Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4Kn

Jerry2018 08 Sty 2018 23:51 651 11
  • #1 08 Sty 2018 23:51
    Jerry2018
    Poziom 3  

Dzień dobry,
    Problem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4Kn.

Obudowa Chieftec CEB-7035S USB3.0 działa prawidłowo
    z dyskiem Hitachi HGST 6TB NAS format Advanced AF.

...........................
    DYSK:
    Dysk HDD 8TB HGST (Hitachi) Ultrastar HE10 HUH721008ALN600 3,5 "SATA III 256 MB
    4Kn FORMAT
    .............................
    Może obudowa jest nie kompatybilna z 4Kn lub pojemnością 8TB?
    Obawiam się, że inna obudowa USB dla HE10 4Kn nie jest w tej chwili dostępna.

Wykrywa dysk w oknie "zarządzanie komputerem" po 30-40 minutach, potem próbuje inicjować przez 5-10 min.
    Pojawia się w oknie "zarządzanie dyskami" po próbie inicjacji dysku do GPT:
    "Przekroczono limit czas semafora".

Komputer który próbował coś zdziałać to Acer Extensa 5220 Core 2 Duo T7500 2,20GHz, 3GB Ram, Windows 8.1, dysk SSD 120GB.
    Może za słaby?

Czekam na Państwa pomoc, dziękuję.

0 11
  • #2 09 Sty 2018 00:30
    Kasek21
    Poziom 43  

Da się odczytać SMART programami CrystalDiskInfo lub Hard Disk Sentinel.

Są tam jakieś BARDZO WAŻNE DANE warte zapłaty $?

0
  • #3 09 Sty 2018 10:06
    Jerry2018
    Poziom 3  

To nowy dysk nie używany, odebrany ze sklepu. Jeszcze nie formatowany. Chcę od razu do GPT go formatować, a nie do MBR, bo 8 TB ma. W odczytach smart jestem trochę zielony.

0
  • #4 09 Sty 2018 15:50
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Jakie zachowanie przy podłączeniu bezpośrednim? Jak odczytywany jest dysk 6TB w tej obudowie (do tego załącz np. screen z DMDE z okna partycje po wybraniu dysku z urządzeń fizycznych)? Może dysk 6TB ma sektory 512B, nowy dysk sektory 4kB a obudowa chce emulować dysk z sektorami 512B? Może też obudowa ma za słabe zasilanie? Sam jestem ciekaw, ale chyba i MBR przy sektorach 4K dałoby radę zastosować przy 8TB (rozmiar maksymalny partycji 16TB?).

0
  • #5 09 Sty 2018 19:28
    Jerry2018
    Poziom 3  

Dokładnie to mam dwie takie obudowy,
    obydwie tak samo działają z HGST (Hitachi) 6TB NAS
    i tak samo zachowują się z HGST (Hitachi) 8TB HE10 4Kn.

Dysku nie podłączałem do komputera bezpośrednio, bo nie mam stacjonarnego, tylko laptop, więc przez USB.
    Dysk 8TB po podłączeniu przez USB długo się odnajduje w "Manager dysków" - 40 min, a jak się odnajdzie to inicjuje z tą taką ikoną typu WIN 8.1 jakby coś się zawiesiło w tym oknie.

Dysk 6TB NAS też długo się odnajdywał pamiętam, ale się zainicjował. A ten nie chce.
    Dysk 6TB nie ma tego 4Kn. A dysk 4Kn może nie ma wstecz i obudowa ma jakiś może problem.

Ale mam wrażenie że z tym czasem inicjowania coś jest nie tak, może komputer za słaby.

Komunikat typu "Przekroczono limit czasu semafora" pojawia się
    w problemach z różnymi urządzeniami i nie jest to komunikat jakiś sprecyzowany.

0
  • #6 09 Sty 2018 19:45
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Cały czas powtarzając się nie dojdziemy do rozwiązania problemu. Bez sprawdzenia pracy tego dysku przy podłączeniu bezpośrenim i pokazania wymaganych screnów nie można nic stwierdzić ani też rozwiązać problemu. Dodatkowo podaj zdjęcia naklejki dysku i parametrów zasilacza obudowy. Bez podania innych istotnych informacji, a jedynie powtarzanie o problemach z zainicjowaniem dysku ( to już wiemy), to przykro mi, ale dalsze kontynuowanie tematu nie ma sensu. Jak nie u siebie to u znajomego jakiegoś ten dysk musisz sprawdzić. Ciężko uwierzyć, by nowy dysk był od razu niesprawny.

