Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór drutu oporowego i transformatora

08 Sty 2018 19:56 1020 21
 • Poziom 3  
  Szanowni Państwo,

  Z góry mówię, że w kwestiach elektryki jestem totalnie zielony, ale dostałem inspiracji do stworzenia pewnego dzieła. W czym rzecz ? Chciałbym stworzyć nagrzewnicę z mocą grzewczą powyżej 1kW, zbudowaną podobnie, jak środek suszarki do włosów. Pomyślałem sobie, że na początek rozbiorę właśnie starą suszarkę i usunę z niej wentylator. Problem w tym, że jak nie było wentylatora to po chwili spalił się silnik (?) i grzałka przestała grzać. Spróbowałem też podłączyć bezpośrednio styki kabla do drutu oporowego i spełnia swoje zadanie, ale oczywiście tylko na chwilkę, bo 230V pewnie szybko przepali taki drut no i nie wydaję się to zbyt bezpieczne, więc za dużo w tym nie grzebię. W dużym skrócie mówiąc, czy ktoś mógłby mi dobrać odpowiedni drut oporowy i transformator do tego, żeby drut nagrzewał się do mocy 1kW+ i pozostawał na tym poziomie jednocześnie się nie przepalając ? Czy można to osiągnąć mniejszym napięciem niż 230V ? [/img]
 • Specjalista elektronik
  Można użyć spirali grzejnej, takiej jak do prodiża, czy kuchenki elektrycznej - nie wiem, jak obecnie z dostępnością, kiedyś taka spirala była dość tania, to może być w sklepie elektrycznym. Tylko pytanie, na czym ją rozepniesz, bo ona osiąga dość wysoką temperaturę - żarzy się pomarańczowo, przydałaby się cegła szamotowa.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Arek130895 napisał:
  Czy można to osiągnąć mniejszym napięciem niż 230V ?

  Można.

  Arek130895 napisał:
  i transformator do tego, żeby drut nagrzewał się do mocy 1kW

  Najpierw "skołuj" jakiś transformator o mocy ponad 1 kVA. Podpowiem - tani nie jest. :(

  Arek130895 napisał:
  czy ktoś mógłby mi dobrać odpowiedni drut oporowy

  Ten program powinien ci pomóc:
  http://www.artom.com.pl/Promienniki/0013.htm
 • Poziom 3  
  Wow szacunek za szybkie odpowiedzi :) więc tak...
  Cytat:
  Tylko pytanie, na czym ją rozepniesz, bo ona osiąga dość wysoką temperaturę - żarzy się pomarańczowo, przydałaby się cegła szamotowa.

  W suszarce spirala jest rozpięta na jakimś żaroodpornym "kartonie" prowizorycznie może by się sprawdziło ?
  Cytat:
  Najpierw "skołuj" jakiś transformator o mocy ponad 1 kVA. Podpowiem - tani nie jest. :( .

  Czy jest może jakieś inne rozwiązanie na tę kwestię ? żeby po prostu włączyć urządzenie, a ono by się nagrzewało do danej temperatury i na tym poziomie pozostawało ? Może grubszy drut oporowy ?
  Cytat:
  Może najpierw - do czego ma to służyć ?

  Przepraszam, ale za dużo nie mogę powiedzieć, mam naprawdę fajny pomysł na urządzenie grzewcze, no i wiecie - konkurencja nie śpi ;) tylko właśnie próbuję stworzyć prototyp.
 • Poziom 43  
  Arek130895 napisał:
  tylko właśnie próbuję stworzyć prototyp.
  Z dziedziny Obronności, dla Pana Antoniego M, że takie tajne ? Skoro piszesz, o żaroodpornym ,,kartonie", to powodzenia życzę :D ....W dziedzinie materiałoznawstwa.
 • Poziom 3  
  Mówiłem, że jestem zielony :D wiesz, młode pokolenia po szkołach "ogólnych" ;) ale za to kreatywności mi nie brakuję i próbuję coś stworzyć od podstaw, przynajmniej mam zajęcie. Napisałem "karton" w cudzysłowie, bo struktura podobna, wiadomo, że to nie zwykły papier :D
 • Poziom 43  
  Arek130895 napisał:
  Przepraszam, ale za dużo nie mogę powiedzieć, mam naprawdę fajny pomysł na urządzenie grzewcze
  To pisz na priv ale zapewniam cię, że w technice grzewczej wymyślono już prawie wszystko a na rynku jest masa grzejników o mocy 1-2 kW i cenie do 200PLN.
  Prochu raczej nie wymyślisz.
 • Poziom 3  
  Wymyślono, wymyślono, ale w Polsce tego nie znalazłem, więc szukam tutaj swojej szansy :) Myślę, że ta kwestia nie jest najważniejsza tutaj. Zakładając, że kupiłbym taką spiralę
  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
  [retrofood]

