Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik natężenia pola elektromagnetycznego - lotnisko

Biodegradowal 06 Sty 2018 17:37 546 4
  • #1 06 Sty 2018 17:37
    Biodegradowal
    Poziom 4  

Dzień dobry Panie i Panowie!
    Ostatnio stanąłem przed trudnym wyborem zakupu miernika natężenia pola elektromagnetycznego, miernik ma służyć do wykonania serii pomiarów na obszarze lotniska. Lotnisko wyposażone jest w urządzenia radiolokacyjne wykorzystujące fale bezpośrednią powiedzmy od 1000MHz do 1500MHz, moc wypromieniowanego sygnału tak do 1 MW. Anteny urządzeń radiolokacyjnych zamontowane są różnie od 2 m (nad ziemią) do ok. 15-20 m, pomiar wykonywany od poziomu ziemi do wysokości ok. 15-20 m. Obrót anteny 5- 15 obr/min. Chciałbym dobrać miernik tak by otrzymać wiarygodny odczyt w odległościach ok. 1km do 300 m od radaru.
    Oczywiście bardzo zależy mi na stosunku cena/jakość.
    Przeglądałem wiele urządzeń, jednak wydawały mi się jakby były stworzone głównie do mierzenia natężenia w obrębie kuchenki mikrofalowej ?
    Mam też wątpliwość co do wzbudzania takiego miernika – antena wykonuje pełen obrót aż co 4 sekundy - 90 stopni na sekundę (w najszybszym przypadku).
    Nigdy czegoś podobnego nie wykonywałem i nie mam w tym doświadczenia. Potrzebuje tego jako materiał naukowy.

Student (nie ELEKTRONIK/ELEKTRYK) proszę o wyrozumiałość : P

0 4
  • Pomocny post
    #2 06 Sty 2018 18:31
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 06 Sty 2018 19:24
    Biodegradowal
    Poziom 4  

Dzięki wielkie, uzmysłowił mi Pan parę kwestii z których zdawałem sobie sprawę, a o których nie pomyślałem. Szczególnie z sygnałem sondującym - przecież on jest wypromieniowany a następnie antena przełącza się na odbiór. Niemniej jeśli chodzi o moc średnią to na podstawie radaru AVIA moc szczytowa wynosi 1,5 MW a moc średnia 1,5kW przy szerokosci impulsu 3us . Do tego jeszcze trzeba przyjąć że wiązka główna promieniowania jest kierunkowo po określonym kącie elewacji - samoloty nie stoją na ziemi. Chyba że listki boczne coś grzeją?
    Wiarygodny odczyt, powiem tak - nie wgłębiałem się w jednostki w których jest ono wyrażana, ponieważ jest to faza pomysłu, chodzi głównie o spełnianie norm przebywania personelu lotniskowego (kontrolerzy, mechanicy, obsługa) w obszarze oddziaływania pola.
    Cholernie drogie te mierniki, już te podstawowe po 1000. Chyba o takich Pan pisał?

0
  • #4 07 Sty 2018 13:13
    dipol
    Poziom 33  

Takie mierniki ma (powinien ) mieć SANEPID kiedyś jak pracowałem przy strojeniu radarów przyjechali na pomiary jak przyjechali tak szybciej wyjechali !!!!!?????.
    Pomiary były w normie.
    Na pewno mają tam gdzie produkują radary w Warszawie.
    Młody jesteś więc najpierw ogarnij rodzinę , dzieci a potem dotykaj tych pomiarów.
    W sanepidzie jest taka komórka która zajmuje się pomiarami mikrofal,nadajnik tel. komórkowej,radiofoniczne,radary itp,itd.
    Tam dużo są większe częstotliwości jak podajesz.
    Zapytanie wyślij -
    MSPO 2017: Polskie zdolności radiolokacyjne | Defence24
    PIT-RADWAR
    itd.

0
  • #5 11 Sty 2018 20:15
    Jacek Rutkowski
    Poziom 24  

Niestety kolego Biodegradowal ale kolega dipol dobrze radzi. Nie mieszaj się w radary póki nie spłodzisz potomstwa bo później może już się nie udać niestety. Chociaż możesz zawsze zlecić pomiary jakiejś firmie ale podejrzewam że nie masz na to funduszy skoro przyrząd za 1000zł jest drogi...
    Określ dokładniej co chcesz uzyskać, może wystarczy zamontować miernik z logierem i GPS-em na aucie jeżdzącym po płycie lotniska np z bagażami i na podstawie jego odczytu stworzyć opracowanie?
    Nie wyobrażam sobie żeby ktoś pozwolił Ci z 15 metrowym wysięgnikiem jeździć po lotnisku i rozkładać się gdzie Ci pasuje aby dokonać pomiaru...

0