Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka rozrusznika R5 na R5k

07 Sty 2018 12:49 3744 28
  • Poziom 4  
    Witam

Mam pytanie w jaki sposób można przerobić zwykły rozrusznik z żuka na rozrusznika R5k czyli kręcący się w przeciwna stronę ? Odczepić jeden magnes z obudowy czy jak. Potrzebuje tego do traktora Sama silnik 1HC102 z andoria oryginalnego nie kupie bo kosztuje 500 zl do 1 tys

Szukałem po internetach i jedni mówią zdjąć magnes z obudowy inni ,że sie nie da więc jak to w końcu jest abym w domu zrobił bym to sobie
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Bendix ma ciągnąć a nie puszczać. Zablokowany będzie zgrzytał przy rozłączaniu i zniszczy zęby na kole. Do tego przy włączaniu ślimak będzie go wprowadzał "pod prąd". W sumie bez sensu.
  • Poziom 31  
    A może tak podejść do sprawy:
  • Poziom 31  
    O 180 st ale czy wieniec na kole zamachowym nie jest zasłonięty od drugiej strony?
  • Poziom 31  
    Wybite na stojanie, ale nie zawsze czytelne po latach.
  • Poziom 31  
    Ale typowy r5 żuk miał małą zębatkę na bendixie a te odwrotne miały chyba duże zęby z tego co pamiętam.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Ale typowy r5 żuk miał małą zębatkę na bendixie a te odwrotne miały chyba duże zęby z tego co pamiętam.

Niekoniecznie, bo ten rozrusznik był też stosowany w ciągnikach C-325, C-328, C-330 i właśnie od tego np. z żuka różnił się bendixem - ten z ciągnika miał jak dobrze pamiętam 9z a z żuka 11 albo 13z.
  • Poziom 31  
    azxxc napisał:
    Niekoniecznie, bo ten rozrusznik był też stosowany w ciągnikach C-325, C-328, C-330 i właśnie od tego np. z żuka różnił się bendixem - ten z ciągnika miał jak dobrze pamiętam 9z a z żuka 11 albo 13z.

Zgadza się. Ale wszystkie te miały duże zęby i właśnie tego "lewego" kojarzę wyłącznie z dużymi zębami a nie kojarzę lewego bendixu z małą zębatką jak w żuku. Jaki powinien być bendix w tym silniku andorii to nie mam pojęcia.
  • Poziom 4  
    abart64 napisał:
    azxxc napisał:

Zgadza się. Ale wszystkie te miały duże zęby i właśnie tego "lewego" kojarzę wyłącznie z dużymi zębami a nie kojarzę lewego bendixu z małą zębatką jak w żuku. Jaki powinien być bendix w tym silniku andorii to nie mam pojęcia.

Takie niby jest oryginalny bendix ma 9 zębów ale nei wiem po zdjęciu czy to duży czy mały

Z tego co mi się wydaje w ursusach były R7 albo R11 czy tam R10

Z innego forum:
    "I co z tym zrobić ? Mam stary rozrusznik od 28 . Ale z tego co widzę to od żuka jest mniejszy .Proszę dokładnie mi wytłumaczyć co i jak ."

"Wszystko to co napisałem,są to rozruszniki typu R5...Różnią się między sobą głowicą i bendiXem.

Żeby zamontować do C-325/328 rozrusznik z Żuka,trzeba przy nim wymienić głowicę i bendix na taki z C-325/328 lub Stara66/29.

Star 66/29 i C-325/328 mają te same rozruszniki typu R5b."

A tutaj temat z forum gdzie ktoś naprawia oryginalny R5 z żuka i są tam zdjęcia i ten oryginalny miał 9 zębów https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1247399.html

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

azxxc napisał:
    Cytat:

Na odwrót sprawdzałem na allegro z żuka ma 9 a z ursusuów 11 ale nie wiem jak z głowicą czy podejdzie
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Blusik98 napisał:
    Z tego co mi się wydaje w ursusach były R7 albo R11 czy tam R10

W ursusach były R7 R11 a R10 jest zupełnie inny i na 24V.

Po drugie najtańszą opcją jest kupno wirnika z bedniksem. PW.

Lub Kupno innego rozrusznika i dorobienie kryzy, widziałem takie rozwiązanie na s15 jak i s18.