  to o ile dobrze rozumiem po złączeniu spirali ze zwykłym kablem i podpięciu go do prądu spirala nagrzeje się do 1500W i przy tym zostanie ? nagrzeje się bardziej i się przepali ? jak z żywotnością takiej spirali ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Arek130895 napisał:
  to o ile dobrze rozumiem po złączeniu spirali ze zwykłym kablem i podpięciu go do prądu spirala nagrzeje się do 1500W i przy tym zostanie ? nagrzeje się bardziej i się przepali ? jak z żywotnością takiej spirali ?
  Spirala nagrzeje się do określonej temparatury czyli np. do 800 lub 1000 °C Czy się przepali lub nie i jak może się przepalić zależy od materiału z którego jest wykonana i temp. do której się nagrzeje. W zależności od średnicy drutu z którego wykonano spiralę, skoku spirali i warunków odprowadzania ciepła rozgrzejesz ją do temp. np. 500°C mocą 50W, 300W lub 1500W.
  Nie obraź się ale bez podstaw fizyki naprawdę prochu nie wymyślisz.
 • Poziom 3  
  Nie od razu Rzym zbudowano ;) już wiem coś więcej niż godzinę temu, warto drążyć. Dzięki za pomoc, przemyśle sprawę i będę pytał dalej ;)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Silnik w tej "starej suszarce " się nie spalił - zadziałało zabezpieczenie termiczne. W większości suszarek silnik jest zasilanyz odczepu spirali. Jeśli spirala nie jest zasilana to i silnik nie pracuje. Bez wymuszonego przepływu powietrza ta spirala rozgrzewa się zbyt mocno i stąd cały efekt. Moc grzewczą ustalamy dobierając długość elementu grzejnego i jego rezystancję, ta zależy m.in. od rodzaju materiału oporowego i grubości. Na "zielono" chyba Ci się nie uda....
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Arek130895 napisał:
  nagrzeje się do 1500W
  1500 czego ??? Nagrzeje się do temperatury ok. 800 °C. Co z resztą będzie uwarunkowane stopniem rozciągnięcia tej spirali, czyli oddziaływaniem termicznym zwoja na zwój, oraz metodą odbioru z niej wytworzonego ciepła, przy założonej mocy np. 1500 W (watow), przy napieciu pracy tej spirali 220 V (woltow). :D
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Arek130895 napisał:
  Nie od razu Rzym zbudowano
  O ile nam się zechce odpowiadać. Popatrz jak na elektrodzie padają pytania i odpowiedzi. Wątpię czy ktoś zechce uświadamiać kompletnie zielonego, który w dodatku nie chce ujawnić o co mu chodzi.
  Na pożegnanie dodam - twoja spirala z allegro "Spirala grzejna piekarnik duchówka 1500 W 230V" po podłączeniu do sieci pobiera moc równą 1500 W i nic więcej o niej się nie dowiesz poza tym, że umieszczona w piekarniku o którym mowa, raczej szybko się nie przepali. Umieszczona w innym otoczeniu może przepalić się po kilku minutach, kilku godzinach lub wytrzymać 5x dłużej niż w piekarniku. Gdy odpowiesz, dlaczego tak różna może być jej żywotność to możesz mnie dalej pytać :|
 • Poziom 3  
  Dlaczego tak różna ? Bo jeśli domniemane urządzenie trafiloby do społeczeństwa to wiesz jak jest, ktoś sobie zapomni i zostawi załączone na cały dzień :p ale myślę, że wybiegamy za daleko. Ogół problemu został mi wytłumaczony, teraz moja rola w tym, żeby nadrobić trochę wiedzy i określić jakiś dobór komponentów. Dziękuję wszystkim za pomoc, wrócimy do tematu :)

