Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SMV50E10EU/17 - Zmywarka nie pobiera wody.

07 Sty 2018 11:45 4260 8
  • Poziom 7  
    mm53
    Zmywarka nie pobiera wody. Odciąłem kabel zasilający elektrozaworu i sprawdziłem działanie aqua-stop przez bezpośrednie zasilenie. Zawór działa. Na odciętym końcu kabla od strony zmywarki ciągle jest napięcie ok. 60V. Znika dopiero po wyjęciu wtyczki z gniazdka. Po włożeniu wtyczki do gniazdka napięcie to znowu się pojawia. Tak dzieje się niezależnie od położenia przycisku zasilania zmywarki. Jaka może być przyczyna takiego stanu? Pomóżcie!!!
  • MetalWork
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Sprawdź triak na module. Aby go ustalić musisz rozeznać który kabel idzie od elektrozaworu do modułu a potem od złącza na module do elementu. Prześledź drogę od bramki triaka do mikroukładu? Może któryś element SMD się "odkleił"
  • MetalWork
  • Poziom 7  
    Dziękuję bardzo.
    Jeżeli okaże się, że to wina triaka, to chyba najlepiej będzie wymienić moduł sterujący. Nie chcę czegoś popsuć, bo nie wiem jak dostać się do tego modułu (zmywarka do zabudowy). Czy mógłbyś dać mi jakieś wskazówki? Z góry dziękuję.

Dodano po 31 [minuty]:

Jeszcze jedno. Być może elektrozawór też jest walnięty. Zmierzyłem opór cewki i wynosi on 4kΩ. Czy jest on prawidłowy? Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Nie koniecznie cały moduł.

Sprawdź elektrozawór w ten sposób że do tego węża zasilającego wodę podłącz 230V. Powinna zacząc lecieć woda (chyba się domyślasz gdzie). Czy 4kOhm jest prawidłowo to ciężko powiedzieć, różne wykonania - różne rezystancje.

Jeśli wąż jest ok to pozostaje moduł (z którego jak pisałeś wychodzi 60V)
    Moduł może być albo w drzwiach. Są też dwumodułowe zmywarki. Wtedy główny moduł MAIN jest w maszynie. Chyba po prawej stronie schowany w plastikowej obudowie (chyba biała lub szara).
    Po obejrzeniu modułu może coś Ci "wpadnie" w oko.
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Dzięki
    Właśnie tak piszesz sprawdziłem zawór. Po podłączeniu 230V woda leci.
    Będę szukał modułu.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Czyli elektrozawór sprawny. Rezystancja 4K też wydaje się spoko.

Moduły Twojej zmywarki: Link... Masz zmywarkę 2 modułową, a Main masz po prawej stronie. Aby się do niego dostać musisz ściągnąć prawą blachę. Przed odłączeniem kabli od modułu zrób zdjęcia! Zwróć uwagę czy nie poczujesz zapachu spalenizny - może to być... dobry syndrom :-)
  • Poziom 7  
    Rozebrałem moduł (był tam, gdzie mówiłeś) ale żadnych wyraźnych śladów uszkodzenia nie widzę. Na płytce jest duży 100 mikro kondensator elektrolit (B43508-A9107-M2) jakby trochę od góry spuchnięty ale nie wiem jak go w prosty sposób sprawdzić. Czy on może być przyczyną? Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Może być walnięty ale nie powinienem sprawiać problemów z poborem wody. Musisz wsiąść miernik do rączki i ustalić który kabel idzie od elektrozaworu do modułu. Potem oznacz np markerem port na module. Wtedy miernikiem sprawdź ścieżki do którego triaka (lub tranzystora) idzie. Sprawdź czy nie ma zwarcia lub oznacz dany element - niech Ci jakiś elektronik sprawdzi. Tyle pomysłów. Więcej Ci nie pomogę nawet, jak bym był na miejscu :)
  • Poziom 7  
    Sukces!
    Rozebrałem moduł, nie znalazłem uszkodzenia. Składałem moduł podłączając kolejne złącza zaczynając od tego otwierającego elektrozawór i włączałem zasilanie. Napięcie 60V na kablu elektrozaworu pojawiło się już przy drugim złączu (od wyłącznika głównego). Wiedząc, że mój Aquastop jest, podłączyłem go do wcześniej uciętych kabli i 60V zniknęło. Przyczyną tego napięcia był brak cewki elektrozaworu w obwodzie. Po wetknięciu wszystkich złącz zmywarka działa.

Nie wiem co było przyczyną, może nie kontakt na jakimś złączu albo poprzez przewracanie zmywarki coś się przestawiło.