Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskanie danych z HDD - Rożnice do rozwiania.

cieciej321 07 Sty 2018 21:44 1194 44
  • #1 07 Sty 2018 21:44
    cieciej321
    Poziom 7  

Witam, wiem że temat był poruszany wielokrotnie, ale mam pytanie odnośnie danych modelowych dysku z którego chciałbym odzyskać dane.
    Dawca i biorca to stary Seagate Barracuda 7200.7 120 GB ATA model ST3120026A. Proszę powiedzcie mi na podstawie zdjęć czy te dyski będą do siebie pasować oraz czy dawca ma sprawną elektronikę ( w opisie aukcji jest napisane że sprzedaje jako uszkodzony gdyż nie ma możliwości sprawdzenia)
    Biorca - spalona elektronikaOdzyskanie danych z HDD - Rożnice do rozwiania.Odzyskanie danych z HDD - Rożnice do rozwiania.

DawcaOdzyskanie danych z HDD - Rożnice do rozwiania.Odzyskanie danych z HDD - Rożnice do rozwiania.Odzyskanie danych z HDD - Rożnice do rozwiania.

Lub powiedzcie mi jakie dane oprócz FIRMWARE są potrzebne do przeszczepu.
    Pozdrawiam i dziękuje z góry.

0 29
  • #2 07 Sty 2018 22:36
    krakarak
    Poziom 39  

cieciej321 napisał:
    Proszę powiedzcie mi na podstawie zdjęć ... czy dawca ma sprawną elektronikę...

Jest to nie wykonalne. Uszkodzenia elektroniki to nie tylko porozrywane i opalone elementy.

0
  • #3 07 Sty 2018 23:00
    cieciej321
    Poziom 7  

Czy możesz coś więcej opowiedzieć o tym dlaczego to niewykonalne?

0
  • #4 07 Sty 2018 23:03
    krakarak
    Poziom 39  

Spróbuj jeszcze raz przeczytać to co zacytowałem i jak się ustosunkowałem do treści cytatu.
    Do lekarza też wysyłasz zdjęcia, aby postawił diagnozę co ci dolega?...

1
  • #5 07 Sty 2018 23:06
    cieciej321
    Poziom 7  

Mój błąd - sorry - zrozumiałem że ogólnie to nie możliwe. Jeśli jednak dawca miałby sprawną elektronikę to czy nadawałby się do przeszczepu?

0
  • #6 07 Sty 2018 23:22
    310artur
    Poziom 43  

Zdjęcie elektroniki dawcy nie jest za ostre. Z resztą masz te dyski przed sobą. Porównój oznaczenia. Widać różnice w opisie na PCB - dawca ma napis a biorca nie. Jednak nawet nie wiem co na dawcy jest napisane bo nieostre. Jeśli elektroniki mają różne rewizje to marne szanse na sukces. PS wiesz że musisz przeszczepić EPPROM? A na walniętym dysku jest on całkiem blisko spalenizny to mógł oberwać.

0
  • #7 07 Sty 2018 23:30
    cieciej321
    Poziom 7  

Zdjęcia biorcy wyraźne - robione przeze mnie. Dawcy wziąłem z aukcji. Mam gościa w mojej miejscowości który robił już takie rzeczy - mam mu tylko dać dysk który się nada do przeszczepu także podejrzewam że będzie wiedział o EPROMIE. w którym miejscu są te różnice w opisie na PCB?

0
  • #10 08 Sty 2018 16:21
    KodIT

Poziom 21  

Jeśli oczekujesz pomocy, sam się najpierw wysil i zrób porządne zdjęcia tzn. wyraźne i w tej samej orientacji dla dawcy i biorcy i tak samo skadrowane.
    Odkręć elektroniki i zrób zdjęcia również od drugiej strony jeśli są tam jakiekolwiek oznaczenia.

0
  • #11 08 Sty 2018 17:15
    cieciej321
    Poziom 7  

Już napisałem że jedne zdjęcia robiłem ja a drugie są z aukcji... Mam przed sobą tylko jeden dysk - mój zepsuty - zdjęcia drugiego mam z internetu... lepiej tego chyba nie opiszę :) Dzięki za wskazówki na co mam zwracać uwagę :) Ogólnie znalazłem dziś (nie podam strony ani adresu bo w pracy to znalazłem) że jeśli na płytce PCB pasują zaznaczone na czerwono i niebiesko szeregi liczb i jest ten sam firmware to PCB będzie pasować. Co o tym powiecie??Odzyskanie danych z HDD - Rożnice do rozwiania.

EDIT
    Dobra wracając na tor uzyskania odpowiedzi na moje pytanie, podaję link gdzie pod zielonym essential information znalazłem to o czym pisałem wcześniej. Link
    zaznaczone tutaj informacje pokrywają się na moim dysku i na dysku donora. Ponadto mam ten sam firmware, config, Part Number oraz drugi i trzeci znak pokrywają się w Serial Number - tak jak było to napisane stronie którą podaliście wcześniej. Czy na podstawie tych informacji można wywnioskować że przeszczep jest możliwy?

Scaliłem po wydzieleniu zbędnego. RADU23

0
  • #12 08 Sty 2018 20:53
    KodIT

Poziom 21  

Czy Ty masz w planach te płytki po prostu zamienić?
    Na podstawie zdjęcia możesz ocenić, że PCB jest uszkodzona ale nie stwierdzisz, że jest sprawna.

