Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt silny sygnał audio -

marekx19 07 Sty 2018 17:52 261 1
  • #1 07 Sty 2018 17:52
    marekx19
    Poziom 1  

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum i dodam, że jestem całkowitym laikiem pod względem audio więc bardzo bym prosił o wyrozumiałość.
    Zanim zadam pytania, może zacznę od tego co posiadam:
    - leciwy już choć bezawaryjne telewizor Sony KDL 32V4000
    - dekoder telewizji satelitarnej Orange (nie polecam)
    - blu-ray Samsung bd-h6500
    - niedawno zakupiony, używany zestaw - amplituner Akira bk-199 z głośnikami Akira 120 wat muzycznej (nie ma podanej mocy RMS)

Wiem że nie jest to szczyt marzeń ale mi wystarcza.
    Zawsze staram się dbać o sprzęt aby jak najdłużej bezproblemowo mi służył.

Opiszę teraz problemy a na zakończenie zadam pytania.
    Telewizor i amplituner nie posiadają złącz cyfrowych audio (optycznego ani coxial) tylko cinche stereo.
    - dekoder sat. (cinch stereo + hdmi)
    Blu-ray ma tylko wyjście optyczne + hdmi.
    Moje połączenie:
    Blu-ray / Sat -> 2x hdmi -> telewizor -> cinch stereo -> amplituner -> głośniki
    (nie zależy mi na surround, z resztą w tym połączeniu jest to nie możliwe)

Problem:
    - chodzi mi o moc sygnału wyjściowego z Blu-ray.
    Gdy oglądam film/muzykę z TV/SAT jest ok, odtwarzacz BLU-RAY - płyta DVD/CD również ok.
    Problem zaczyna się gdy włączę serwisy internetowe z BR np Youtube. Zasilanie na wyjściu audio jest tam wysokie że na wyświetlaczu amplitunera wszystkie słupki (niskie, średnie, wysokie tony) nie podskakują w rytm muzyki lecz są podniesione na max'a.

Pierwsze pytanie brzmi:
    1. Czy zbyt wysokie napięcie na wyjściu audio przy słuchaniu głośnej muzyki może:
    a. - skrócić żywotność amplitunera?
    b. - spalić amplituner?
    c. - wytargać głośniki?
    d. - czy wlutowanie jakichś rezystorów w przewód cinch pomoże w obniżeniu mocy sygnału?
    Dodam tylko że gdy na wyświetlaczu słupki są średnio mniej więcej w połowie to mogę odkręcić volume na Max (nic nie charczy).

2. Kolejne pytanie:
    - gdy słucham muzyki na volume ok. 2/3 mocy to po 1 godzinie amplituner nagrzewa się tak mocno że od spodu obudowy jest tak gorący, że nie da się go dotknąć. (Chłodzenie pasywne, brak wentylatora). Czy zastosowanie podstawki chłodzącej do laptopów (z wentylatorami) ma sens i zapobiegnie przegrzaniu/skróceniu żywotności/uszkodzeniu amplitunera?

3. I jeszcze jedno:
    Gdzieś słyszałem że warto co jakiś czas rozkręcić tv, amplituner itp i przeczyścić gdyż po jakiś czasie zbiera się tam kurz który łapie wilgoć i może spowodować zwarcie. Czy to prawda?

Jeśli ktoś dotrwał do końca moich wypocin i miałby ochotę odpowiedzieć na powyższe pytania to byłbym niezmiernie wdzięczny.

0 1
  • #2 07 Sty 2018 18:10
    japycz321
    Poziom 25  

marekx19 napisał:
    a. - skrócić żywotność amplitunera?
    nie, chyba że od razu do 0 :D
    marekx19 napisał:
    b. - spalić amplituner?
    tak, ale nie tyle co sam aplituner(końcówkę mocy) a jakiś wzmacniacz operacyjny w przedwzmacniaczu czy co tam producent umieścił po drodze.
    marekx19 napisał:
    c. - wytargać głośniki?
    nie wiem o co chodzi z wytarganiem, uszkodzić je może jak najbardziej. Poczytaj o czymś takim jak przesterowanie wzmacniacza.
    marekx19 napisał:
    d. - czy wlutowanie jakichś rezystorów w przewód cinch pomoże w obniżeniu mocy sygnału?
    nie tędy droga, wysatrczy zmniejszyć poizom sygnału wejściowego dla aplitunera, czy to w odtwarzaczu czy po prostu w TV. Opcja z rezystorami to zrobienie dzielnika napięcia, ale uważam że w Twoim wypadku nie ma takiej potrzeby.
    marekx19 napisał:
    Gdzieś słyszałem że warto co jakiś czas rozkręcić tv, amplituner itp i przeczyścić gdyż po jakiś czasie zbiera się tam kurz który łapie wilgoć i może spowodować zwarcie. Czy to prawda?
    kurz zwarcia nie zrobi, ale pod jego wpływem pogarsza się odporowadzanie ciepła przez co elementy takie jak kondensatory elektrolityczne będą sie starzeć szybciej. Wyczyścić zawsze warto.
    marekx19 napisał:
    gdy słucham muzyki na volume ok. 2/3 mocy to po 1 godzinie amplituner nagrzewa się tak mocno że od spodu obudowy jest tak gorący, że nie da się go dotknąć. (Chłodzenie pasywne, brak wentylatora). Czy zastosowanie podstawki chłodzącej do laptopów (z wentylatorami) ma sens i zapobiegnie przegrzaniu/skróceniu żywotności/uszkodzeniu amplitunera?
    Możesz tak zrobić, nie zaszkodzi mu to napewno. ładniejsza opcja to wentylator zamontowany w środku i prosty układ sterujący na zasadzie termostatu NO(normalnie otwartego, przy określonej temperaturze uruchamiającego się) lub jakiegoś ładnego układu do płynnej regulacji obrotów.

0