Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akai CD 55 - Szuuumi i zniekształca ciche dźwięki

Cawe 09 Jan 2018 01:05 855 5
 • #1
  Cawe
  Level 12  
  Witam serdecznie . Jakiś czas temu wpadł mi w ręce fajny Cd Akai Cd55 na dwóch AD 1856N. Wymieniłem w nim pasek, nasmarowałem wszystko, przerobiłem zasilanie by odcinało trafo, włożone inne kondensatory wyjściowe i podstawka na Opamp. Niestety od początku borykam się z dziwną przypadłością. Mianowicie CD dość mocno szumi i zniekształca ciche dźwięki o wyższych częstotliwościach. Wpierw myślałem że to wina zasilania.Niestety jest stabilne i pozbawione pulsacji. Wszystkie napięcia na układach DAC i Opampach się zgadzają. Żadne z tych układów się nadmiernie nie grzeje. Laser czyta świetnie. Problem występuje na wyjściu analogowym regulowanym i stałym, na optyku cisza więc odpadają układy przez DAC. To samo dzieje się w obu kanałach, więc trochę dziwne jakby padły dwa AD. Nie są to też sypnięte tranzystory mutujące, całkowicie ominąłem je wraz z Opampem wyjściowym i nadal to samo. Ma ktoś jakiś pomysł nad czym jeszcze można się pochylić bo mi pomysły się kończą ;) . Wali szumem białym praktycznie równo na całym zakresie częstotliwości rozciągającym się począwszy od 1 Hz do grupo ponad 100Khz. Sygnały sterujące DAC wyglądają bardzo dobrze. Generator kwarcowy trzyma parametry bardzo ładnie z dużą dokładnością. Śmierdzi mi to stratami na lini komunikacyjnej DSP - DAC bo to mogło by wywoływać szum w całym zakresie częstotliwości lecz czemu tak się dzieje ? Nie mogę tego wykapować.
  Może posiadacie jeszcze jakieś pomysły na naprawę bo siedzę i siedzę i wpaść nie mogę :(
  Pozdrawiam serdecznie.
  Cały schemat w załączniku.

  Akai CD 55 - Szuuumi i zniekształca ciche dźwięki
 • #2
  skorbi
  Level 27  
  Witam. Z opisu uszkodzenia wynika, że trzeba się przyjrzeć filtrom dolnoprzepustowym na wyjściu przetworników cyfrowo- analogowych ( R77, R81, R82, R83, C57,, C59, itd.).Proszę zauważyć, że kluczami TR20 (TR21) jest załączany dodatkowy kondensator deemfazy C66 (C66b), Te dwa klucze są załączane tranzystorem TR19. Należy sprawdzić (pomierzyć ) oporniki oraz kondensatory w tych filtrach. Wielokrotnie miałem w swojej praktyce zmiany rezystancji czy pojemności w wyniku starzenia się elementów. Przy filtrach i kombinacjach z ujemnymi i dodatnimi sprzężeniami zwrotnymi wartości elementów często bywają krytyczne. Pozdrawiam. SKORBI.
 • #3
  Cawe
  Level 12  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przemierzyłem wszystkie rezystory i kondensatory w poniższej części układu. Parametry wzorcowe. Obadane tranzystory przy samych przetwornikach jak i Tr 17 18 19. Wszystkie sprawne.
  Akai CD 55 - Szuuumi i zniekształca ciche dźwięki


  Sądzę że spróbuję jeszcze poszukać w elementach pasywnych z tego obszaru :

  Akai CD 55 - Szuuumi i zniekształca ciche dźwięki

  Jest pewien trop na bazach TR20 jest ciągle -5.1V zamiast 0.7.... A na kolektorze TR 19 4,9 na bazie takie same choć powinno być niższe. Badam dalej.

  Procesor IC5 na wyjściu EMP daje 5v zamiast 0.1V . Oszukałem to odlutowując jedną nogę R69 i podając tam napięcie 0.1V. Napięcia porobiły się prawidłowe na tranzystorach przy DAC lecz nawet wtedy tak samo brzmi, choć szumi troszkę mniej.
 • #4
  skorbi
  Level 27  
  Witam. Na bazie TR20 (TR20b) nie może być więcej jak 0,7V. Jeśli tak jest to tranzystory są do wymiany- nie załączają kondensatora C66 (C66b) - 0,15 uF występującego w układzie filtra dolnoprzepustowego. Ponieważ tranzystor TR20 (TR20b) jest załączany z procesora poprzez tranzystor TR19 należy sprawdzić czy któryś z przycisków na płycie czołowej nie powoduje załączenia tych tranzystorów ( serwisówka jest bardzo nieczytelna). Proszę nie powodować wymuszania stanów logicznych wyjść procesora poprzez podawanie sygnałów zewnętrznych. W ostateczność do sprawdzenia należy zewrzeć kolektor z emiterem tranzystora TR20 TR20b) i ocenić, czy nastąpiła poprawa. Pozdrawiam. SKORBI.
 • #5
  Cawe
  Level 12  
  Po wymuszonym załączeniu tranzystorów jest poprawa lecz nie należycie duża. Przyciskanie któregokolwiek przycisku na płycie czołowej nie powoduje zmniejszenia napięcia na EMP. Czemu w tym przypadku nie powinienem symulować stanu logicznego ? Poprzez podniesienie nóżki rezystora odłączyłem układ procesora EMP przed podaniem stanu logicznego na rezystor. Zainteresował mnie układ podający wartość amplitudy sygnały na wejście procesora. Też są tam jakieś filtry. To jeszcze postaram się obadać. Mówię o tym drugim układzie na wzmacniaczu operacyjnym.
 • #6
  Cawe
  Level 12  
  Walki część dalszy. Pomierzyłem oscyloskopem przebiegi sygnałów na wyjściu DSP, na wyjściu filtra cyfrowego i wyjściu DAC. Dla syngału podanego w książce serwisowej 2 KHZ przebiegi są identyczne z tymi w serwisówce. Sinus jest idealny. Sprawdziłem też pracę optyki. To samo, przebiegi takie same... . Układ wykrywania poziomu dźwięku dla procesora też pracuje bezbłędnie. Nie mam pojęcia co tam jeszcze może być :(