Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Minimax GCO-DP-21-03 - nie jest w stanie dogrzać mieszkania

aiwer 07 Sty 2018 23:14 333 5
  • #1 07 Sty 2018 23:14
    aiwer
    Poziom 2  

Witam,

Na wstępie zaznaczę, że przeczytałem dużo tematów na tekst tego pieca ale jak wiadomo wszystko zależy od mieszkania.

Mam mieszkanie (blok wielorodzinny), 3 pokoje, 62m2, piecyk jak w temacie: dwufunkcyjny Termet Minimax Elegance Turbo. Mma kilka pytań/problemów z którymi sobie nie radzę, ale to później. Teraz krótka specyfikacja:
    - łazienka: grzejnik 50x60x6cm,
    - pokój 1: grzejnik 60x60x6cm,
    - pokój 2: grzejnik 90x60x6cm,
    - salon z kuchnia: grzejnik 200x60x6cm
    - rorki które idą do grzejników: 15mm (nie wiem jaki materiał, są koloru brązowego, miedź?)

Problem 1:
    Odpalanie pieca przy CUW, najpierw delikatny wybuch, potem jakby się dławił powietrzem przez pierwsze kilkanaście sekund. Słychać takie hu hu hu hu hu.

Problem 2:
    Ogrzewanie mieszkania.
    Przy pracy bez regulatora pokojowego regularnie komunikat L3 przy każdym cyklu. Wiem, to nie jest błąd ale irytuje mnie to. Nie wiem jaki to ma wpływ na elementy pieca? Jak się tego pozbyć?
    Mam wtedy w mieszkaniu na prawdę gorąco ale to zużywa za dużo gazu bo grzeje niepotrzebnie.

Przy pracy z regulatorem niestety ale piec osiąga powiedzmy zadana temperaturę wody np. 75st, komunikat L3, i tak w kółko i nie jest w stanie dogrzać mieszkania. Kaloryfery są tak gorące ze można na nich smażyć jaja, a piec osiąga maximum.
    Wszystkie grzejniki są matalowe, ciśnienie w układzie 1.5, grzejniki odkręcone na maxa, nie ma termostatów.
    Kupiłem regulator w celu oszczędności w zużyciu gazu ale to się u mnie nie sprawdza i za cholerę nie wiem dlaczego. Prędzej spale piec niż odgrzeje do tych 22st.
    Moc pica ustawiona na min P3-00 czyli 7KW, temp na piecu 75st
    Regulator stoi w salonie, ok 20m2, cały grzejnik za dosyć gęsta firanką która być może blokuje to ciepło z tego grzejnika? Sam nie wiem...
    Sam piec podczas pracy jest bardzo głośny, brat ma kondensat to jego w ogóle nie słychać. U mnie to jakaś masakra, sąsiad z dolu ma identyczny piec i tez jest cichy. Używam go od roku i te zimę chciałem sobie „poprawić” komfort, ale nie umiem...

0 5
  • #2 08 Sty 2018 00:29
    saturno
    Poziom 12  

Odnośnie doboru grzejników to się dobiera według mocy grzejnika, a nie rozmiaru.
    Poszukaj w internecie: Kalkulator doboru grzejników.

Odnośnie pieca to zawołaj fachowca, bo z gazem to nie ma żartów!

0
  • #3 08 Sty 2018 08:18
    bro2004
    Poziom 26  

Nastaw na kotle 45stC i by cały czas pracował. Jak nastawiasz 75 st.C co jakiś czas to wychładzasz tylko mieszkanie. Lepiej by były cały czas ciepłe grzejniki(oczywiście regulator wypięty). Podobna ilość gazu pójdzie lub niewiele więcej, a będzie lepszy komfort cieplny. Nie chcesz L3? Jest to nieuniknione - zmień na kocioł kondensacyjny o mocy min 2,5kW to wtedy nie będzie taktował.

Jeśli praca z regulatorem - grzejniki na 60-65st.C. Nie kombinuj, bo perpetum mobile z tego nie zrobisz. Normalna praca kotła - taktowanie.

Odnośnie głośnej pracy-wezwij serwisanta. Za mało lub za dużo powietrza do spalania - prawdopodobnie.

0
  • #4 08 Sty 2018 10:06
    aiwer
    Poziom 2  

Dzięki za udzielone odpowiedzi.

