Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aplikacja "światowa" a mm i cale

prokopcio 07 Sty 2018 08:43 327 7
  • #1 07 Sty 2018 08:43
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam.
    Wiem, że za oceanem (i nie tylko) podstawowymi jednostkami miary są mile, cale, galony etc... wszystko odmienne niż "u nas"- a może to my jesteśmy odmienni ?

Piszę drobną aplikację którą chcę udostępnić na cały świat / przetwarzanie grafiki wektorowej - nie potrafię się doczytać czy powinienem / muszę oprogramować w dwóch systemach ( cale / mm ) -> nie ukrywam, że wolałbym olać cale i wszystko zrobić w mm ale nie jestem pewien czy wszyscy użytkownicy byliby zadowoleni z takiego rozwiązania - ja nie byłbym gdybym musiał oprogramowanie obsługiwać w calach, mimo, że potrafię to sobie przeliczać ale może za oceanem [mm] są bardziej "naturalne" niż u nas [inch] i można na to przymknąć oko?

0 7
  • #2 07 Sty 2018 09:39
    hello_world
    Poziom 11  

Dodaj combobox w ustawieniach jednostek, wybór przelicza na daną jednostkę wszystkie wymiary

0
  • #3 07 Sty 2018 10:22
    kred
    Poziom 19  

W pracy tworzymy aplikację (typu CAD) która obsługuje różne jednostki. Wewnętrzna baza danych przechowuje dane w swoich jednostkach które są potem odpowiednio przeliczane na mm/milsy/cale.

0
  • #4 07 Sty 2018 13:34
    JacekCz
    Poziom 36  

Niezależnie od języka w jakim pisany, warto pomyśleć o pewnego rodzaju obiekcie { liczba + miara }.

Ciekawe, czy trafisz na problem, że system metryczny jest przeniknięty dziesiętnością do spodu (ułamki tylko dziesiętne), a imperialny ma ułamki /8, ale co gorsza /12 (oj, ta trójka w rozwinięciu, brrrr), yard trzy stopy itd... Pewnie gdybym miał formatować dane w ułamkach imperialnych, z góry bym coś sobie zaprojektował w "silniku" czy bibliotece.

Historia militariów zna porażki na gruncie przeliczenia, czy to karabinu licencjonowanego z Europy do USA, czy samolotu kopiowanego z USA do ZSRR. Nie rozbili tego głupcy, ale "polegli".

0
  • #5 07 Sty 2018 16:22
    prokopcio
    Poziom 29  

"zwykłe" przeliczanie nie rozwiązuje sprawy, tzn jak już miałbym robić to cały program musi działać albo w metrycznych albo colowych / milsach etc w zależności od konfiguracji a to mocno komplikuje sprawę dlatego pytam:

Czy jak amerykańce zobaczą milimetry to czy się wystraszą jak większość Polaków widzących cale czy milsy... ?

Zwykłe "skalowanie" jak zauważył JacekCz nie sprawdza sie w praktyce (jest niedokładne i nieprofesjonalne )
    Chciałbym zrobić tylko w milimetrach ale nie wiem czy mogę :)

0
  • #6 07 Sty 2018 18:44
    JacekCz
    Poziom 36  

prokopcio napisał:

Czy jak amerykańce zobaczą milimetry to czy się wystraszą jak większość Polaków widzących cale czy milsy... ?

łącznie z Polakiem hydraulikiem czy stolarzem?
    Milimetr jest w znacznym stopniu zakorzeniony w kulturze USA, choć od branży "to zależy".
    Inna sprawa, wiedza, co to jest 10mm, a inna mozliwość zakupienia / zamówienia w przemyśle pręta 10mm.

prokopcio napisał:
    "zwykłe" przeliczanie nie rozwiązuje sprawy, tzn jak już miałbym robić to cały program musi działać albo w metrycznych albo colowych / milsach etc w zależności od konfiguracji

Jeśli już, ja bym zachęcał do ujęcia obiektowego. Tj liczba 12,7 zamieszczona w bazie / dokumencie nie staje się 12,7mm czy 12,7 inch zależnie od konfiguracji, tylko to idzie za nią od stworzenia danej na zawsze (12,7mm), Choć konfiguracja oczywiście powinna ustawić default dla nowo narodzonych liczb.

Z obu stron Atlantyku jest świat mieszany.

Któras sonda komiczna (bezzałogowa na szczęście) uległa katastrofie, bo jeden amerykański podwykonawca liczył w metrycznym, drugi w imperialnym.

0
  • #7 07 Sty 2018 21:54
    prokopcio
    Poziom 29  

to jak z "szybowcem z Gimli", pilot kazał zalać X kilogramów paliwa zalali X funtów :) i w połowie drogi brakło paliwa ;)

dzięki za sugestie, będę kombinował jak to zrobić najlepiej.

0
  • #8 08 Sty 2018 09:48
    JacekCz
    Poziom 36  

prokopcio napisał:
    to jak z "szybowcem z Gimli", pilot kazał zalać X kilogramów paliwa zalali X funtów :) i w połowie drogi brakło paliwa ;)

Wiem, o jakiej katastrofie mówisz.
    Chyba bardziej zawikłane są bliskie ale nie identyczne wymiary, tam żadna intuicja nie pomaga.

0