0
  • #13 08 Sty 2018 22:08
    krakarak
    Poziom 39  

W tych warunkach przeszczep jest możliwy. Lecz sprzedający, jak widać, dobrze się asekuruje przed ewentualnym zwrotem - nie ma pod co podpiąć i sprawdzić więc sprzedaje jako uszkodzony więc reklamacja odpada. Ty optymistycznie zakładasz, że może być sprawny a jeśli nie to choć elektronika jest dobra a nie powierzchnia talerzy. Trzymamy kciuki, że elektronika jest sprawna i odzyskasz swoje dane.
    Swoją drogą - cenią sobie uszkodzone dyski... Ja ich nawet nie zbieram na złom, lecz od razu wyrzucam do kubła.

0
  • #14 09 Sty 2018 07:36
    cieciej321
    Poziom 7  

@KodIT tak mam plany je po prostu zamienić jeśli się uda.
    @krakarak Sprzedający się na tyle dobrze asekuruje że nie odpisuje na moje wiadomości... Koszt jest nie wielki bo 20 zł za ten dysk chce, ale musiałbym podjechać po niego około 150 km bo "odbiór tylko osobisty".

W związku z tym że nie mam informacji o tym czy uda mi się namówić sprzedającego na wysłanie, czy jest możliwy przeszczep z innego dysku, który ma wszystkie informacje takie same oprócz FIRMWARE? Znalazłem dużo innych dysków gdzie "możliwa" jest wysyłka z firmware 8.01??

0
  • #15 09 Sty 2018 10:51
    krakarak
    Poziom 39  

Sprzedający jest niepoważny, daj sobie z nim spokój. Sprzedający będzie "palił głupa", że nie ma możliwości, ma tylko laptopa, nie chce mu się, nie ma czasu, nie zna się. Zastanów się czy to co chcesz odzyskać jest warte tyle zachodu, kasy i poświęcenia. Sukces niepewny, bo kupujesz dyski uszkodzone. Ale w końcu twoja kasa i twój czas.

0
  • #16 09 Sty 2018 11:35
    cieciej321
    Poziom 7  

@krakarak Dam sobie z nim spokój bo na innych jego aukcjach znalazłem "możliwa" wysyłka.
    Udało mi się znaleźć na innej aukcji działająca samą elektronikę również pasującą do mojego dysku. Koszt 6 zł + wysyłka także nawet jak nie będzie działać to wielkiej straty nie będzie i będę szukał dalej :)
    Dam znać czy wszystko poszło tak jak chciałem tylko muszę jeszcze znaleźć komputer gdzie podłączę dysk ATA (ten dysk padł mi ponad 10 lat temu)

0
  • #17 09 Sty 2018 11:44
    310artur
    Poziom 43  

Im mniej podobna elektronika tym mniejsze szanse. Nawet idealnie identyczna żadnej pewności nie daje. Nie wiesz czy jest sprawna i nie wiesz czy twój dysk jest sprawny poza elektroniką.
    20PLN za martwy 120 GB dysk to mało? Za 25 z przesyłką kupiłem sprawny 250GB więc nie wiem czy to tanio za złom.

0
  • #18 09 Sty 2018 11:51
    cieciej321
    Poziom 7  

@310artur Domyślam się że to może być jak z jedzeniem w niedziele rano - może się nie przyjąć. Za 6 zł i koszt wysyłki warto spróbować, może się uda :)

0
  • #19 12 Sty 2018 18:24
    cieciej321
    Poziom 7  

Dysk ruszył słychać że pracuje i czuć delikatne wibrację, ale windows 70 go nie widzi co to może znaczyć?

0
  • #21 12 Sty 2018 18:30
    cieciej321
    Poziom 7  

Również nie. Podłączyłem go ogólnie pod obudowę GEMBRID External Enclosure 3.5" i portem USB 2.0

0
  • #22 12 Sty 2018 18:38
    KodIT

Poziom 21  

Naprowadzę Cię na odpowiedź. Wcześniej pytałem, czy tak po prostu chcesz tą elektronikę przełożyć...
    Sama wymiana elektroniki to za mało. Trzeba rom przełożyć.

0
  • #23 12 Sty 2018 18:40
    Robert B
    Poziom 43  

Po pierwsze: Podłącz go bezpośrednio pod port ATA a nie przez jakieś przejściówki na USB.
    Po drugie: Przelutowałeś ROM?

0
  • #24 12 Sty 2018 18:41
    cieciej321
    Poziom 7  

Nie robiłem nic z ROMem ;/ trudna to sprawa do zalatwienia w domowych warunkach czy specjalista???

0
  • #25 12 Sty 2018 18:48
    Robert B
    Poziom 43  

Po tak zadanym pytaniu, od razu mówię:
    Oddaj komuś do przelutowania.

0
  • #26 12 Sty 2018 19:04
    cieciej321
    Poziom 7  

Ok, dziękuje za odpowiedź :)

0
  • #27 12 Sty 2018 22:59
    KodIT

Poziom 21  

cieciej321 napisał:
    Nie robiłem nic z ROMem ;/ trudna to sprawa do zalatwienia w domowych warunkach czy specjalista???

ROM to ta mała czarna kostka z 8 nóżkami :) Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś to sam w stanie przelutować bez jego uszkodzenia?
    Do tego potrzeba hotair lub ewentualnie (jak potrafisz) zwykłej grotówki.

0
  • #29 16 Sty 2018 16:29
    KodIT

Poziom 21  

cieciej321 napisał:
    Proszę powiedzcie mi czy rom to jest to w czerwonym okręgu?

Tak.

0
  • #30 16 Sty 2018 16:32
    krakarak
    Poziom 39  

A może to układ przetwornicy napięcia? (jednym pinem wpięty na cewkę, obok 2 pary kondensatorów ładujących)... Podaj symbol tego układu.

0