Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Hotair
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się nie ma, co się lubi...

TechEkspert 06 Sty 2018 17:01 6114 73
  • #1 06 Sty 2018 17:01
    TechEkspert
    Redaktor

Jak się nie ma, co się lubi...
    Czasami sytuacja zmusza do wykorzystania środków zastępczych, czyli tego co akurat mamy dostępne. Nie jest to rozwiązanie profesjonalne ale czasami można coś w ten sposób uruchomić. Przykładowo tutaj: https://www.powerelectronicsnews.com/problems...s/household-substitutes-for-cpu-thermal-paste możecie znaleźć zastępniki dla pasty termoprzewodzącej. Na krótki czas dość dobrze radzi sobie masło lub krem nawilżający, a najgorzej żółty ser :) Lepszym zamiennikiem długoterminowym (bez efektu wysychania i pękania) okazała się np. pasta do zębów.

Czy zdarzyło Wam się kiedyś użyć niekonwencjonalnego środka zastępczego?

Wiadomo, że nie jest to profesjonalne, później trzeba wymienić rozwiązanie na docelowe, a czasami (tak jak w przykładowym zastępniku termopasty) należy np. wyczyścić pozostałości po zastępniku, ale czasami coś musi być zrobione natychmiast...

Źródło:
    https://www.powerelectronicsnews.com/problems...s/household-substitutes-for-cpu-thermal-paste

• HotAir
  • #2 06 Sty 2018 17:18
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Ja tam zazwyczaj używałem kremu "Nivea" na krótką metę dawał radę, oczywiście było to jakieś 10-15 lat temu kiedy moce procesorów nie wymagały aż tak dobrego odprowadzania ciepła.

• #3 06 Sty 2018 17:20
    TechEkspert
    Redaktor

Dobrze wiedzieć, "NIVEA" jest pewnie bardziej dostępna niż wspomniany w materiale wosk do włosów :)
    Muszę się przyznać że kiedyś użyłem towotu, działało :)

• #4 06 Sty 2018 20:12
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

Mi zdarzało się wogóle nie dać pasty na procesor gdy akurat mi zabrakło i też działało. Za to gdzieś wyczytałem, że od tych najtańszych past termoprzewodzących na bazie silikonu, lepszy jest zwykły silikon sanitarny.

• #5 06 Sty 2018 21:19
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Kraniec_Internetów napisał:
    lepszy jest zwykły silikon sanitarny.
    Bardzo dobry pomysł, jak zresztą wiekszosc Twoich :D .Później do rozdzielenia procesora i radiatora używamy młotka i przecinaka, tak ?

• HotAir
  • #6 06 Sty 2018 22:58
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

@Krzysztof Kamienski
    Pisząc to chodziło mi tylko o przewodność termiczną (praktyczną). Niemniej już się spotkałem z przypadkiem, gdzie bodajże w karcie nVidia Quadro 4000 musiałem chłodzenie od PCB w imadle rozdzielać bo pasta zaschła. A było jej tam więcej niż na CPU Intela.
    Czemu "jak większość moich"? Dawaj, też się pośmieję ^_^

• #7 06 Sty 2018 23:05
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Kraniec_Internetów napisał:
    Pisząc to chodziło mi tylko o przewodność termiczną (praktyczną).
    Jezeli już musisz zastosować jakiś ,,replacement" termopasty, to ja akurat stosowałem smar litowy, (inaczej zwany niebieskim towotem), do nabycia na niemal każdej stacji benzynowej. I sprawdza się znakomicie. :D

• #8 06 Sty 2018 23:11
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

Kurcze, tak sobie pomyślałem, że jak niedługo kupię nowego PC, to mogę przetestować najweselsze zamienniki na starej jednostce :) Jak mnie wena najdzie to czemu nie. Taka tabela z pozycjami "pasta do zębów", "smar", a obok temperatury. Ser brzmi smakowicie.

• #9 07 Sty 2018 06:37
    pawelr98
    Poziom 35  

Jeżeli o pastę termoprzewodzącą chodzi to nigdy nie stosowałem substytutu.
    Prędzej goły radiator i to tylko przy mało grzejących się częściach (typu Athlon II X2) albo użycie resztek starej pasty.

Albo po prostu używałem tańszej pasty jak silikonowej którą zazwyczaj używam do tranzystorów mocy.

Przy głównych częściach by to nie wypaliło. 5820K(malpa)1.325V by się po prostu przegrzał od razu,290X tak samo.

