Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z agregatem lodówkowym...

12 Sie 2005 15:52 6325 25
  • Poziom 2  
    Witam dostałem skierowanie na Wasze forum w nadziei że mi pomożecie :D.Odziedziczyłem agregat lodówkowy z którego zamierzam zrobić kompresor modelarski.Problem w tym że agregat po podłączeniu do prądu nie działa.Radzono abym zrobił zwarcie w odciętym kablu od termostatu.Czy to może pomóc i jeżeli tak to jak mam to bezpiecznie zrobić żeby nie wysadzić piwnicy :D Może jest jeszcze inny sposób na sprawdzenie agregatu??Z góry dziękuje zawszelką pomoc!
    Problem z agregatem lodówkowym...
    Małe pytanko, czy ta srebrna kolba jest mi potrzebna do szczęścia??
    PS.Przepraszam jeżeli ten temat już kiedyś był poruszany.
  • Poziom 40  
    Witam.
    Dobrze Ci radzono, to jest ten przewód "na górze foto". Odizoluj dwie żyły i zewrzyj ze sobą. A te srebrne kolby wyrzuć.

Możesz też na tym przewodzie zamiast robić zwarcie założyć zwykły wyłącznik i będziesz mógł włączać kompr. tym wyłącznikiem.
    Pozdro
  • Poziom 2  
    Kolejny problem.Zamiast 2 żył mam 4 w kolorach:czarny, brązowy, niebieski i żółty.I co teraz??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Jeżeli ten srebrny u góry na sprężarce (to jest kondensator) wez go zostaw po zamocowaniu aby nie latał natomiast ta grubsza miedziana rurka to osuszacz więć jest niepotrzebny, do tego co chcesz robić z nią - pamiętaj że jest smarowana olejem rozbryzgowo i ze będziesz miał do czynienia z migracja oleju ze sprężarki, więć będzie Ci mógł w tym co chcesz robić przeszkadzać, a ponadto jego ubytek może kiedyś doprowadzić do zatarcia spr. z braku oleju.
    A czy teraz jest on w niej- jesli nie to uzupełnij ubytek i po jakimś czasie też będziesz musiał to robić- jak często -to zależy w jakim ona jest stanie.
    No i nie spodziewaj się jakiejs wielkiej wydajnosci bo pojemność skokowa to kilka cm³ więc niewiele- przydałoby Ci się jakies naczynie Ciśnieniowe do stabilizacji Ciśnienia w tej instalacji!
    Nie zapomnij o Uziemieniu.
    Przewody - czarny i brązowy- mostkuj albo jak napisał poprzednik -wstaw wyłącznik.
  • Poziom 31  
    Przepraszam ze się wcinam ale mam pytanie :
    Ile Mpa ciśnienia może dać kompresor ???
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Kwazor napisał:

Dobry około 3.5
  • Poziom 40  
    elektryk2000 napisał:
    Kwazor napisał:

Dobry około 3.5

Witam.
    Przy 35 atm lub 35 bar'ach lub 3,5Mpa to ten agregat wysadziło.
    Pomyliłeś się o jeden rząd (10 razy).
    Pozdro
    Aleksander_01 napisał:
    elektryk2000 napisał:
    Kwazor napisał:

Dobry około 3.5

Witam.
    Przy 35 atm lub 35 bar'ach lub 3,5Mpa to ten agregat wysadziło.
    Pomyliłeś się o jeden rząd (10 razy).
    Pozdro

Otóż nie pomyliłem się Kolego Olku :)
    Pytanie brzmiało "ile może dać" a nie "przy jakim ciśnieniu normalnie pracuje"

Wracając do odpowiedzi dodam, że niektóre sprężarki "lodówkowe" które z ciekawości sprawdzałem manometrem dawały prawie 4.0 MPa :)

Również pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Ok dziękuje za odpowiedzi teraz jeszcze jedno jakie maksymalne ciśnienie można podac na wejście kompresora ??
    Kwazor napisał:
    Ok dziękuje za odpowiedzi teraz jeszcze jedno jakie maksymalne ciśnienie można podac na wejście kompresora ??

To zależy od sprężarki, od wykonania (przeznaczenia).
    Typowe lodówkowe - nie powinieneś przekraczać około 1bara.
    Dla sprężarek w wykonaniu HBP (high back pressure) może być kilka barów na ssaniu.
  • Poziom 31  
    Dziekuje za odpowiedzi i teraz glówne pytanie:

Prosze o pdanie typowego cisnienia roboczego sprężarek LPB po stronie tłoczenia.Wiem ze zależy to od gazu itp...

