Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyrzuca bezpieczniki

09 Sty 2018 02:42 3573 57
  • Poziom 8  
    Witam. Mam dość nietypowy problem związany z Moim komputerem stacjonarnym. Mianowicie od niedawna po podłączeniu komputera do sieci , wyskakują bezpieczniki. Sytuacja jest o tyle dziwna, że nie dzieje się to zawsze. Wystarczy wcisnąć bezpiecznik. I za pierwszym lub drugim ich wciśnięciem sprzęt działa normalnie. Gdy bezpieczniki już zaskoczą ,komputer działa stabilnie i żadne problemy nie występują. |Wtedy PC włącza się i wyłącza ,bez problemów i działa nawet przez wiele godzin bez żadnych nietypowych zdarzeń. Myślałem, że problemem jest zasilacz, bo używałem 6 letniego chiefteca 550 wat, więc zakupiłem nową jednostkę tej samej marki o mocy 700 i problem występuje nadal. Moja platforma to MSI B350M-PRO-DH. Ryzen 1600 podkręcony do 3900mkz na napięciu 1,4 (Temperatury nie przekraczają 65 stopni) 8gb pamięci ram od corsair taktowana zegarem 2400 i GTX 1060 od MSI. Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu problemu.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 36  
    Najprawdopodobniej problem leży po stronie zasilacza w komputerze. Objaw wybijania bezpieczników towarzyszy pojawieniu się napięcia sieci na przewodzie uziemienia. Najszybszą metodą wyeliminowania tej niedogodności jest wymiana zasilacza na nowy, bo dni tego są policzone a usterka może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko zasilacza, ale wszystkich pozostałych podzespołów komputera zaczynając od płyty głównej a kończąc na monitorze.
  • Poziom 43  
    kamyczek napisał:
    Najprawdopodobniej problem leży po stronie zasilacza w komputerze .

Przecież wymienił.

Na innym gnieździe sieciowym jest to samo?
  • Poziom 36  
    Jeśli wina nie leży po stronie zasilacza w komputerze ,może problem stanowi któreś urządzenie ,które uruchamia się wraz z nim drukarka lub monitor . Odłącz od sieci i komputera monitor , i drukarkę i sprawdź czy usterka występuje nadal w moim przypadku na obudowie komputera pojawiało się kilkadziesiąt wolt i winę ponosił zasilacz . Ale jeśli wymieniłeś zasilacz razem z komputerem uruchamia się monitor , drukarka itp. a każde z tych urządzeń jest zasilane z sieci energetycznej i może być sprawcą przebicia po załączeniu .
  • Poziom 13  
    Może zabrzmi to trywialnie, ale czy był wymieniany wraz z zasilaczem kabel zasilający do komputera? Albo jeśli jest obecna to lista przeciwprzepięciowa na inna lub komputer podłączany bezpośrednio do gniazdka?
  • Poziom 34  
    luxy81 napisał:
    Witam. Mam dość nietypowy problem związany z Moim komputerem stacjonarnym. Mianowicie od niedawna po podłączeniu komputera do sieci , wyskakują bezpieczniki.

"Wyskakują" bezpieczniki, czy bezpiecznik. Podaj przynajmniej jaki to "bezpiecznik" a raczej wyłącznik nadprądowy, albo wstaw zdjęcie tego "bezpiecznika".
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 32  
    Włączasz komp. z przycisku całości listwy/przedłużki czy przyciskiem na komputerze ? Jakiej wartości jest ten wyłącznik nad prądowy , Jaki stan instalacji elektr. ?
  • Poziom 33  
    A może uszkodzenie nie leży po stronie komputera, tylko właśnie "bezpiecznika". Miałem podobną sytuację w garażu, jak się włączał kompresor "wywalało bezpiecznik" (wkręcany z guzikiem), po wymianie na nowy o takiej samej wartości wszystko działało bez problemów.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Odłącz komputer zupełnie od sieci (wyjmij kable) i podłącz do tego gniazdka inne urządzenie o podobnym poborze prądu.
    Sprawdź czy po włączeniu bezpiecznik również wyskoczy.

Dodano po 1 [minuty]:

atomic99 napisał:
    Miałem podobną sytuację w garażu, jak się włączał kompresor "wywalało bezpiecznik" (wkręcany z guzikiem), po wymianie na nowy o takiej samej wartości wszystko działało bez problemów.

Dokładnie, jak kolega pisze.
    Również miałem problem z bezpiecznikiem automatycznym.
    Dlatego w pierwszej kolejności należy zweryfikować czy nie jest on winowajcą.
  • Poziom 8  
    W innym gnieździe występuje ten sam problem a wymiana listw nic nie pomaga( testowany na kilku innych) wymiana kabla od komputera ,też nic nie pomaga. Najdziwniejsze jest to, że problem występuje tak wybiórczo. Teraz działa wypięty od wczoraj wielokrotnie restartowany a bezpieczniki na swoim miejscu. Kiedy podłączam do tego samego gniazdka odkurzacz nic niepożądanego się nie dzieje.
  • Poziom 32  
    Jeżeli przetestowałeś , wymieniłeś zasilacz . To pozostaje podłączyć zestaw u sąsiada/znajomego czy ten problem również występuje .
  • Moderator - Komputery Serwis
    luxy81 napisał:
    Kiedy podłączam do tego samego gbiazdka odkurzacz nic niepożądanego się nie dzieje.

Odkurzacz tym bardziej powinien wyłączać bezpiecznik, ponieważ obciążenie instalacji jest dużo większe niż komputerem.