A jeżeli o inne substytuty chodzi. Testowałem wzmacniacz za pomocą kondensatora 220uF 50V bo nie miałem innego na duże napięcie. Teraz jest 4700uF 35V.
    W konstrukcji na konkurs NDN wrzuciłem kondensator 220uF 200V do prostowania napięcia 40V. Zakończenie konkursu było tuż tuż to trzeba było jakoś dokończyć.Do tego doszła drabinka kondensatorów 22uF 50V równolegle.

Ile to razy zwierałem bezpieczniki bo trzeba było odpalić sprzęt na zaraz.
    Dopiero potem wymieniane na nowe.
    Obecnie w gnieździe bezpiecznika we wzmacniaczu siedzi śrubka. Wzmacniacz dopiero powstaje a ja nie mam odpowiedniego bezpiecznika. Transformator trzeba było sprawdzić a kable już do gniazda polutowane.

Wyjeżdżałem z garażu moim rowerem elektrycznym. Wywaliło bezpiecznik 20A w sterowniku PWM. Do zamknięcia sklepu nie tak znowu dużo czasu. Śruba w gniazdo i jedziemy.
    Wyjazd pod górę to silnik ciągnął duży prąd i spalił bezpiecznik.
    Potem wymieniony na zwłoczny 25A.

Zamiast softstartu stosowałem czasem dławiki z zasilaczy impulsowych. Całkiem nieźle tłumiły prądy udarowe.

• #10 07 Sty 2018 10:00
    RafalB

Poziom 24  

TechEkspert napisał:
    Lepszym zamiennikiem długoterminowym (bez efektu wysychania i pękania) okazała się np. pasta do zębów.

W wigilię składałem domowy "serwerek" i zapomniałem zabrać pasty z firmy więc użyłem pasty do zębów :)
    HPX już czeka ale weny brak.

• #11 07 Sty 2018 14:29
    Tommy82
    Poziom 39  

E to już lepiej zamiast litowego smar miedziowy. A jak silikon to tylko czerwony wysokotemperaturowy ;).

• #13 07 Sty 2018 14:36
    robokop
    Moderator Samochody

Aż przykro się robi, jak człowiek czyta takie rzeczy, na technicznym forum.

• #14 07 Sty 2018 16:05
    szogun
    Poziom 18  

robokop napisał:

Bo my tu o komputrach Panie Samochodziarz !

• #15 07 Sty 2018 16:19
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

szogun napisał:
    robokop napisał:

Czyli post o grzaniu grafiki w piekarniku (jako jeden z największych syfów, jaki można uskutecznić i swego czasu super "porada" z tego forum)ma tu rację bytu? Bo związany z komputerami?
    Forum "Artykuły" nie należy wyłącznie do komputerowców...

• #16 07 Sty 2018 16:23
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

sharp napisał:
    Czyli post o grzaniu grafiki w piekarniku (jako jeden z największych syfów, jaki można uskutecznić i swego czasu super "porada" z tego forum)ma tu rację bytu? Bo związany z komputerami?

Kiedyś nie każdy miał kasę by kupić kartę do komputera jak dotychczasowa padła. Swego czasu sam to zrobiłem przy HD7870 i działała jeszcze kilka tygodni zanim odeszła. Nie żebym był za polecaniem tej metody komukolwiek, ale jak karta i tak jest trupem, to czemu by nie przedłużyć jej życia aż nową kurier przywiezie :)

• #17 07 Sty 2018 16:26
    robokop
    Moderator Samochody

szogun napisał:

A to komputery jakaś inna fizyka obejmuje? Sensem zastosowania pasty jako takiej, jest zwiększenie powierzchni styku dwu ciał stałych, dla lepszej transmisji ciepła. Wymagania stawiane temuż medium są takie, że ma nie zmieniać swoich właściwości z upływem czasu i pod wpływem warunków środowiskowych, oraz mieć jak najwyższy współczynnik przewodności cieplnej. Jak tak czytam o użyciu pasty do zębów, będącą w istocie mieszaniną kredy i gliceryny, to stwierdzam, że lepiej by było chyba nic nie dawać.

Dodano po 2 [minuty]:

sharp napisał:
    Czyli post o grzaniu grafiki w piekarniku (jako jeden z największych syfów, jaki można uskutecznić i swego czasu super "porada" z tego forum)ma tu rację bytu?

To akurat inna para kaloszy. Doświadczalnie i na własnej skórze wypróbowałem - laptopowa Nvidia Quadro - coś tam (droga!) podlana topnikiem i wypieczona, działa trzeci rok, bez żadnych anomalii.

