Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik natężenia pola elektromagnetycznego - lotnisko

Biodegradowal 06 Sty 2018 17:37 462 4
 • #1 06 Sty 2018 17:37
  Biodegradowal
  Poziom 3  

  Dzień dobry Panie i Panowie!
  Ostatnio stanąłem przed trudnym wyborem zakupu miernika natężenia pola elektromagnetycznego, miernik ma służyć do wykonania serii pomiarów na obszarze lotniska. Lotnisko wyposażone jest w urządzenia radiolokacyjne wykorzystujące fale bezpośrednią powiedzmy od 1000MHz do 1500MHz, moc wypromieniowanego sygnału tak do 1 MW. Anteny urządzeń radiolokacyjnych zamontowane są różnie od 2 m (nad ziemią) do ok. 15-20 m, pomiar wykonywany od poziomu ziemi do wysokości ok. 15-20 m. Obrót anteny 5- 15 obr/min. Chciałbym dobrać miernik tak by otrzymać wiarygodny odczyt w odległościach ok. 1km do 300 m od radaru.
  Oczywiście bardzo zależy mi na stosunku cena/jakość.
  Przeglądałem wiele urządzeń, jednak wydawały mi się jakby były stworzone głównie do mierzenia natężenia w obrębie kuchenki mikrofalowej ?
  Mam też wątpliwość co do wzbudzania takiego miernika – antena wykonuje pełen obrót aż co 4 sekundy - 90 stopni na sekundę (w najszybszym przypadku).
  Nigdy czegoś podobnego nie wykonywałem i nie mam w tym doświadczenia. Potrzebuje tego jako materiał naukowy.

  Student (nie ELEKTRONIK/ELEKTRYK) proszę o wyrozumiałość : P

  0 4
 • Pomocny post
  #2 06 Sty 2018 18:31
  Pong.Chu
  Poziom 23  

  Biodegradowal napisał:
  . Chciałbym dobrać miernik tak by otrzymać wiarygodny odczyt w odległościach ok. 1km do 300 m od radaru.


  Wiarygodny odczyt czego? Ważne jest abyś widział dokładnie co chcesz zmierzyć.
  Urządzenie radiolokacyjne emituje wiązkę promieniowania mikrofalowego, ale nie jest to ciągła emisja. To jest emisja impulsów a podana moc 1 MW to nie jest moc ciągła tylko moc szczytowa w impulsie. Impuls może trwać np. 100 us. Wtedy średnia moc ciągła to będzie zaledwie 100W czyli mniej niż kuchenka mikrofalowa. Do tego jest jest impuls z chirpem (po polsku się chyba mówi świergot) gdzie częstotoliwość emitowanego promieniowania zmienia się w czasie trwania impulsu.
  Masz zatem obracającą się wiązkę (no prawie, to nie jest wiązka w sensie np. wiązki Gaussowskiej) emitowaną przez antenę kierunkową która nie emituje ciągle tylko impulsami i to w zakresie mikrofalowym. Zupełnie nie wiadomo co pokaże dowolny tani miernik, który jest przystosowany to pomiarów ciągłych pól. Zatem jeśli to ma być pomiar wiarygodny to urządzenia będą bardzo drogie. Każdy inny tani 'wskaźnik' pokaże wyniki do niczego się nienadające.

  0
 • #3 06 Sty 2018 19:24
  Biodegradowal
  Poziom 3  

  Dzięki wielkie, uzmysłowił mi Pan parę kwestii z których zdawałem sobie sprawę, a o których nie pomyślałem. Szczególnie z sygnałem sondującym - przecież on jest wypromieniowany a następnie antena przełącza się na odbiór. Niemniej jeśli chodzi o moc średnią to na podstawie radaru AVIA moc szczytowa wynosi 1,5 MW a moc średnia 1,5kW przy szerokosci impulsu 3us . Do tego jeszcze trzeba przyjąć że wiązka główna promieniowania jest kierunkowo po określonym kącie elewacji - samoloty nie stoją na ziemi. Chyba że listki boczne coś grzeją?
  Wiarygodny odczyt, powiem tak - nie wgłębiałem się w jednostki w których jest ono wyrażana, ponieważ jest to faza pomysłu, chodzi głównie o spełnianie norm przebywania personelu lotniskowego (kontrolerzy, mechanicy, obsługa) w obszarze oddziaływania pola.
  Cholernie drogie te mierniki, już te podstawowe po 1000. Chyba o takich Pan pisał?

  0
 • #4 07 Sty 2018 13:13
  dipol
  Poziom 33  

  Takie mierniki ma (powinien ) mieć SANEPID kiedyś jak pracowałem przy strojeniu radarów przyjechali na pomiary jak przyjechali tak szybciej wyjechali !!!!!?????.
  Pomiary były w normie.
  Na pewno mają tam gdzie produkują radary w Warszawie.
  Młody jesteś więc najpierw ogarnij rodzinę , dzieci a potem dotykaj tych pomiarów.
  W sanepidzie jest taka komórka która zajmuje się pomiarami mikrofal,nadajnik tel. komórkowej,radiofoniczne,radary itp,itd.
  Tam dużo są większe częstotliwości jak podajesz.
  Zapytanie wyślij -
  MSPO 2017: Polskie zdolności radiolokacyjne | Defence24
  PIT-RADWAR
  itd.

  0
 • #5 11 Sty 2018 20:15
  Jacek Rutkowski
  Poziom 23  

  Niestety kolego Biodegradowal ale kolega dipol dobrze radzi. Nie mieszaj się w radary póki nie spłodzisz potomstwa bo później może już się nie udać niestety. Chociaż możesz zawsze zlecić pomiary jakiejś firmie ale podejrzewam że nie masz na to funduszy skoro przyrząd za 1000zł jest drogi...
  Określ dokładniej co chcesz uzyskać, może wystarczy zamontować miernik z logierem i GPS-em na aucie jeżdzącym po płycie lotniska np z bagażami i na podstawie jego odczytu stworzyć opracowanie?
  Nie wyobrażam sobie żeby ktoś pozwolił Ci z 15 metrowym wysięgnikiem jeździć po lotnisku i rozkładać się gdzie Ci pasuje aby dokonać pomiaru...

  0