Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiocha

ozogzb 08 Sty 2018 11:56 627 18
  • #1 08 Sty 2018 11:56
    ozogzb
    Poziom 5  

Witam,
    obserwuje to forum juz od dluższego czasu (nawet raz poprosiłem o radę, którą od was otrzyłałem, za co dziękuję).

Tym razem mam inny problem...
    W poszukiwaniu dobrego dostawcy internetu spedzilem juz dlugie godziny i dnie...

Mieszkam w Biórkowie Wielkim w gmienie Koniusz (dane z mapy.google.pl - 50.154722, 20.161986).
    W 'dziurze', której mieszkam (zaledwie 12 km od granic Krakowa) nie ma dosatwcy internetu po kablu (Orange mi nie podłączy neostrady, bo nie ma wolnego kabla, a ciagniecie 5km kabla z centralki dla jednego uzytkownika)., są jakies radiówki, ale juz nie mają przepustowości na lepsze łącza, a proponowane 5Mb/s za 55pln/m-c mnie jakos nie satysfakcjonuje.

Przez jakiś czas używałem mobilnego z Play (transfery całkiem dobre bo na poziomie do 30mb/s), ale miałem ograniczenie 55Gb.
    Teraz mam Orange Love (niby 150Gb + lejek 1Mb pozniej, i transfery do ok 30Mb ale mało stabilne) ...

Korzystam z DWR-116 + jakis modem (kiedyś dostałem to z PLAY). Mam jeszcze Airbox z Orange.
    Z tego co czytałem to straszne badziewia... wiec chciałbym kupic coś lepszego.

czy znalazłby sie ktoś kto by mnie poprowadził 'za rączkę' w temacie:
    - jaki sprzęt kupić?
    - czy Orange będzie o mnie chodziło, czy wziąść innego operatora (ktorego)?
    - niby w niedalekiej odleglosci (ok 1,25KM) mam maszt T-Mobile (T-Mobile (26002) ID: 51158 (N!) Pietrzejowice, Pietrzejowice 1 - maszt własny), na którym jest Networks! LTE 1800 (czyli Orange rownież powinno z tego korzystać), ale nie mam pojecia jak sprzwdzić skąd 'czerpie' dane.

Dziekuję z góry za wszelkie konstruktywne uwagi.
    pozdrawiam
    Zigi

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Sty 2018 13:19
    seb235
    Poziom 27  

Ciągnięcie 5 kilometrów kabla dla jednego użytkownika faktycznie nie ma sensu to raz, a dwa przy takiej odległości na więcej niż 1Mb/s i tak bym nie liczył.
    Porozmawiaj z lokalnymi dostawcami być może nie są aż tak daleko od twojej lokalizacji i partycypując w kosztach udało by się podciągnąć światłowód. Jeżeli nie ma takiej opcji możesz próbować wywalczyć taką "prywatną radiolinię". W sensie finansując urządzenia na obu końcach i resztę kosztów uzyskasz dość dobrą usługę praktycznie jak po kablu - sam miałem kiedyś taką propozycję także da się - jeżeli obie strony chcą. Oczywiście koszty instalacji małe nie będą, ale jeżeli zestawisz na tym satysfakcjonujące łącze za odpowiednią cenę powinieneś być zadowolony. Tylko pamiętaj rozmawiać z kimś decyzyjnym a nie pracownikiem który z systemu przeczyta że się nie da.

Poddałeś pomysł LTE i owszem jest to jakieś wyjście, aczkolwiek nie wiązał bym z tym większych nadziei. Pamiętaj o tym że na tą usługę mają wpływ inne osoby na nadajniku + warunki atmosferyczne co Ci powie każda osoba korzystająca z tej technologii. Do tego wszystkiego dolicz sobie limit danych a dzisiaj nabicie 800 - 1000GB na miesiąc nie jest problemem w zasadzie oglądając YT + zwykłe przeglądanie stron. Do czasu załatwienia sobie czegoś możesz korzystać sobie z LTE w opcjach internetu na kartę - inaczej mówiąc bez umowy terminowej. Pamiętaj także iż działanie usługi w magicznym okresie testowym może się diametralnie różnić od tego z czym będziesz się męczyć przez resztę okresu umowy.

