Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie podłączyć mate antystatyczną zwykła instalacja

trojak44332 07 Sty 2018 18:09 321 3
  • #1 07 Sty 2018 18:09
    trojak44332
    Poziom 3  

Witam użytkowników elektroda, niestety musiałem zrezygnować z lokalu w którym serwisowałem i cały osprzęt przeniosłem do domu pierwszy problem jaki napotkałem to podłączenie maty antystatycznej niestety w starym wieżowcu układ sieciowy aluminiowy 2 przewodowy, zrobienie układu tn-c w gniazdu odpada ze względów bezpieczeństwa. Co z tym fantem zrobić gdzie przyłączyć mate antystatyczną? W kuchni było gniazdo podłączone z kołkami ochronnymi. Przewód neutralny podłączony pod zacisk gniazda dopiero potem mostek na kołek WHAT? Tyle co mi da zerowanie skoro dalej brak uziomu. Nie mam pomysłu na to, myśle jeszcze nad kupnem solidnego pręta i podpięciem pod to maty.

0 3
  • #2 07 Sty 2018 19:51
    kajron
    Poziom 29  

Zasadniczo mata ma zadanie odprowadzenie potencjałów elektrostatycznych i takową rolę spełni gdy zostanie połączona z rurą instalacji wodnej jeśli jest metalowa .

0
  • #3 07 Sty 2018 20:01
    tantalos1
    Poziom 15  

Do N-ki nie podłączaj, zrób jakieś uziemienie. Dla celów odprowadzania ładunków elektrostatycznych nie musi być niskoimpedancyjne, może być pręt wbity w ziemię.

0
  • #4 07 Sty 2018 22:19
    trojak44332
    Poziom 3  

Myślałem nad prętem ale jednak odpada administracja wieżowca sie nie zgodziła na pociągnięcie przewodu z dołu. Rura wodna jest jakis pomysł oszlifowac porządnie główną rurę od dopływu wpiąć w nią duży uchwyt zaciskowy i podłączyć pod nią matę. Tylko co jeśli np sąsiad niżej ma nową łazienkę i podłączone rury pcv lub pe? Jeszcze jakieś pomysły panowie? Jest jeszcze rura od gazu ale tej raczej wolałbym nie szlifować haha. Ale chyba jednak padnie na pociągnięcie przewodu do rury wodnej zrobienie ładnego gniazda i podpięcie maty

0