Czy 12 Bar bedzie szkodliwe dla spręzarek typu:
    ASPERA A1055B R12 1/10 HP
    Matsushita S060LKAA podobno 1/8 R12

Nie moge znależć informacji o tej matsushicie o asperze tez mało wiem.
    Będzie OK.
    12 barów dla sprężarki R12 to nie taki problem.
  • Poziom 15  
    Witam 12 bar to trochę dużo i będziesz musiał ją odciążyć aby nie startowała przy takim ciśnieniu.
    Jeszcze jeden szczegół ,ten niebieski przewód ,którego nie mostkujesz musisz zaizolować lub odłączyć w puszce zasilającej przy sprężarce.
    awax napisał:
    Witam 12 bar to trochę dużo i będziesz musiał ją odciążyć aby nie startowała przy takim ciśnieniu.
    Jeszcze jeden szczegół ,ten niebieski przewód ,którego nie mostkujesz musisz zaizolować lub odłączyć w puszce zasilającej przy sprężarce.

Miałem na myśli ciśnienie robocze, 12 jakoś przeżyje.
    Przy rozruchu na pewno trzeba w jakiś sposób zmniejszyć ciśnienie.
  • Poziom 31  
    Cisnienie przy zatrzymanym kompresorze bedzie około 2 bar wiec ze startem nie powinno być problemów.

Jeszcze jedno pytanie:
    Oryginalnie agregat był przystosowany do R12 ja pakuje R290.
    Przy R12 był on w stanie przepompowac 55kcal czy przy innym gazie zmienia się ta wartość przepompowania ciepła ??
  • Poziom 19  
    Nie powinno być większych problemów ponieważ R290 to butan, a sprężarka przystosowana do pracy z czynkiem R12 jest napełniona olejem mineralnym z którm propan dobrze współpracuje.

Cytat:
    Przy R12 był on w stanie przepompowac 55kcal czy przy innym gazie zmienia się ta wartość przepompowania ciepła ??

To pytanie nie bardzo rozumię, jeżeli chodzi o ilość przepompowanego ciepła to zmieni się na plus, współczynik efektywności chłodniczej wzośnie, a co za tym idzie ilość przepopowanego ciepła, jednak jest pewien problem ponieważ para propanu zasysana przez sprężarkę ma prawie dwukrotnie większą objętość właściwą w stosunku do pary czynika R12, dlatego niewiem czy będzie to działać, czy sprężarka będzie wstanie przepompować tyle czynnika R290. Dodatkowo musisz go dać trochę mniej od R12.

pozdr.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Sprężarka ma stałą wydajność objętościową.
    Resztę musisz sobie wyliczyć.
    W tym co piszesz jest wiele nieścisłości.Może gdybyś podał do czego konkretnie chcesz ją wykorzystywać byłoby prościej.
    To wszystko zaczyna przypominać zabawę zapałkami.
    pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Według mnie na kompresor modelarski agregat nadaje się znakomicie. Przede wszystkim jest cichy. Zamieszczam ci tutaj zdjęcie puszki jak jest podłączony mój kompresor. Z reguły można przerobić od razu przewód z wtyczką. Z agregatu zrobiłem kompresor do aerografu (potrzebne ciśnienie 2 bary o wydatku 20 l/min). W praktyce wydajność powietrza mojego agregatu to około 23-27 l/min. Ciśnienie może dać do około 8 barów jednak w praktyce przy 6 ciężko jest go załączyć. Podczas normalnej pracy mam ustawione 2,5 bara na presostacie i przy takim kompresor się wyłącza. Ponownie włącza się gdy ciśnienie spadnie do 2,2 bara. Dodatkowy zbiornik mam podłączany na szybkozłączach. Jak potrzebuje sam agregat to podłączam sam agregat (np. do pompowania kół). Właśnie kończę układ sterowania. Robię go tak aby po podłączeniu presostatu był on automatycznie wykrywany i układ przechodził na sterowanie automatyczne.
  • Poziom 31  
    Danyx Awax

Żeczywiscie troche namieszałem ale teraz prostuje:
    Ta Aspera przy gazie R12 jest w stanie przepompowac 55kcal (65W)
    A element z którego odbieram ciepło jest w stanie wydzielić nawet 100W ciepła i chodzi mi o to czy zmiana gazu na inny da mi większą wydajnośc w odbieramiu ciepła z tego elementu....