Pamiętaj także iż fakt braku dostawcy internetu w twoim regionie zauważyłeś nie tylko ty, także nie jesteś pierwszym który wpadł na pomysł rozwiązania LTE i na pewno nie ostatni. Przytoczę Ci fragment artykułu z blogu netii:

Cytat:
    Dlaczego LTE - ani inna technologia radiowa - nie zastąpi kabla? Policzmy - LTE to około 300 Mb/s na stację bazową (z MIMO, kanał 20 MHz) a zasięg wynika z zakresu częstotliwości i może się wahać od 1 do 5 km. Ile jednak dostanie klient? Zasilając stację LTE transmisją światłowodową 1 Gb/s (zakładając, że jest to możliwe technicznie), to bez współdzielenia pasma dostęp z prawdziwą prędkością 100 Mb/s mogłoby dostać… 3 (słownie: trzech) klientów a 50 Mb/s mogłoby mieć zaledwie 6 (słownie: sześciu) użytkowników. Nie byłoby to jednak efektywne, dlatego pojawia się współdzielenie (overbooking) tak charakterystyczne dla komórkowych systemów radiowych. Przyjmując overbooking np. 1:10 to teoretyczne 100 Mb/s byłoby dostępne dla 30 użytkowników, 50 Mb/s dla 60 użytkowników. Gdyby jednak wszyscy na raz zaczęli korzystać z internetu (co faktycznie dzieje się w godzinach szczytu ruchu) – każdy z nich miałby już tylko 10 Mb/s czyli i tak całkiem nieźle, ale czy stacje buduje się dla 30 czy 60 klientów stosując kryterium współdzielenia 1:10?

Miej to na uwadze bo są to dość kluczowe informacje których na reklamie jednak nie mówią.

0
  • #3 08 Sty 2018 13:20
    lukasixthm
    Poziom 23  

W T-mobile tuż przed samymi świętami była oferta internetu mobilnego bez limitu transferu za 45zł miesięcznie. Pytałem się pani kilkukrotnie gdzie jest haczyk i okazało się że go nie ma...

0
  • #4 08 Sty 2018 13:22
    Przemek2011
    Poziom 16  

Co do samej poprawy jakości sygnału można zastosować antenę zewnętrzną i to powinno rozwiązać problem.
    Jeżeli chodzi o sam wybór oferty na internet to zainteresuj się RED BULL MOBILE NA KARTĘ o ile masz zasięg LTE u siebie. Masz tutaj nielimitowany ( ograniczenie jest chyba 100 GB) Internet LTE za darmo, a później jest chyba lejek 1 Mb/s. Jedynym warunkiem jest abyś miał aktywne konto oraz 30 zł na koncie.

0
  • #5 08 Sty 2018 13:24
    seb235
    Poziom 27  

lukasixthm napisał:
    W T-mobile tuż przed samymi świętami była oferta internetu mobilnego bez limitu transferu za 45zł miesięcznie. Pytałem się pani kilkukrotnie gdzie jest haczyk i okazało się że go nie ma...

Haczyk jest w technologii o czym pisałem wyżej, limitu transferu być nie musi bo nadajniki z gumy nie są. Łącze się podzieli pomiędzy wszystkimi klientami i limitu danych dalej nie będzie - ściągaj ile chcesz z prędkością np 1Mb/s.

0
  • #6 08 Sty 2018 14:00
    ozogzb
    Poziom 5  

Dzięki za zainteresowanie.
    Niestety w zeszłym roku w marcu żona uparła się, iż chce mieć internet LTE w sieci Orange (niby dobra oferta Orange Love 150GB+60GB+lejek 1MB, bo wcześniej mieliśmy Play z limitem 55GB za tą samą cenę), i podpisała umowę na 2 lata.
    Minał niecały rok, i ruch danych zwiększył sie drastycznie (Smart TV, Netflix, PS4, tablety, dwojka dzieciaków na youtube itd itp), także lejek uruchamiany jest juz po 10-12 dniach od rozpoczęcia miesiąca :(

lukasixthm, wspominałeś coś o T-Mobile... myślisz, że to będzie u mnie jakoś chodzić jako kolejna oferta? Niby przekaźnik jest 1,25KM w linii prostej bez większych zabudowań... mam naprawdę ochotę wziąść to na próbę na te 14 dni i potestować ...

seb235, radiówka nie wchodzi w grę, bo najbliższy dostawca takiego rozwiązania jest w odległości ok 12km i nie ma już przepustowości ... rozmawiałem z nimi, i powiedzieli (właściciel), iż mogą mi zainstalować antene na maszcie na dachu domu (mój koszt jednorazowy to około 1500zł), a Oni mi mogą udostępnić łącze radiowe max 5Mb za 55 zł/m-c (bo nie mają większej przepustowości).
    W planach dalekich (ponoć na 2025 czy coś takiego) jest rozwój światłowodów, ale ... to w planach na 2025 (a wiadomo jak to z planami, terminy lubią się przesuwać).

