Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka MAGNUM SNAKE 219 PULS IGBT, opinie czy warto kupić

wojtek1234321 06 Sty 2018 22:28 1974 14
  • #1 06 Sty 2018 22:28
    wojtek1234321
    Poziom 30  

Witam, przyszedł czas na decyzję i w najbliższym czasie (jeżeli się nic nie zmieni) mam zamiar kupić sobie spawarkę. Spawarka ma służyć do prac domowych, majsterkowania, drobnych napraw, ogólnie jak pisałem wyżej "prace domowe".
    Wybór padł na taką:
    Spawarka MAGNUM SNAKE 219 PULS IGBT

http://www.spawanie.com/produkt/spawarka-magnum-snake-219-puls-igbt

Pytanie czy to dobry wybór, czy warto za tą cenę, czy może coś tańszego.
    Częstotliwość pracy i wykorzystanie raczej małe, amatorskie.

Następna sprawa to czy "moja" sieć to "uciągnie"? Chodzi o to że wszystkie, no prawie wszystkie urządzenia tego typu wymagają zabezpieczenia 25 A, a u mnie na zabezpieczeniu sieci "domowej" jest bezpiecznik 20 A. Jest również podłączona sieć "siłowa" 3-fazowa, zabezpieczenie jest właśnie 25 A.
    Czy można podłączyć zamiast zwykłego gniazda siłowego np. taką rozdzielnicę:

Tylko, że jest znowu problem, bo te gniazda 230 V mogą mieć obciążenie tylko 16 A.
    Czy może lepie zrobić "przejściówkę" z gniazda "siłowego" które jest w garażu 32 A wykorzystując jedną fazę i przewód neutralny?

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Sty 2018 22:10
    slawek str
    Poziom 15  

Nie wiem i nie widzę jaką wtyczkę a raczej wtykę na 230V zastosowali w tej spawarce. Praktycznie wszystkie gniazdka 230V są max.16A no chyba że takie okrągłe ale nie wiem jak się dokładnie nazywają bodajże przemysłowe. Koledzy z forum pewnie zaraz mnie uzupełnią. Możesz zapytać sprzedawcę w jaki wtyk jest zakończony przewód zasilający. A co do spawarki to do majsterkowania spokojnie wystarczy. Ja posiadam magnum 220P i przy 150A wypalałem dziury w blasze 10mm. Po drugie wątpię abyś używał prądu większego jak 120A no może czasem. Jak będzie wtyk przemysłowy bez możliwości zamiany na normalni bez utraty gwarancji to spoko a jak nie to pozostaje albo przejściówka albo spawarka do 16A.

1
  • #3 07 Sty 2018 22:27
    wojtek1234321
    Poziom 30  

slawek str napisał:
    Nie wiem i nie widzę jaką wtyczkę a raczej wtykę na 230V zastosowali w tej spawarce.

Ze zdjęcia wynika że jest zastosowana taka wtyczka.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 07 Sty 2018 23:17
    slawek str
    Poziom 15  

Opis taki sam ale z wyglądu troszkę inna. Przód i tył obudowy jest plastikowy taki jak u Ciebie. Być może moja jest gabarytów mniejsza. Nie spotkałem w sprzedaży już takiej jak mam, ale to bez znaczenia bo środek pewnie taki sam. Wtyczkę mam normalną a jeśli chodzi o zabezpieczenie to sprawdzę jutro inapiszę.

0
  • #7 07 Sty 2018 23:32
    stasiekb100
    Poziom 23  

Co wy macie z tą wtyczką? Taką dopuścili do sprzedarzy więc jest dobra. Jeśli chodzi o zabezpieczenie to 16 A może wyzwalać przy włączaniu.

0
  • #8 07 Sty 2018 23:47
    slawek str
    Poziom 15  

A według Ciebie dlaczego by miała wyzwala ćwiczenia 16A.Nikt tu nie pisze że ta wtyczka jest zła czy coś innego. Ale był poruszany temat spawarki 230V20A i kolega który ja zakupił zauważył że wtyczka jest przemysłowa. Zapytał sprzedawcę czy może założyć zwykłą otrzymał odpowiedź że utraci gwarancję. Tak że wytłumacz mi gdzie tą spawarkę ma kolega podłączyć aby było zgodne z zaleceniami z instrukcji. Jak się zapytasz sprzedawcy czy się nadaje do domu to Ci odpowie że tak a tu zonk i taki temat jak ten. Pozdrawiam.

0
  • #9 08 Sty 2018 08:54
    wojtek1234321
    Poziom 30  

stasiekb100 napisał:
    Co wy macie z tą wtyczką? Taką dopuścili do sprzedarzy więc jest dobra. Jeśli chodzi o zabezpieczenie to 16 A może wyzwalać przy włączaniu.

