Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie żyrandola z wentylatorem

Fixxxer1 07 Sty 2018 18:34 798 9
  • #1 07 Sty 2018 18:34
    Fixxxer1
    Poziom 15  

Żona zakupiła dziś używany żyrandol z wentylatorem a mi oczywiście przypadło podłączenie tego ustrojstwa.
    Mam jednak obawy przed uruchomieniem, bo kolory kabli są inne niż te które podpinałem w innych urządzeniach.
    Z wiatraka wychodzą kolory: biały, niebieski, czarny i dwa (trochę cieńsze niż tamte) zielone. Żyrandol ma dwa wyłączniki ciągnione na korpusie i jeden przełącznik przesuwny.
    Zapewne jeden wyłącznik od żyrandola a drugi od wiatraka, a przełącznik od obrotów wentylatora. Tak przynajmniej oceniam.
    Co więc oznaczają te kolory kabli?
    Niebieski - neutralny, biały i czarny faza od światła i wentylatora a te dwa zielone to uziemienie od światła i wentylatora?
    Podłączenie żyrandola z wentylatorem

0 9
  • #2 07 Sty 2018 19:01
    nomudrek
    Poziom 28  

Żółto-zielony u mnie jest podłączony do obudowy żyrandola, boczny łańcuszek jest od regulacji obrotów łopat wentylatora, przełącznik na boku służy do zmiany kierunku obrotów łopat( tłoczenie powietrza w dół lub do góry), łańcuszek ze środka jest od włączania wentylatora. Więcej jest opisane na forum w linku.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic318794.html

0
  • #4 07 Sty 2018 20:15
    Fixxxer1
    Poziom 15  

nomudrek napisał:
    Żółto-zielony u mnie jest podłączony do obudowy żyrandola, boczny łańcuszek jest od regulacji obrotów łopat wentylatora, przełącznik na boku służy do zmiany kierunku obrotów łopat( tłoczenie powietrza w dół lub do góry), łańcuszek ze środka jest od włączania wentylatora. Więcej jest opisane na forum w linku.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic318794.html

Czyli łańcuszki i przełącznik są tylko od wentylatora, nie od światła.
    Problem w tym że tam nie ma żółto-zielonego tylko dwa zielone.
    kozi966 napisał:
    uuuu.... Panie, ktoś coś "ruszał" w tym żyrandolu.
    Schemat podłączenia w poście 5# tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15058035#15058035

Dlaczego myślisz, że ktoś tam grzebał? Od góry nic tego nie zdradza, no chyba że te dwa zielone przewody.
    Czyli biały to Neutralny, czarny to fazowy dla żarówek a niebieski to fazowy dla wiatraka. Więc te zielone traktować jako uziemienie?
    Włącznik światła mam na jeden przycisk, więc bez przeróbek będzie się włączał i wentylator i światło?
    EDIT:
    Doczytałem że łańcuszek ma funkcje wyłączony, szybko, średnio, wolno, wyłączony, więc pytanie wyżej jest nieważne.

0
  • #6 07 Sty 2018 20:38
    Fixxxer1
    Poziom 15  

kozi966 napisał:
    A gdzie tam jest zielony?

Tzn?
    Na zdjęciu jest 5 kabli, w tym dwa zielone.

0
  • #7 07 Sty 2018 20:48
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Weź do ręki omomierz i zmierz które przewody idą do oprawek, które na silnik, a które do obudowy.

0
  • #8 09 Sty 2018 18:31
    Fixxxer1
    Poziom 15  

Pomierzyłem i nic z niczym się nie gwiżdże, omomierz też nic nie wykazuje. Albo kable są tam dla ozdoby albo ktoś faktycznie namieszał.
    Muszę rozłożyć silnik i zajrzeć do środka. Może ten kilkustopniowy włącznik się uszkodził?

0
  • #9 09 Sty 2018 18:58
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Fixxxer1 napisał:
    Może ten kilkustopniowy włącznik się uszkodził?

Zdarza się czasem, ale wtedy i tak nie masz do dyspozycji tylu przewodów na wyjściu.

0
  • #10 14 Sty 2018 15:05
    Fixxxer1
    Poziom 15  

Dobra, chyba doszedłem co i jak.
    Te dwa zielone kable były podpięte w sposób umożliwiający sterowanie światłem z dwuklawiszowego włącznika.
    Wyciąłem te kable i użyłem ich do podpięcia pod zwykły włącznik.
    Czyli mam teraz 3 kable - biały będący N i czarny z niebieskim będące fazowymi. Czarny idzie do tego wielopozycyjnego włącznika, więc chcąc podłączyć tylko światło używam białego i niebieskiego.
    Dołożyć ochronny żółto-zielony do tego zestawu?
    Jeszcze sprzętu nie uruchamiałem czekam na wasze potwierdzenie ;)
    Podłączenie żyrandola z wentylatoremPodłączenie żyrandola z wentylatorem

Muszę kupić nowe kable i pozbyć się tych kostek i koszulek.

0