Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki akumulator i jakiej pojemności do systemu fotowoltaicznego ?

07 Sty 2018 19:20 660 9
  • Poziom 9  
    Witam. Chcę zakupić panel 130W dający 7,2A. Zastanawiam się, jakiej firmy i jakiej pojemności akumulator wybrać, oczywiście możliwie najtaniej.
    Główne zapotrzebowanie to ledy 12V jakieś 15W i laptop z ładowarką 12V 90W ( kilka godzin ).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    radek3p napisał:
    Ja mam na latarni panel solarny 120 Wp Lampę led 15W regulator ładowania i aku żelowy 18 AH w letnie dni dał radę naładować ale teraz to problem.Taka lampa chodziła 6 h po czym wyłączałą sie automatycznie,Jeśli chcesz dorzucić jeszcze laptop to ten za mały bedzie a jak kupisz mocniejsze aku to nie naładuje go sam Panel w gorsze dni.

A ile Amper daje twój panel ?
  • Poziom 9  
    radek3p napisał:
    Latem w idealnym słoncu 5,5 A To moc w szczytowym momencie

Może się mylę, ale jeśli ładowałeś akumulator 12V 18Ah prądem max 5,5A to chyba przez to akumulator stracił swoje właściwości.
    Akumulator 18Ah powinien być ładowany 1,8A.
  • Poziom 9  
    radek3p napisał:
    Dlatego potrzebny jest regulator ładowania,moje panele mają napięcie 33V i raczej nie spotkałem paneli 12v może są ja nie znalazłem

A jakiej firmy akumulator wybierać ? Przykładowo 12V 65Ah
  • Poziom 43  
    Tu masz tabelę statystyczną godzin słonecznych (możesz wpisać inny rok):
    https://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php?year=2017
    Na podstawie tych danych spróbuj zaprojektować swój system dla NAJGORSZEGO przedziału czasu, wówczas w "lepszych czasach" Twoja "elektrownia" spełni pokładane w niej oczekiwania.

Z tymi "prywatnymi elektrowniami" jest trochę tak, jak z hodowlą pomidorów: ktoś, kto ma pół hektara pod szkłem - żyje jak król, ale jedna skrzynka na balkonie nie wystarczy na zupę pomidorową w co drugą niedzielę ...

Poza tym warto pamiętać, że przechowanie "darmowej" 1kWh w akumulatorze kosztuje kilka razy więcej, niż zakup 1kWh z sieci energetycznej.