Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2x Gdn 30/120 średniotonowy i wysokotonowy, dobór głośników i budowa zwrotnicy

drewniak93 07 Jan 2018 08:44 633 6
 • #1
  drewniak93
  Level 13  
  Witam wszystkich forumowiczów.

  Planuję zbudować kolumny głośnikowe coś ala TONSIL ZEUS. W kolumnach chciał bym zastosować głośniki: (2XGDN 30/120, i średniotonowy i wysokotonowy kopółkowy) - zestaw na jedną kolumnę.

  Potrzebuję pomocy w doborze głośnika średniotonowego i wysokotonowego i zaprojektowaniu zwrotnicy do tych głośników.


  Widziałem jeden post na elektrodzie z takim zestawem głośników na jedną kolumnę:
  2x Gdn 30/120
  1x Gdm 14-150-8SCX
  2X Gdwk 10-200-8PJ (ja chciał bym jeden)

  Czy te głośnik średnio i wysokotonowe nadały by się, czekam na opinie i ewentualnie lepsze propozycje.
 • #2
  Przjaciel
  Level 10  
  Według mnie te głośniki były by dobre do takiego zestawu. Nawet można by zastosować jeden głośnik wysoko tonowy, odpowiednio wysoko i ostro cięty.
  Ja bym dał pierwsze cięcie przy częstotliwości 1kHz, z obu stron 12dB/okt a drugie przy 5kHz, 12dB/okt dla średnio tonowego i 18dB/okt dla wysoko tonowego.
 • #3
  marian133
  Level 38  
  Przjaciel wrote:
  Według mnie te głośniki były by dobre do takiego zestawu.


  A moim zdaniem nie.
  Po za tym cięcie basu na 1kHz? przecież to nie ma sensu.

  Do tego Tonsila najlepiej sprawdzi się M.18.200.8.MCX + T.10.200.8.PCX.

  Niestety zwrotnicy sam nie ogarniesz i nie ma takiej możliwości aby ktoś mógł zaprojektować takową przez internet nie mając na stanie tych głośników.
  Jeśli chodzi zaś o czystą teorię, to cięcia powinny być 350/2,500-3000Hz min. 12db/okt + pułapka na średniotonówce i wysokotonówce (w praktyce jednak często wychodzi że trzeba jeszcze więcej kombinować aby to grało).
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kolega Przjaciel jak zwykle usiłuje się wykazać, ale (też - jak zwykle) braki wiedzy na to nie pozwalają. Może więc zamiast pisać coś, co potem trzeba prostować/wyjaśniać/tłumaczyć - nie pisać w ogóle, a zamiast tego więcej czytać - najlepiej teorii i podstaw budowy kolumn, obliczania zwrotnic, doboru głośników.... i wielu innych rzeczy w dziedzinach w jakich ma się zamiar wypowiadać?
 • #5
  Przjaciel
  Level 10  
  Po prostu w wielu kolumnach widziałem takie cięcia (niekiedy głośnik średnio tonowy cięty jest przy 1.2kHz, a wysoko tonowy aż na 7kHz), więc nie widziałem w tym nic dziwnego, co mogło by wprawiać w błąd. Kierowałem się tutaj bardziej zmniejszeniem mocy jaką musiały by przenieść te dwa przetworniki.
  Nie miałem zamiaru wprowadzać w błąd. Jak tak zrobiłem, to przepraszam.
 • #6
  marian133
  Level 38  
  Przjaciel wrote:
  Po prostu w wielu kolumnach widziałem takie cięcia


  To że istnieją takie kolumny nie oznacza że tak jest dobrze, bo nie jest.
  Zapewne głośniki na niższe cięcie nie pozwalały.
  Tutaj dobieramy głośniki a nie kombinujemy co zrobić z tych które już są, więc wybrać trzeba takie które się nadają.
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  398216 Usunięty wrote:
  Może więc zamiast pisać coś, co potem trzeba prostować/wyjaśniać/tłumaczyć - nie pisać w ogóle, a zamiast tego więcej czytać - najlepiej teorii i podstaw budowy kolumn, obliczania zwrotnic, doboru głośników.... i wielu innych rzeczy w dziedzinach w jakich ma się zamiar wypowiadać?

  A czemu? Ano temu:
  a/Każdy głośnik ma/powinien pracować w zakresie częstotliwości dla których wykres efektywności jest możliwie płaski.
  Cięcie dobiera się więc do konkretnej charakterystyki i efektywności.
  b/ Nachylenie zależne być powinno nie od własnego "widzimisię" ale od wielu istotnych czynników - zakresu "nałożenia się" charakterystyk głośników sąsiadujących dla danej częstotliwości ich charakterystyki oraz (co równie ważne) od mocy dla danego zakresu w jakim ma pracować.
  c/ Opieranie się tylko na tym, że "w innych kolumnach tak było/jest" to błąd. Wystarczy drobna zmiana w pojemności obudowy, czy nawet jej wymiarach, nieco inny typ głośnika, inne rozmieszczenie głośników na płycie czołowej a okaże się, że powstają szkodliwe spadki oporności wypadkowej dla konkretnych częstotliwości.
  d/ Opieranie się wyłącznie na obliczeniach - bez wykonania sprawdzających pomiarów - to kolejny powód, dla którego można się nieźle zawieść na brzmieniu całości.

  Oczywiście, można (jak ktoś lubi) składać na takich zasadach ; czyli - głośniki z przypadku (bo ładne), zwrotnica uniwersalna, czy obudowa taka jaka była albo "miałem takie płyty tylko" ... można . nikt nikomu nie zabroni. Mało tego grać będzie. Ale aby grało co najmniej POPRAWNIE należy te wszystkie (podane wyżej punkty) uwzględnić i brać pod uwagę. Czasem wszystko zostało prawidłowo wyliczone, ba! nawet zasymulowane z pozytywnym wynikiem w jakimś symulatorze, a po pomiarach trzeba jeszcze wiele pozmieniać, żeby było naprawdę dobrze.
  A ponieważ jesteśmy na forum technicznym, należy (przynajmniej tak mi się wydaje) podawać możliwie najlepsze rozwiązania, a porady na zasadzie "wydaje mi się" powinny pozostawić dla siebie...