Przemek2011, może rzeczywiście ten RED BULL MOBILE NA KARTĘ będzie dobrym dodatkowym rozwiązaniem dla mnie... powiekszenie pakiertu danych o dodatkowe 100GB (boję się tylko, iż to nadal będzie za mało) ... :(

pytanie nt modemu / routera - czy wymiana mojego sprzętu ma jakiś sens?

i jeszcze jedno... w PS4 mam NAT3, co uniemożliwia grę sieciową - dzieciaki są wsciekłe, bo wyprosiły PS4 a teraz grać sieciowo nie mogą :(
    Da się coś z tym zrobić? Ponoć jakieś magiczne DMZ poprawiło by sytuację, ale nie widzę tego nigdzie w ustawianiach mojego routera DWR-116.

dzieki
    Zigi

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 08 Sty 2018 14:04
    seb235
    Poziom 27  

ozogzb napisał:

i jeszcze jedno... w PS4 mam NAT3, co uniemożliwia grę sieciową - dzieciaki są wsciekłe, bo wyprosiły PS4 a teraz grać sieciowo nie mogą :(
    Da się coś z tym zrobić? Ponoć jakieś magiczne DMZ poprawiło by sytuację, ale nie widzę tego nigdzie w ustawianiach mojego routera DWR-116.

Szukaj pod nazwą: De-Militarized Zone

0
  • #8 08 Sty 2018 14:14
    ozogzb
    Poziom 5  

seb235, no właśnie tego nie widzę.

Szukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiocha

Szukając w internecie widziałem, iż pod zakładką Advanced Network jest kolejna DMZ ... u mnie niestety tego nie ma :(

Dziadowski FW? Nowszego nie znalezłem :( chyba, że kiepsko, albo nieumiejętnie szukałem.

0
  • #9 08 Sty 2018 16:01
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Sprzęt DWR-116+E3372 nie powala tym bardziej ze w Play go nie dostałeś a spłaciłeś w abonamencie. No to co wzięła zona w Orange to już jest dramat jeśli to Airbox 2, chyba że Airbox2 Plus( podaj to bo to istotne). Na przyszłość nie pozwalaj aby żona zajmowała się takimi sprawami, niech sobie znajdzie inne zajęcie. W marcu 2017 roku należało zrezygnować z Play i skorzystać z usługi DIL na karcie RBM na kartę 5. Działa już 5 rok, za 5 z/15 zł na m-c jest na LTE minimum 100GB z pełna prędkością a potem możliwy lejek 2Mb/s. Ostatnio w grudniu pobrałem 300GB bez lejka. Do DIL możesz wykorzystać obecny sprzęt skoro ci za mało tych GB w Orange, dwie karty RBM na Kartę 5 jak za mało , koszt 10 zł/m-c. Co do zasięgu to w Pietrzejowicach działa LTE1800NetWorks i LTE800 T-Mobile ale możliwe ze też LTE800 Orange i agregacja tych pasm. Play z kolei ma tam LTE180, LTE2100 i LTE800 z ich agregacją. Testy Play na karcie Play Internet na Kartę za 9 zł, bonus 100GB/m-c https://www.play.pl/oferta/play-internet/internet-na-karte/ Do testów telefon z LTE z Network Cell Info lub ten Airbox2 jesli to Plus czyli Huawei E5577.

0
  • #10 08 Sty 2018 16:29
    ozogzb
    Poziom 5  

Tak, prawda... to jest to 'sprzet' ktory dostałem / spłaciłem z PLAY na początku ...
    Niestety nie było mnie wówczas w PL, jak to sie stało... jak wrociłem, to było juz za późno na zwrot :(
    A ten Airbox to jakis Alcatel ZONE 4G LTE MW40V chyba (bateria Alcatel, na karcie identyfikacji produktu Alcatel ZONE 4G LTE MW40V).... na pewno nie Huawei E5577... :(
    Widać, ze będę sie musiał męczyć ze mianami kart...

Spobuje jeszcze wziasc ten T-Mobile na probe i sprawdzic jak sobie bedzie radzil ten ich 'unlimited' za 45/55pln / m-c.

Jak porobie jakies testy to wrzuce i wowczas poproszę o jakies porady nt zakupu jakiegoś sensownego routera LTE.

dzieki

0
  • #11 08 Sty 2018 16:53
    matek451

Ten Alcatel to złom nie wart nawet 1 zł, jak znajdziesz chętnego to sprzedaj, ne posiada złącz anten zewnętrznych. Zrób testy Orange i Play na ich kartach na zewnątrz domu,telefon LTE z aplikacją Network Cell Info, pokaże parametry sygnału i CID BTS-a w zakładce dane, do tego speedtest. Trzeba potwierdzić z jakiego pasma LTE korzystasz z Pietrzejowic w Orange i Play/. Masz w orange jeszcze 15 m-cy umowy więc logiczne że możesz posiłkować się Play. Chyba ze chcesz płacić 2 abonamenty. Jaka to wersja modemu z Play, E3272 czy E3372 , zwykła czy HiLink?

