Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulowany Zasilacz Dużej Mocy dla Cewek Helmholtza

Pe.Gaz 06 Jan 2018 22:45 417 9
    Pe.Gaz
    Level 8  
    Witam.
    Potrzebuje zasilić cewki Helmholtza czymś lepszym niż zasilacz laboratoryjny. Jest to para szeregowo połączonych, pokaźnych cewek z drutu o średnicy 1,1mm, rezystancji koło 30 Ω i indukcyjności rzędu dziesiątek czy setek mH ( to mogę sprawdzić w tygodniu). Potrzebuje puścić przez to jakieś 3 A, 4 A DC, możliwość 5 A, byłaby miłym dodatkiem. Wydaje mi się, że tak duża zmiana prądu dla takich cewek mogłaby powodować spore przepięcia ze względu na indukcje em. W związku z tym kombinowałem z kupnem jakiegoś regulowanego zasilacza, ale wszystkie moduły mają wydajności do 50 V na wyjściu.
    Pomyślałem sobie, że można by złożyć regulowany autotransformator z czymś takim: https://serwis.avt.pl/manuals/AVT1505.pdf, ale pewnie są jakieś lepsze rozwiązania.
    Zależy mi jeszcze na możliwie małych tętnieniach, z racji, że to będzie decydowało o stabilności generowanego przez cewki pola magnetycznego.
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Jak stabilne ma być napięcie ?
    Pe.Gaz
    Level 8  
    Amplituda tętnień rzędu 100 mV byłaby do zaakceptowania, idealnie byłoby zejść o jeszcze jeden rząd wielkości do 10 mV.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Pe.Gaz wrote:
    rezystancji koło 30 Ω
    oraz
    Pe.Gaz wrote:
    3 A, 4 A DC, możliwość 5 A,
    To daje Kolego Drogi, 150 W przy zasilaniu o napięciu 150 VDC. Co z odprowadzeniem ciepla ? To po pierwsze. Po drugie - tylko zasilacz impulsowy z duża pojemnością na wyjściu, by uzyskać wymagane minimalne tętnienia. Niestety.....koszt takiego zasilacze jest naprawdę wysoki. :cry:
    Zbigniew 400
    Level 38  
    A gdyby zrobić stabilizator liniowy z wstępnym zasilaczem tyrystorowym ograniczającym spadek napięcia na elemencie regulacyjnym ?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Zbigniew 400 wrote:
    wstępnym zasilaczem tyrystorowym
    Tętnienia się zrobią, do samego Księżyca. :cry: Już lepiej tak obliczyć ,,liniowca", by na tranzystorze regulacyjnym stracić nie więcej niż kilka watów.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Naprawiałem kiedyś zasilacz zopanu w takiej konfiguracji.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Zbigniew 400 Przy zasilaczu regulowanym tak. Tutaj nic specjalnie w eksperymencie Hemholtza nie musi regulować. Przynajmiej w niewielkich granicach ta regulacja.
    Pe.Gaz wrote:
    mogłaby powodować spore przepięcia ze względu na indukcje em.
    Wystarczy duży warystor.

https://www.didaktik.physik.uni-muenchen.de/e...hnen/en/b-feld/B-Feld/Helmholtzspulenpaar.php
    jarek_lnx
    Level 43  
    W układzie filtru złożonego z dwóch członów RC i wtórnika na mosfecie uzyskiwałem tętnienia rzędu pojedynczych mV, przy tętnieniach na wejściu filtru ok 20Vpp - a wiec nie jest to specjalnie trudne technicznie.

Myślę że zasilenie takiego filtru z tyrystorowego regulatora też dało by się zrobić, pod warunkiem ograniczenia du/dt do ta w układach tyrystorowych bywa bardzo duża i wymagany był by dodatkowy filtr LC do jej zmniejszenia.
    W starych książkach o tyrystorach można spotkać schematy regulowanych zasilaczy tyrystorowych zasilanych wprost z sieci, ale autotransformator będzie łatwiejszy w użyciu.