Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dwie czujki na przewodzie 6 żyłowym

jajen 08 Jan 2018 10:14 3126 12
Optex
 • #1
  jajen
  Level 17  
  Prośba o pomoc.

  Robię mały remont łazienki i chciałbym założyć tam czujkę ruchu , która ma za pośrednictwem centrali alarmowej sterować obiegiem wody. Problem taki, że łatwo podciągnę przewód z sąsiedniego pomieszczenia, gdzie jest 6 żyłowy przewód prowadzący do centralki. Moje pytanie czy na tych 6 przewodach da się podłączyć dwie czujki (jedna w łazience do CWU, druga zabezpieczająca sąsiednie pomieszczenie). Centralka będzie miała wystarczająco wejść żeby każda z tych czujek była wpięta do osobnego wejścia. Problem tylko z kablem. Ciągnięcie osobnego kabla z łazienki do centralki odpada. Zanim instalator zacznie zakładać centralkę muszę teraz wiedzieć czy jest sens łączyć kablem sąsiednie pomieszczenie z łazienką i czy takie dwie czujki na 6 żyłach to zgodne ze sztuką czy nie ?
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #5
  jajen
  Level 17  
  Jeszcze dopytam czy ta zasada ma też zastosowanie do czujnika gazu ziemnego satela. tzn czy można na jednej parze wspólnie zasilić czujnik ruchu i gazu, a po jednej parze przezaczyć na styki alarmu dla każdej z czujek i całość opędzić sześcioma przewodami? Pewnie tak, ale wolę się upewnić.
 • #6
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Można. Czujka gazu działa podobnie jak czujka ruchu, czujka ruchu jak wykryje ruch to rozwiera przekaźnik a czujka gazu po wykryciu gazu rozwiera przekaźnik. Na jednym 6 żyłowym kablu jak się uprzesz to 4 czujki podepniesz, żeby było zgodnie ze sztuką to 3 czujki pod warunkiem że te 3 czujki nie pobierają w sumie więcej niż 500mA
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  sharp wrote:
  kood wrote:
  żeby było zgodnie ze sztuką to 3 czujki pod warunkiem że te 3 czujki nie pobierają w sumie więcej niż 500mA
  Można prosić o źródło tych rewelacji?


  konkretnie to chodzi Ci o 3 czujki czy o 500mA ?
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  sharp wrote:
  O jedno i drugie; i o ile jestem w stanie zrozumieć te trzy czujki, o tyle te pół ampera nie jest tak stricte jednoznaczne dla mnie.


  3 czujki to chyba nie trzeba tłumaczyć zasilanie na 2 żyłach, wspólna masa dla sygnałów, i zostaje 3 żyły na sygnały. Niczego niezgodnego ze sztuką w tym przypadku nie widzę.

  Co do 500mA to faktycznie miałem w głowie UTP gdzie norma przewiduje z tego co pamiętam max 500mA a nie YTDY.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  sharp wrote:
  Problemem przy obciążaniu takich przewodów znacznym prądem są spadki napięcia - dla podanej wyżej średnicy/przekroju obciążenie go prądem 0,5A spowoduje spadek napięcia aż 8.82V na odległości 100 metrów. Dlatego pisałem o niejednoznaczności, bo na krótkich odległościach, kilkumetrowych - przekrój żył spokojnie wystarczy na obciążenie go takim prądem. Przy dłuższych trasach - wyklucza.


  Tu mamy dom/mieszkanie i centralę alarmową, trochę takich instalacji założyłem i nie przypominam sobie aby w domu długość przewodu od centrali do czujki przekroczyła 40-50 metrów. Po drugie centrale alarmowe nie dają jak kolega zakłada 12V tylko 13-14V.
 • #13
  User removed account
  Level 1