Z wtyczką to ja nie mam nic, choćby była montowana inna to sobie dam radę. Moje pytanie dotyczyło tylko tego czy gdy mam zabezpieczenie sieci w domu (jeszcze starego typu instalacja, ale już nowy pion i od licznika przerobiona już na miedź) 20 amper czy wytrzyma to po podłączeniu tej spawarki. Czy nie będzie "wywalało" bezpiecznika (automat 20 A, B). Czy lepiej, tak jak pisałem wyżej, zamontować w garażu zamiast wtyczki siłowej "rozdzielnicę" podobnego typu jak ta:

I korzystać z niej z gniazdka 230 V, zabezpieczenie na "linii" siłowej mam też automat zespolony 25 A, B, podobny do tego:

Tylko kwestia że w takich rozdzielnicach gniazdka są w przeważającej większości 16 A i czy to wszystko nie będzie się grzało, może aby poprawić efektywność tego podłączenia można by w tej "rozdzielnicy" wymienić kable łączące te gniazdka na grubsze, o większym przekroju, aby wytrzymały obciążenie. Czy może dorobić "własnoręcznie przejściówkę, przedłużacz" z gniazda siłowego 400 V, 32 A, 5p, taki aby pobierać 230 V podłączając 1 fazę i przewód zerowy. Czy można tak zrobić i czy to jest dopuszczalne i czy to zabezpieczenie tej linii będzie działało. Konkretnie właśnie o to mi chodziło.

0
  • #10 08 Sty 2018 09:59
    Sniezynka
    Poziom 27  

Witam,
    Przecież pobór prądu z sieci przez taką spawarkę to ok. 7-8A przy spawaniu prądem 100A a 15-17A dla 200A .
    Ważne jest "sztywność" instalacji i z jak jest wykonana a nie tylko zabezpieczenie. Ponadto kto będzie spawał prądem 200A kiedy dla najpopularniejszej elektrody fi 3,25mm prąd spawania to ok 120A

0
  • #11 08 Sty 2018 11:38
    wojtek1234321
    Poziom 30  

Sniezynka napisał:
    Przecież pobór prądu z sieci przez taką spawarkę to ok. 7-8A przy spawaniu prądem 100A a 15-17A dla 200A .
    Ważne jest "sztywność" instalacji i z jak jest wykonana a nie tylko zabezpieczenie.

No instalacja nie jest taka nowa, ale wszystko w miedzi, ile to "mm do kwadratu" to nie wiem, ale kable do gniazdek do średnica "drutu" to około 1,2 - 1,5 mm. Wszystko dobrze poskręcane i gniazdka też "prawie nowe" bez luzów na stykach i nie powypalane, dbam o to bo korzysta się z tego i ma być sprawne. Czyli twierdzisz że to (zabezpieczenie) wytrzyma i będzie grało? Bałem się tego że właśnie przy włączaniu/rozruchu urządzenia lub przy zajarzeniu/inicjacji łuku może wywalać bezpiecznik.

0
  • #12 08 Sty 2018 21:35
    Sniezynka
    Poziom 27  

Zapewne 1,5 i 2,5mm2 , a te urządzenia mają soft-start więc nie powinno być problemu. Ważne czy będziesz wykorzystywał te 200A , zapewne nie , ponadto spawarka ma cykl przerywany pracy a w zastosowaniu amatorskim nie będziesz pracował 8h. Najwyżej nie wykorzystasz tych 200A a 160A co moim zadaniem do majsterkowania w zupełności wystarczy.

0
  • #13 08 Sty 2018 21:45
    wojtek1234321
    Poziom 30  

Sniezynka napisał:
    Najwyżej nie wykorzystasz tych 200A a 160A co moim zadaniem do majsterkowania w zupełności wystarczy.

No to sprawa zasilania już rozstrzygnięta.
    A może coś troszkę na temat tej spawarki. Jak się one sprawują, czy są warte tej ceny (ta kosztuje około 850 zł, w zestawie jest maska samościemniająca, kątownik spawalniczy i jakieś inne "gadżety", z tym że bez problemu budżet może być trochę wyższy od tej akurat ceny), czy rozglądać się za czymś innym (droższym, tańszym) jak na potrzeby amatora - majsterkowicza.

0
  • #14 08 Sty 2018 21:59
    Sniezynka
    Poziom 27  

Szczerze mówiąc jak się trafi, od czego to zależy nie wiem ale podam przykład Einhella w jednych spawarkach był montowany układ uc 3845 z zakresem temperatur -35 ; +90 a w innych 0 ; +85 bodajże efekt taki że przy najmniejszym mrozie te ostatnie strzelały jak fajerwerki na nowy rok.

0
  • #15 28 Sty 2018 21:40
    wojtek1234321
    Poziom 30  

Zamykam temat

0