Kryonaut ma tam dorzuconego grafitu i dzięki temu producent może się pochwalić przewodnością cieplną na poziomie 12,5 W/mK (gdzie przy MX-2 jest to "zaledwie" 5.6 W/mK) i ludziom jakoś coolery nie spadają na zasilacze :P

Więc chyba to ma prawo działać, jak nikt się nie odważy zrobić porówania "z" i "bez" (kupiłem 8g MX-2, coś 2zł więcej niż za 1g, więc mi nie szkoda) to postaram się aby do końca roku były już wyniki.

Za literówki i ewentualne błędy przepraszam, ale nie śpię drugą noc z rzędu bo tyle mam roboty, a przy trzeciej to chyba przyjedzie cysterna z kawą/energetykiem/mate i podepnie się do zamiast wodociągu. Mocniejszych rzeczy nie ruszam czego i Wam życzę :)