Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x Gdn 30/120 średniotonowy i wysokotonowy, dobór głośników i budowa zwrotnicy

drewniak93 07 Sty 2018 08:44 408 6
 • #1 07 Sty 2018 08:44
  drewniak93
  Poziom 13  

  Witam wszystkich forumowiczów.

  Planuję zbudować kolumny głośnikowe coś ala TONSIL ZEUS. W kolumnach chciał bym zastosować głośniki: (2XGDN 30/120, i średniotonowy i wysokotonowy kopółkowy) - zestaw na jedną kolumnę.

  Potrzebuję pomocy w doborze głośnika średniotonowego i wysokotonowego i zaprojektowaniu zwrotnicy do tych głośników.


  Widziałem jeden post na elektrodzie z takim zestawem głośników na jedną kolumnę:
  2x Gdn 30/120
  1x Gdm 14-150-8SCX
  2X Gdwk 10-200-8PJ (ja chciał bym jeden)

  Czy te głośnik średnio i wysokotonowe nadały by się, czekam na opinie i ewentualnie lepsze propozycje.

  0 6
 • #2 07 Sty 2018 15:37
  Przjaciel
  Poziom 9  

  Według mnie te głośniki były by dobre do takiego zestawu. Nawet można by zastosować jeden głośnik wysoko tonowy, odpowiednio wysoko i ostro cięty.
  Ja bym dał pierwsze cięcie przy częstotliwości 1kHz, z obu stron 12dB/okt a drugie przy 5kHz, 12dB/okt dla średnio tonowego i 18dB/okt dla wysoko tonowego.

  0
 • #3 07 Sty 2018 17:03
  marian133
  Poziom 38  

  Przjaciel napisał:
  Według mnie te głośniki były by dobre do takiego zestawu.


  A moim zdaniem nie.
  Po za tym cięcie basu na 1kHz? przecież to nie ma sensu.

  Do tego Tonsila najlepiej sprawdzi się M.18.200.8.MCX + T.10.200.8.PCX.

  Niestety zwrotnicy sam nie ogarniesz i nie ma takiej możliwości aby ktoś mógł zaprojektować takową przez internet nie mając na stanie tych głośników.
  Jeśli chodzi zaś o czystą teorię, to cięcia powinny być 350/2,500-3000Hz min. 12db/okt + pułapka na średniotonówce i wysokotonówce (w praktyce jednak często wychodzi że trzeba jeszcze więcej kombinować aby to grało).

  0
 • #4 07 Sty 2018 17:21
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Kolega Przjaciel jak zwykle usiłuje się wykazać, ale (też - jak zwykle) braki wiedzy na to nie pozwalają. Może więc zamiast pisać coś, co potem trzeba prostować/wyjaśniać/tłumaczyć - nie pisać w ogóle, a zamiast tego więcej czytać - najlepiej teorii i podstaw budowy kolumn, obliczania zwrotnic, doboru głośników.... i wielu innych rzeczy w dziedzinach w jakich ma się zamiar wypowiadać?

  0
 • #5 07 Sty 2018 17:31
  Przjaciel
  Poziom 9  

  Po prostu w wielu kolumnach widziałem takie cięcia (niekiedy głośnik średnio tonowy cięty jest przy 1.2kHz, a wysoko tonowy aż na 7kHz), więc nie widziałem w tym nic dziwnego, co mogło by wprawiać w błąd. Kierowałem się tutaj bardziej zmniejszeniem mocy jaką musiały by przenieść te dwa przetworniki.
  Nie miałem zamiaru wprowadzać w błąd. Jak tak zrobiłem, to przepraszam.

  0
 • #6 07 Sty 2018 17:34
  marian133
  Poziom 38  

  Przjaciel napisał:
  Po prostu w wielu kolumnach widziałem takie cięcia


  To że istnieją takie kolumny nie oznacza że tak jest dobrze, bo nie jest.
  Zapewne głośniki na niższe cięcie nie pozwalały.
  Tutaj dobieramy głośniki a nie kombinujemy co zrobić z tych które już są, więc wybrać trzeba takie które się nadają.

  0
 • #7 07 Sty 2018 17:36
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  398216 Usunięty napisał:
  Może więc zamiast pisać coś, co potem trzeba prostować/wyjaśniać/tłumaczyć - nie pisać w ogóle, a zamiast tego więcej czytać - najlepiej teorii i podstaw budowy kolumn, obliczania zwrotnic, doboru głośników.... i wielu innych rzeczy w dziedzinach w jakich ma się zamiar wypowiadać?

  A czemu? Ano temu:
  a/Każdy głośnik ma/powinien pracować w zakresie częstotliwości dla których wykres efektywności jest możliwie płaski.
  Cięcie dobiera się więc do konkretnej charakterystyki i efektywności.
  b/ Nachylenie zależne być powinno nie od własnego "widzimisię" ale od wielu istotnych czynników - zakresu "nałożenia się" charakterystyk głośników sąsiadujących dla danej częstotliwości ich charakterystyki oraz (co równie ważne) od mocy dla danego zakresu w jakim ma pracować.
  c/ Opieranie się tylko na tym, że "w innych kolumnach tak było/jest" to błąd. Wystarczy drobna zmiana w pojemności obudowy, czy nawet jej wymiarach, nieco inny typ głośnika, inne rozmieszczenie głośników na płycie czołowej a okaże się, że powstają szkodliwe spadki oporności wypadkowej dla konkretnych częstotliwości.
  d/ Opieranie się wyłącznie na obliczeniach - bez wykonania sprawdzających pomiarów - to kolejny powód, dla którego można się nieźle zawieść na brzmieniu całości.

  Oczywiście, można (jak ktoś lubi) składać na takich zasadach ; czyli - głośniki z przypadku (bo ładne), zwrotnica uniwersalna, czy obudowa taka jaka była albo "miałem takie płyty tylko" ... można . nikt nikomu nie zabroni. Mało tego grać będzie. Ale aby grało co najmniej POPRAWNIE należy te wszystkie (podane wyżej punkty) uwzględnić i brać pod uwagę. Czasem wszystko zostało prawidłowo wyliczone, ba! nawet zasymulowane z pozytywnym wynikiem w jakimś symulatorze, a po pomiarach trzeba jeszcze wiele pozmieniać, żeby było naprawdę dobrze.
  A ponieważ jesteśmy na forum technicznym, należy (przynajmniej tak mi się wydaje) podawać możliwie najlepsze rozwiązania, a porady na zasadzie "wydaje mi się" powinny pozostawić dla siebie...

  0