  *chyba nie to miałeś na myśli :D
  Podszkolę wiedzę i wrócę oświecony, spróbuję też zdobyć dokumentację techniczną podobnego urządzenia, to by na pewno pomogło.
 • Poziom 43  
  Arek130895 napisał:
  Podszkolę wiedzę i wrócę oświecony
  Zrób to bo teraz trafiłeś kulą w płot. Nie pytałem o twoje urządzenie a o spiralę grzewczą - jak się zachowa w innym otoczeniu niż piekarnik.
  Mocną podpowiedź (a właściwie gotową odpowiedź) masz w poście #10
 • Poziom 37  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Może najpierw - do czego ma to służyć ? Bo inna będzie konstrukcja elementu grzejnego do pieczenia kurczaków, a inna do topienia złota. :D


  A jeszcze inne wymagania ma ogrzewanie podłogowe, też można tam podać 1500W.
  Wszystko się mieści w tajnej koncepcji kolegi.

  Arek130895 napisał:
  Mówiłem, że jestem zielony :D wiesz, młode pokolenia po szkołach "ogólnych" ;) ale za to kreatywności mi nie brakuję i próbuję coś stworzyć od podstaw, przynajmniej mam zajęcie.


  Nagroda Darwina czeka, jeśli po szkole ogólnej to nazwisko coś Ci mówi.

  Dodano po 56 [sekundy]:

  vodiczka napisał:

  Nie obraź się ale bez podstaw fizyki naprawdę prochu nie wymyślisz.


  +1
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Witaj kolego, temat koledzy ci wyjaśnili a skoro tak usilnie drążysz temat tej spirali pozostają jeszcze książki no i dalej wypadało by opatentowanie tego tajnego pomysłu wynalazku póżniej uzyskanie certyfikatów na produkcję itd.
 • Administator HydePark
  Z całym szacunkiem kolego, ale nie masz nawet podstaw wiedzy, a bierzesz się za budowę urządzenia niebezpiecznego dla życia.

  Arek130895 napisał:
  Bo jeśli domniemane urządzenie trafiloby do społeczeństwa to wiesz jak jest, ktoś sobie zapomni i zostawi załączone na cały dzień


  I co, pożar?

  Kolego, ty nawet nie znasz jednostek, nie wspominając już o prawach fizyki.

  Chcesz żeby grzałka rozgrzała się do 1500W... Bez komentarza.

  Temat do zamknięcia.
 • Poziom 3  
  CMS napisał:
  Z całym szacunkiem kolego, ale nie masz nawet podstaw wiedzy, a bierzesz się za budowę urządzenia niebezpiecznego dla życia.


  Arek130895 napisał:
  Bo jeśli domniemane urządzenie trafiloby do społeczeństwa to wiesz jak jest, ktoś sobie zapomni i zostawi załączone na cały dzień


  Nie biorę się za budowę urządzenia niebezpiecznego dla życia, bo ta kwestia jest kwestią do rozwiązania, są odpowiednie zabezpieczenia np. jak termostat STB w nagrzewnicach gazowych, ale to inna bajka, po prostu nie tego dotyczyło pytanie. Wyrażałem się w jednostkach kW ze względu na fakt, że wszystkie nagrzewnice rynkowe mają określoną moc grzewczą, którą wyraża się właśnie w tych jednostkach. Zdążyłem już zauważyć , że moc grzewcza a przyrost temperatury to nie to samo, ale kto pyta nie błądzi, tak ? Rozumiem, że moja wiedza jest praktycznie zerowa, ale chyba po to tu trafiłem żeby się czegoś nauczyć. Oczywiście mógłbym czytać poradnik po poradniku, ale z natury wolę się uczyć w praktyce. ;)
 • Moderator
  Arek130895 napisał:
  Oczywiście mógłbym czytać poradnik po poradniku, ale z natury wolę się uczyć w praktyce. ;)

  Najlepiej uczyć się w szkole, tam przekazują podstawową wiedzę w sposób systematyczny. Forum natomiast jest miejscem wymiany doświadczeń, a nie miejscem zastępującym przedszkole. Zamykam.