0
  • #7 09 Sty 2018 20:15
    Jerry2018
    Poziom 3  

Mam takie pytanie, bo dysk jest SATA III, więc czy mogę go podpiąć jakąś taśmą pod laptop w środku bezpośrednio? Bo laptop jest na dyski SATA, więc czy ten też jakoś mogę ? To jest 3,5 cala więc tylko na taśme oczywiście, ale czy tak się da i czy zasilanie wystarczające? Z tego co mi się wydaje to można 2,5 cala z adapterem jako 3,5 cala, więc w moim przypadku byłoby odwrotnie. Troche zielony jestem bo nie serwisowałem przy dyskach.

Dodano po 15 [minuty]:

Problem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4Kn

Np. takim kabelkiem mogę podłączyć 3,5 cala dysk bezpośrednio do gniazda SATA w laptopie ?

0
  • Pomocny post
    #8 09 Sty 2018 20:22
    Dra98
    Poziom 41  

Jerry2018 napisał:
    mogę podłączyć 3,5 cala dysk bezpośrednio do gniazda SATA w laptopie ?

Nie. Dysk 2,5" nie wymaga zasilania 12V natomiast 3,5" już tak. Należy podłączyć do stacjonarnego. Z podłączeniem bezpośrednim do laptopa nie jest tak łatwo.

0
  • #9 09 Sty 2018 21:16
    Jerry2018
    Poziom 3  

Problem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4KnProblem z dyskiem HGST 8TB HE10 format 4Kn
    Dodano po 45 [minuty]:
    a podłączyć osobnym kabelkiem pod zasilanie z obudowy, a osobnym kabelkiem pod SATA bezpośrednio w laptopie ? Czy tam są rozdzielone te piny i można użyć dwóch osobnych wtyków i gniazd do zasilania i do danych ?
    Wydaje mi się że ta mniejsza ilość pinów to zasilanie.
    Dodano po 6 [minuty]:

0
  • #10 10 Sty 2018 03:24
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Poproś kogoś kto ma blaszaka o podłączenie dysku i sprawdzenie SMART.
    Podejrzewam że występują błędy na interfejsie - parametr 199 ilość błędów UDMA CRC. Zauważyłem że dyski produkcji Hitachi i HGST mają taki problem z niektórymi kontrolerami.
    Takie podłączanie dysku w miejscu systemowego nie polecam. I tak musisz uruchomić system aby uruchomić jakiś system diagnozujący SMART. Natomiast ten laptop ma zapewne interfejs PATA dla napędu optycznego.

0
  • #11 24 Sty 2018 19:30
    Jerry2018
    Poziom 3  

Po kupieniu dysku pojechałem do UK. W UK nie mam narazie gdzie i jak sprawdzić dysku. Zamierzam najpierw podłączyć w obudowie USB do lepszego komputera niż mój 10 letni (procesor dwurdzeniowy, WIN8.1). Jeżeli to nic nie da umieszczę dysk bez obudowy do komputera stacjonarnego na SATA3. Innego rozwiązania narazie nie widzę. A bawienie się smartem i odczytami zostawię sprzedawcy jeżeli dysk nie ruszy poprostu przy tych dwóch powyższych opcjach. Dysk nowy i drogi, 1300zł, więc nie będę grzebał tylko poproszę o wymianę dysku. Wszystko powyższe zrobię w ciągu 3-4 miesięcy, tak więc temat musi poczekać, jest ciągle aktualny. Może znajdzie się też osoba która ma podobny problem.

0
  • #12 25 Lip 2018 13:27
    Jerry2018
    Poziom 3  

SPRAWDZIŁEM DYSK.
    Włożyłem go do stacjonarnego na sata3, komputer z Windows 10, DZIAŁA. Zrobiłem 5 partycji, w GTP, na NTSF. Wyjąłem, wsadziłem do obudowy by sprawdzić znowu obudowę, OBUDOWA NIE DZIAŁA z 4Kn.
    Obudowa zła, nadaje się tylko do poprzedniej technologii. Dysk w porządku.

Jeszcze kilka miesięcy temat zostawię otwarty, jakby chciał ktoś coś dodać w tym temacie.

0