• #18 07 Sty 2018 16:31
    Tommy82
    Poziom 39  

@robokop
    Po prostu ten artykuł od razu powinien znaleźć się w dziale na wesoło.
    Jestem pod wrażeniem że tak długo się tu utrzymał.

@robokop
    Nvidia w laptopach miała problem z chipem w środku nie z kulkowaniem i podgrzanie pomagało.
    Swego czasu na tym forum też się z tego śmiano.

• #19 07 Sty 2018 16:34
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

robokop napisał:
    Jak tak czytam o użyciu pasty do zębów, będącą w istocie mieszaniną kredy i gliceryny, to stwierdzam, że lepiej by było chyba nic nie dawać.

Kup sobie najtańszą paste termoprzewodzącą na bazie silikonu. Dam głowę że nawet pasta do zębów będzie lepsza.

• #20 07 Sty 2018 16:54
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

robokop napisał:
    sharp napisał:
    Czyli post o grzaniu grafiki w piekarniku (jako jeden z największych syfów, jaki można uskutecznić i swego czasu super "porada" z tego forum)ma tu rację bytu?

To akurat inna para kaloszy. Doświadczalnie i na własnej skórze wypróbowałem - laptopowa Nvidia Quadro - coś tam (droga!) podlana topnikiem i wypieczona, działa trzeci rok, bez żadnych anomalii.
    Nie, Roberto - to to samo. Fakt, że Tobie się udało, bo podszedłeś do tego w miarę racjonalnie (topniki i te rzeczy...) absolutnie nie świadczy, że jest to skuteczna metoda i co za tym idzie, polecana. Dwudziestu innych przeczyta, włoży do piekarnika i upali laminat na węgiel. I będzie płacz i zgrzytanie zębów.
    Rozrząd w niektórych autach można wymienić malując znaki markerem, ale czy to będzie metoda zalecana przez producentów?

• #21 07 Sty 2018 17:02
    robokop
    Moderator Samochody

No popatrz, stada przygłupków używają termopast silikonowych w elektronice profesjonalnej i energoelektronice. Pasta silikonowa H 0,78 W/m K, pasta do zebów - trudna do określenia, z powodu zmiany parametrów wraz z temperaturą - odparowanie wody i gliceryny. Pozostały gips -0,51 W/(m·K).

• #22 07 Sty 2018 18:00
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

robokop napisał:
    No popatrz, stada przygłupków używają termopast silikonowych w elektronice profesjonalnej i energoelektronice.

A czy powyższy temat jest o energoelektronice, czy o procesorach? Bo ja tam widzę "https://www.powerelectronicsnews.com/problems...s/household-substitutes-for-cpu-thermal-paste". A przy procesorach słabe odprowadzania ciepła powoduje raz wyższa temperaturę, a dwa głośniejszą prace komputera.

• #23 07 Sty 2018 18:05
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Panowie, dział temat/zdjęcie tygodnia porusza różne tematy często humorystyczne idealne na przerwę w pracy, co nie koliduje też z tematami i dyskusjami na poważne i aktualne tematy.

Z zasady dział jest nieco luźniejszy, jednak przeglądając tematy widzę że nie przeszkadza to rozwijaniu się ciekawych dyskusji,
    dlatego starajmy się aby także w tym temacie było co poczytać.

Dział jest dla wszystkich i jeżeli ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia w pojawiających się tematach to zapraszam,
    wychodzę z założenia że mądrego zawsze warto posłuchać, a na forum mamy naprawdę ciekawych ludzi będących specjalistami zarówno w swoim fachu jak i mających interesujące hobby. Forum tworzą jego użytkownicy, więc warto się postarać aby dać coś od siebie to będzie też co brać ;)

Widzę że źródło pochodzi z serwisu dotyczącego profesjonalnej elektroniki mocy, tam nikomu ten temat nie przeszkadzał podobnie jak komiks czy żart, który czasem pojawi się w prasie specjalistycznej.

Zachęcam też do korzystania z możliwości umieszczania swoich materiałów w dziale Artykuły, tam w zredagowanej formie można podzielić się swoim doświadczeniem, a nawet umieścić materiał felietonowy. Podejrzewam, że dla autora szczególnie cenne będą sensowne komentarze i merytoryczna dyskusja, która ma szansę rozwinąć się pod jego materiałem. Trzeba mieć trochę odwagi aby skonfrontować swoje przemyślenia i doświadczenie na forum publicznym, ale do odważnych świat należy :)

Natomiast jeżeli natraficie na coś nowego w branżach związanych z tematyką elektroda.pl warto odezwać się w Newsach.