Ps. Ile wynosi Bezpieczne cisnienie dla agregatu by za szybko nie padł.
    Bo widze ze 12 bar to troche duzo dla agregatu.... ale to nie bedzie praca ciagła agregatu tylko dorywcza.
  • Poziom 15  
    Wydajność cieplna tej sprężarki zależy w dużej mierze od parametrów pracy.
    Bez problemu odbierze 100 Wat .
    Podaj więcej szczegułów,a z pewnością będę mógł Ci doradzić.
    Sądzę,że nie ma potrzeby kombinować z gazem choć tu również jest wiele możliwości
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Awax gazu oczywiscie R12 nie bede miał (szkodliwy dla atmosfery i nie do zdobycia dla mnie) wole tanszy
    gaz propan lub z dodatkiem butanu lub kompeltnie innygaz którego znam jedynie 2 parametry : cisnienie przy 20C wynosi 6 bar i temperatura odpatowania przy 1 Kpa -65C do dziś dnia nie wiem co to jest.

Testowaem w układzie gaz Ronson (butan.. do zapaliczek) niestey temperatury pod obciązeniem 20do 40W były mizerne -6C.Odparownie ronsona przy 1kpa to -31C.

Mieszania tego gazu co nie znam skłądu i ronsona dawała mi -35C bez obciążenia.

Miałem agregat GIO-BO wloski na r12 moc 1/6 HP (136W) ten juz bezproblemowo sobie radził z odebraniem tych 100W ale był głośny i powodował duże wibracje.

A mam 2 małe ciche agregaty :
    ASPERA A1055B R12 55 kcal 1/10 hp
    Matsuschita S060LKAA podobno 1/8 HP wydajnosci agregatu nie znam.. moze ma 85 kcal jesli jest to 1/8hp.

Tu info o agragatach tam jest ta Matsuschita:
    http://www.holodilshchik.ru/index_holodilshchik_issue_2_2005_Compressors_hermetic.htm

ASPERA:
    http://www.copiden.fr/pieces/pdf/r12_danfoss.pdf

Nie mam jeszcze mano i to tez jest problem tak bym miał duzo mniej problemów.
  • Poziom 15  
    Kwazor.Jeżeli masz coś wspólnego z "rybą" z forum Wentylacja to odkryj karty,jeżeli nie to może tu chodzić o podobne urządzenie.
    Wybacz ,ale Twoje pytania zaczynają przypominać egzamin i mogę Ci jedynie napisać,że ojca i matki tylko nie da się zrobić.Można nawet zastosować reaktor atomowy do zasilania pompy ciepła,ale po co?
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Nie niemam nic wspolnego z tym człowiekiem (pewnie chodzi o klime ,,, )

Chodzi o chłodzenie CPU czyli procesora a on nie wydziela stałej ilosci ciepłą tyko ona zmienia się wraz z obciązeniem procesora programami.

Testów mam juz wiele za soba ale dalej nie jest tak jak miałem za pierwszym razem Ukłąd trzymał +2C przy 100W(na samym ronsonie).ALe chiałbym by moza było to jeszcze bardziej poprawic dlatego te pytania o gaz..i kompresor.
    Układ jest nieobliczalny raz trzyma -35C bez obciązenia a pozniej zaczyna ta temparatura wzrastac do -30 a warunków w ukłądzie nie zmieniałem.
    Wody w układzie nie ma ani powietrza.A ze mam inny gaz który potrzebuje znacznie większego cisnienia do skroplenia te pytania o cisnienia w miare"bezpieczne" dla agregatu.
    Jak przestaniesz pisać tak enigmatycznie to uzyskasz prędzej odpowiedzi.
    cytat: "A ze mam inny gaz który ..."
    mamy się domyślać jaki to gaz masz?? 22, może 502???
  • Poziom 15  
    Czyli trafiłem,tam również chodzi o procesor lub płytę graficzną.
    Wejdz na forum www.wentylacja.com.pl i w polemikach znafdziesz temat freon.......
    Odsyłają tam do fotek swojego urządzenia.Sądziłem,że to ta sama osoba.
    Jeżeli chodzi o twój problem z temperaturami to są sposoby ,ale musisz zastosować zawór zamiast kapilary.
    Trzeba również wrócić do freonów,możesz dać zamiennik R12 lub po wymianie oleju np.R134a.Jeżeli będzie taka potrzeba to jest jeszcze wiele możliwości.
    W temacie na wentylacji również nie jest wszystko ok.np.bez sensu AZR+kapilara (pierwsze zaburza pracę drugiegi.
    Z pewnością jednak pomożecie sobie nawzajem,a w sprawach chłodniczych możecie na nas liczyć.
    Pozdrawiam