Mieszkanie kupiłem już takimi grzejnikami jakie mam. Wcześniejszy piec był z otwartą komorą i miał już swoje lata (16 lat) ale chodził bez zarzutu. Nie było wszędobylskiej elektroniki, zwykły piec na pokrętła. Powracająca woda miała swoja temperaturę - piec się wyłączał.

Czyli komunikat L3 nie szkodzi komponentom piecyka?
    Jeśli tak, to sprzedaję regulator i wracam do stareych ustawień.

0
  • #5 08 Sty 2018 13:51
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Grzejnik za grubą firanką - źle. Ta zasłona powoduje to, że ciepło jest uwięzione pomiędzy oknem a kotarą i nie idzie bez przeszkód do wnętrza. Należy unikać zasłaniania grzejników kotarami i - tym bardziej - meblami.
    Tak jak rozumiem te posty, kocioł nagrzewa grzejniki do wysokiej temperatury (75 stopni), ale potem robi (dosyć długie) przerwy (czyli "taktuje"). Ma zbyt dużą moc minimalną (dla tego mieszkania o przeciętnym metrażu). A ten grzejnik w salonie trzeba koniecznie odsłonić (jedyna dopuszczalna firanka, to cienka, ażurowa, ale nie kotara).

0
  • #6 09 Sty 2018 16:24
    BUCKS
    Poziom 32  

aiwer napisał:
    - łazienka: grzejnik 50x60x6cm,
    - pokój 1: grzejnik 60x60x6cm,
    - pokój 2: grzejnik 90x60x6cm,
    - salon z kuchnia: grzejnik 200x60x6cm

Wymiary sugerują, że masz grzejniki Purmo typ C11.
    Według Twojego opisu wynika, że w całym mieszkaniu masz grzejniki o łącznej długości 4m, co daje razem 4kW dla wody 75/65 albo 2kW dla wody 55/45, a Twój kocioł ma moc minimalną 7kW.
    Tylko woda o temperaturze 75/65 wymaga na tyle dużych prędkości przepływu wody, że rurki 15mm są za małe, aby zapewnić równowagę hydrauliczną, więc sumaryczna moc 4kW pozostaje wartością tylko teoretyczną.

Aktualnie ponoć za maksymalną temperaturę przyjmuje się 70 stopni, więc jako maksimum ja bym traktował wodę o parametrach 70/55, a wtedy 1m Twojego grzejnika ma 0,8kW, czyli na całe mieszkanie masz maksymalnie 3,2kW, które w teorii powinno starczyć na mrozy -20 stopni.
    Nie wiem jakie masz realne zapotrzebowanie na energię cieplną dla mrozów -20 stopni i na ile Twoje obecne grzejniki są dopasowane ale przy mocno przewymiarowanym kotle z racji jego taktowania to wskazane są przewymiarowane grzejniki.
    Nie znam specyfiki Twojego mieszkania ale pokusiłbym się o zmianę grzejników z typu C11 na typ C22 i zwiększenie średnic rurek miedzianych.
    Powinno to nieco poprawić komfort cieplny, a przy okazji większe grzejniki będą bardziej pasowały pod przyszłościowy kocioł kondensacyjny np. Termet Silver moduluje realnie od ok. 3,5kW, co i tak przekracza Twoje realne zapotrzebowanie ale jest znacznie lepsze niż obecne 7kW.
    Zakładam, że obecny kocioł to nie nówka tylko ma już swoje lata, więc można myśleć o wymianie na kondensacyjny.

Jak dla mnie żadne regulatory pokojowe nie zniwelują Twoich problemów, więc cudów po nich nie oczekuj. Regulator może pomóc zoptymalizować zużycie energii ale nie zastąpi źle zaprojektowanej instalacji i zły dobór kotła.

bro2004 napisał:
    Nastaw na kotle 45stC i by cały czas pracował

4m grzejników typ C11 w jego mieszkaniu przy temperaturze wody 45/40 oferują łącznie ok. 1,4kW, co przy mocy minimalnej kotła 7kW źle wróży.
    Obawiam się, że na kotle temperatura wody zbyt szybko osiągnie 45 stopni przez co kocioł szybko wyłączy palnik, więc można zapomnieć o w miarę ciągłej pracy przy 45 stopniach.

0
  Szukaj w 5mln produktów