• #24 07 Sty 2018 18:19
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

No muszę przyznać że temat wesoły, niemniej sam kiedyś stosowałem z powodzeniem pod tranzystory mocy czy procesory smar grafitowy. A do dużej mocy smar litowy zmieszany z pyłem diamentowym, efekt rewelacyjny. Wyszła z tego chyba najlepsza pasta termoprzewodząca z jaką kiedykolwiek miałem styczność. Niestety obecnie mam problemy ze zdobyciem pyłu diamentowego.

• #25 07 Sty 2018 19:27
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@robokop Trochę to nie tak, bo...miałem taki przypadek : uszkodzony sterownik silnika tyrystorowy - dwa tyrystory i trzy diody w obudowach TO 220. Uszkodzony tyrystor - mialem zapasowy, a naprawa zaczęła się w sobotę po poludniu. Faktycznie zabrakło mi pasty termoprzewodzacej. Klient dzwoni co godzinę, że mu produkcja stoi. Użyłem smaru litowego, ostrożnie przetestowałem sterownik, a w poniedziałek na 10 minut przed otwarciem sklepu komputerowego warowałem w celu zakupu pasty. Zakupiłem, smar umyłem, użylem pasty i to pozwolilo mi już w poniedziałek oddać naprawiony sterownik o godz 10, a nie po południu. Czy to źle ?

• #26 07 Sty 2018 19:32
    robokop
    Moderator Samochody

Krzysztof Kamienski napisał:
    Zakupiłem, smar umyłem, użylem pasty i to pozwolilo mi już w poniedziałek oddać naprawiony sterownik o godz 10, a nie po południu. Czy to źle

Czemu źle? Piszę w kontekście tego, że co niektórzy powielają urban legends - o użyciu gładzi gipsowej jako środka termotranmisyjnego. Co ze smaru na otwartym powietrzu, pod wpływem podwyższonej temperatury zostaje? Coś, o dość nieprzewidywalnej charakterystyce i właściwościach. Podobnie jak z bajdurzeniem starych "korboli" o tym, czego awaryjnie wlać do układu jako płynu hamulcowego w przypadku wycieku - szamponu, piwa... A równie dobrze można by nasikać...

• #27 07 Sty 2018 19:39
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@robokop Więc właśnie. Jako zamiennika płynu hamulcowego na dojazd do warsztatu można użyc tylko i wyłącznie denaturatu - a jest on dostępny w każdym sklepie spożywczym. Taki przykład ,,Quick Time Replacement" :D

• #28 07 Sty 2018 19:40
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Sterowniki w wózkach widłowych, w których radiatorem jest konstrukcja wózka na początku montowałem na pastę h, ale jako, że wychodziło pół opakowania na sterownik, zacząłem montować na smar miedziowy który był pod ręką i problemów nie stwierdziłem. A dawno temu w Ładzie 2101 miałem kluczyki od puszek po piwie zamiast bezpieczników. Paliły się tylko w uzasadnionych przypadkach :D .

• #29 07 Sty 2018 19:45
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@Art.B Właśnie, a'propos smaru miedziowego. Coś mi sie zdaje, ze on ma dużo mniejszą rezystancję termiczna od wielu renomowanych past. Tyle, że nie zawsze można go zastosować, ze względu na jego przewodność elektryczną.

• #30 07 Sty 2018 19:53
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Przy montażu tranzystorów do radiatorów w samych sterownikach nie odważyłem się na jego zastosowanie i pozostałem przy klasycznych pastach, aczkolwiek nie powiem żeby mnie nie kusiło. Do sterowników i falowników smar miedziowy sprawdza się znakomicie jako wypełnienie kilku dm2 powierzchni między aluminiowymi plecami sterownika a konstrukcją wózka. Nie wysycha, jest hydrofobowy, relatywnie tani. Z ryzykiem przebicia miałem już przykre doświadczenia gdy brakło mi zalewy do prototypu stratnego regulatora napięcia alternatora na mosfetach i uzupełniłem żywicą epoksydową ze sklepu. Niestety pigment w żywicy okazał się dość dobrym przewodnikiem i urządzenie po minucie poprawnej pracy widowiskowo poszło z dymem. Po tym mam obawy przed umieszczaniem jakiejkolwiek przewodzącej mazi wewnątrz obudowy.