Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic SU-CH40 - reanimacja magnetofonów.

08 Sty 2018 09:21 612 1
  • Poziom 3  
    Witam
    Niedawno stałem się posiadaczem dwuczęściowej wieży Panasonica. O ile z wzmacniaczem, tunerem i CD nie ma problemów, to magnetofon stał nieużywany ponad 10 lat i postanowiłem go reanimować.

Po dokładnym wyczyszczeniu capstanów i rolek (co było nie lada trudnością bo były bardzo brudne) oraz głowic zaczął odtwarzać ale nadal nie mogę rozwiązać innych problemów.

1. Magnetofon przewija jak mu się zachce, czasami przewijanie rusza, czasami próbuje ruszyć i od razu się wyłącza.

2. Jest to mechanizm z autorewersem, dlatego odtwarza w dwie strony: lewą i prawą. Kiedy odtwarza w prawo słychać jakieś stukanie z wnętrza magnetofonu. Dzieje się tak w obu kieszeniach. Przy odtwarzaniu w lewo nic takiego nie występuje. Stukanie nie wpływa także na dźwięk ani nie prowadzi do zatrzymania odtwarzania.

3. Pomimo wyczyszczenia rolki dociskowej w kieszeni drugiej (nagrywającej) wciąga taśmę zaraz po uruchomieniu odtwarzania w lewą stronę. Jakby rolka się obracała, ale wałki nie.

4. Na jednej z rolek w kieszeni odtwarzającej jest jakiś dziwny biały nalot. Jest tylko na fragmencie rolki ale nie mogę go zmyć izopropanolem. Co to może być? Dodatkowo przy odtwarzaniu w lewo w tej kieszeni słychać czasami dziwne zniekształcenia, tzn. nie przeciąganie ale zmiany w dźwięku, takie charczenie. Nie wiem jak to nazwać.

Myślę że pierwszy i trzeci problem to kwestia pasków, mam rację? Tylko co zrobić z drugim i czwartym problemem? Da się jeszcze kupić do niego rolki? Dodatkowo zajrzałem do wnętrza przez otwory wentylacyjne i niestety mechanizm magnetofonu zasłania wielka płyta drukowana i nie wiem jak się dobrać do mechanizmów które są za nią.

Chciałbym go naprawić bo nie jest taki zły jak na miniwieże, całkiem ładnie odtwarza i nagrywa. Tylko pytanie czy da się to jeszcze zrobić?
    Dziękuje za wszelkie rady.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Ewidentnie paski do wymiany. Jesli chodzi o reszte to watpie by udalo sie kupic nowe rolki. Raczej stawialbym na rolki z odzysku