0
  • #12 08 Sty 2018 19:47
    ozogzb
    Poziom 5  

Alcatela wystawiłem na popularnym serwisie (moze jakis przyslowiowy Janusz sie znajdzie).

Modem to E3372
    Tylko z softem Play

0
  • #13 08 Sty 2018 20:20
    matek451

E3372 z Play , po włożeniu bezpośrednio do USB komputera do zarządzania służy program PlayOnLine? Jeśli tak to wersja zwykła. Jesli zarządzasz przez stronę 192.168.8.1 to HiLink.

0
  • #14 08 Sty 2018 21:01
    ozogzb
    Poziom 5  

Podlaczylem do kompa i jest program Play... czyli do kosza czy mozna zrobic upgrade?

I tak w sumie chcialem kupic jakis sensowny router LTE bo jak na razie jestem skazany na LTE. Cos polecasz?

Czy dopiero po testach bedzie sens rozmawiac?
    Probowalem rowniez polaczyc sie programem LTEWatch ale nie daje rady. Caly czas blad polaczenia z adresem routera :(

0
  • #15 08 Sty 2018 21:46
    matek451

Ogólnie lepiej posiadać HiLinka ale z DWR-116 i tak będzie obsługiwany jak modem zwykły. No i do HiLinka trzeba by zmienić FW na routerze bo może na tym obecnym FW nie działać z HiLinkami. To taki router, D-Link wypuszczał FW dla róznych wersji E3372. Na bez kabli jest jak przerobić ten modem na HiLink. Do wymuszania pasm LTE służy na wersji zwykłej program http://topnetinfo.pl/top_netinfo.zip zrób testy na zewnatrz na telefonie LTE z NCI i kartami Play, Orange.

0
  • #16 12 Sty 2018 17:29
    ozogzb
    Poziom 5  

Witam ponownie,
    Alcatel ZONE 4G LTE MW40V poszedł na alle... za stówke :) nawet nie spodziewałem sie ze tam szybko "zniknie"...

teraz testy na telefonie Samsung Galaxy S4 (tylko taki mam z androidem):

Orange wewnątrz domu:
    (do dziwnego przekażnika sie loguje, a przynajmniej takowy pokazuje tel ... nie ma takowego na btsearch):
    Szukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiochaSzukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiochaSzukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiochaSzukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiocha

Play wewnątrz domu:
    Szukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiochaSzukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiochaSzukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiochaSzukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiocha

i jeszcze speedtest z mojej sieci Wi-Fi (internet z Orange przez DWR-116 i E3372):
    Szukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiochaSzukam dobrego dostawcy internetu LTE - wiocha

Testy na zewnątrz zrobie pozniej.

0
  • #17 12 Sty 2018 18:24
    matek451

Znalazłeś Janusza i pozbyłes się syfu, gratulacje. Orange połączenie z BTS-em LTE1800 Pietrzejowice, słabe parametry sygnału, niezły SINR i prędkości. Nie wiadomo nadal czy działa LTE800 Orange na nim, pewne LTE800 T-Mobile i u tego operatora agregacja LTE1800+800 z tego BTS-a. Zrób test na zewnątrz. Połaczenie z DWR116+E3372 w Orange pokazuje przeciążony BTS, DL<UL ale trudno powiedzieć czy modem łączy się z LTE1800NW czy LTE800 Orange. W Play to LTE1800 z Pietrzejowic, sygnał słaby ale wysoki SINR i bardzo dobre prędkości jak na taki sygnał. BTS nieprzeciążony, trzeba by sprawdzić pod nim czy działa czasami LTE2600. Potencjał w Play jest, z Orange dużo gorzej.

0
  • #18 15 Sty 2018 14:41
    ozogzb
    Poziom 5  

matek451,
    niestety nie posiadam odpowiedniego sprzętu, aby wymusić odpowiednie pasma i sprawdzić jak to bedzie działać..

Mógłbys polecić jakiś sprzęt godny uwagi za rozsądne pieniądze (nie mówię o 200 zł, ale 1000zł nie dam)? I tak muszę swój wymienić, a nie chce sie pokować w kolejną długoterminową umowę z Play czy T-mobile.

Kartę Orange już kupiłem i zarejestrowałem, więc mam 100Gb, a później pójdę z nią do Play (aby dostać tą magiczną taryfę RBM 7MNP, i poźniej na RBM), tylko muszę jakiś normalny sprzęt kupić (i ewentualnie później dokupić antenę jeżeli będzie to konieczne juz po kolejnych szczegółowych testach).
    dzieki za wszelkie uwagi.

0
  • #19 15 Sty 2018 16:23
    matek451

Do Play B525 lub E5186 z agregacją dwóch pasm LTE, koszt około 350-400 zł.

0