Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JUNKERS kotły kondensacyjne - blok wymiennika i gwizd

pasikx 07 Sty 2018 16:24 1002 2
 • #1 07 Sty 2018 16:24
  pasikx
  Poziom 12  

  Sprawa dotyczy kotła dwufunkcyjnego JUNKERS Cerapur Compact, jednak z tego co widze inne kotły kondensacyjne tej firmy blok wymiennika mają zbudowany w podobny sposób wiec problem może być uniwersalny. Piec od samego początku gwizdał albo nawet buczał, i to tak że słyszalny był na zewnątrz z odległości nawet 100m. Gwizd słyszalny był tak jak by dmuchac w butelke (po piwie) tylko że dżwięk dzięki kominowi słyszalny był w całym domu i wokół niego. Dokuczliwy gwizd pojawiał się często tylko wtedy gdy piec rozkręcał się, przez krótki odcinek czasu - kilka sek. po czym zanikał. I tak z każdym odpaleniem pieca jeśli na dworze było zimno (powiedzmy poniżej 5st) i jeśli temp. wody w obiegu co wynosiła pomiędzy 25 a 35st. W innych przypadkach podejrzewam że piec uruchamiał się z inną mocą i efektu buczenia nie było. Po kolejnej juz wizycie autoryzowanego serwisu wymieniony został element w wymienniku który nazywa się wdg. instukcji dolny element wyporowy - taki odważnik ze sprężyną wokół. Wymieniony został na inny prawie identyczny, różniący się kilkoma drobnym szczegółami. Po tej wymianie, gwizd nieznacznie ucichł, pozostając i tak uprzykrzającym życie wyciem. Sytuacja przez rok pozostawała niezmienna. Aż do kolejnej wizyty serwisanta, który podczas przeglądu wyczyścil szczotką i przepłukał wodą blok wymiennika i po tym efekt buczenia znacznie się wyciszył (może nie do 0 ale poprawa wydaje się być dość znaczna). Stąd nasuwa mi się pytanie, jaką funkcję w bloku wymiennika pełni dolny oraz górny element wyporowy (jaka jest jego zasada działania) skoro miał wpływ na takie uprzykrzanie życia domownikom, i kiedy mogę się spodziewać powrotu denerwującego buczenia ?

  Górny element wyporowy to nr 5
  Dolny element wyporowy to nr 6 (ten wymieniany)

  JUNKERS kotły kondensacyjne - blok wymiennika i gwizd

  0 2
 • #2 07 Sty 2018 21:30
  irus.m
  Specjalista - systemy grzewcze

  Elementy te mają za zadanie rozproszenie strumienia spalin pomiędzy radiatory wymiennika ,by skuteczniej odebrać ciepło do wody grzewczej.
  Podejrzewam, że czyszczenie komory spalania i wszystkich elementów w niej się znajdujących wraz z bardzo staranną regulacją spalin przy mocy max i min powinna rozwiązać problem. Szczelność układu powietrzno-spalinowego i prawidłowe złożenie części palnika też jest nie bez znaczenia.

  pozdrawiam

  0
 • #3 10 Sty 2018 19:28
  -west
  Specjalista - systemy grzewcze

  Miałem dość podobny problem z cerapurem, winny był wtedy nieprawidłowy montaż komina a konkretnie odcinka powietrznego w kolanie. Docinany element miał zadzior, który robił za gwizdek. Przy rozgrzanym kominie tzn po dłuższej pracy komin się wyciszał.

  0