Dziwna sytuacja. Zasilacz należy zweryfikować wobec powyższego.
  • Poziom 8  
    Zasilacz jest nowy. Kupiłem go ponieważ na starym problem również występował,więc zakładam, że zasilacz nie jest przyczyną.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Podaj, co to za zabezpieczenie wyłącza zasilanie, ewentualnie zamieść zdjęcie.
  • Poziom 41  
    Jak wyżej tam jest RCD czy eska?
    Odkurzacz jest w 2 klasie komputer 1
  • Poziom 8  
    Niestety nie jestem tak zorientowany jak Wy. Możecie trochę mniej zawiłym językiem powiedzieć o jakie zabezpieczenia chodzi? I jak to sprawdzić. Zazwyczaj wyrzuca bezpiecznik na piętrze, który jest opisany jako b16 i szary na dole. Obok bezpiecznika napisane jest P302 i jeszcze 25A. Choć nie wiem czy to ma znaczenie.
  • Poziom 41  
    Czyli to jest RCD - różnicowo-prądowy. Jest tam jakaś upływność - ekran RJ45 - internetu odłącz i zobacz czy coś to zmieni?
  • Poziom 8  
    Komputer wyrzuca bezpiecznikiKomputer wyrzuca bezpieczniki

1Fotka-wyrzuca trzeci bezpiecznik od lewej poczynając od żółtego
    2 Fotka- Wyrzuca szary bezpiecznik choć ten nie wyskakuje za każdym razem.
    Ciekawe jaki jest prąd upływu w chwili załączenia oraz jaki jest prąd ładowania kondensatorów w zasilaczu (ewentualnie, czy za każdym razem wyłącza inny B16 jeśli zmienisz miejsce włączenia PC?), bo z tego co piszesz zasilanie wyłącza zabezpieczenie różnicowe i wyłącznik instalacyjny B16.
  • Poziom 8  
    Niestety nie jestem w stanie sprawdzić. Pytanie brzmi tylko, dlaczego nie wyrzuca bezpieczników zawsze, gdy włączę komputer. Po wciśnięciu bezpieczników i nie odłączając PC od sieci. Wszystko działa bez zarzutów, aż do wyjęcia z gniazda.
    luxy81 napisał:
    Niestety bie jestem w stanie sprawdzić. Pytanie brzmi tylko, dlaczego nie wyrzuca bezpieczników zawsze. Gdy włączę bezpieczniki i nie odłączam PC od sieci. Wszystko działa bez zarzutów

Bo wtedy pewnie kondensatory w zasilaczu są naładowane. Zostawienie włączonego zasilacza przy wyłączonym PC też nie powinno powodować żadnego efektu wyłączania. Ponadto liczy się pewnie moment załączenia (ma znaczenie czy załączasz komputer w max, czy min sinusoidy w gnieździe zasilającym, czy też może w innym momencie przejściowym - między max a min sinusoidy).
  • Poziom 8  
    A czy jest sposób na rozwiązanie tego problemu samodzielnie nie mając specjalistycznej wiedzy? I czemu problem zaczął występować.
  • Poziom 34  
    luxy81 napisał:
    W innym gnieździe występuje ten sam problem a wymiana listw nic nie pomaga.

Poproś znajomego elektryka i wymień bezpiecznik 16A z B na C. To co opisujesz, jest normalne zachowanie się bezpieczników przy załączaniu tego typu zasilaczy. Charakterystyka "C" jest specjalnie do zasilania sprzętu komputerowego.
  • Poziom 41  
    Zutket napisał:
    luxy81 napisał:
    W innym gnieździe występuje ten sam problem a wymiana listw nic nie pomaga.

Poproś znajomego elektryka i wymień bezpiecznik 16A z B na C. To co opisujesz, jest normalne zachowanie się bezpieczników przy załączaniu tego typu zasilaczy. Charakterystyka "C" jest specjalnie do zasilania sprzętu komputerowego.

A od kiedy?
  • Poziom 36  
    Chwilunia to nie jest serwerownia tylko komputer klasy pc . Jak wybija bezpiecznik 16A typu B to musi generować znaczny pobór 16A*240V i to moim zdaniem nie możliwe lub nieprawdopodobne .
  • Poziom 8  
    Też mi się wydaje, że to nie jest aż tak duże obciążenie.. Zwłaszcza, że problem zaczął występować niedawno a zasilacz działał stabilnie 6 lat.
  • Poziom 43  
    Był już taki temat ale tam był zasilacz 850W i zabezpieczenie 10A - też losowo reagował zależnie od przebiegu sinusoidy pewnie.
    Chwilowy pobór na starcie zasilacz ma spory ale 16A nie powinien wywalać bez przesady.
    A może banalnie - różnicówka się popsuła? Nadwrażliwa jest.
    Sprawdź PC ten konkretnie gdzieś indziej (tak żebyś z innych bezpieczników leciał czyli inny budynek klatka schodowa piętro zależy co masz). W piwnicy jak masz np. albo garażu.
  • Poziom 34  
    BoguSO napisał:

Moja propozycja : odłącz kable sieciowe netu, drukarkę itp. ,
    podłącz kompa przez przedłużacz bez bolca uziemiającego i obserwuj.
    Ewentualnie zamień odpływy na zabezpieczeniach B16.

Tak się nie robi, na obudowie może odłożyć się połowa napięcia sieci, jak zasilacz ma kondensatory spięte z przewodem ochronnym na wejściu!!

Lepiej tak nie robić, ale jak już ktoś musi to zadbać o to, żeby nie dotykać metalowych części komputera!

Moderowany przez DriverMSG:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

----
    Wydzielono z tematu: Komputer wyrzuca bezpieczniki
    przez DriverMSG dnia 10 Sty 2018 20:00
  • Poziom 43  
    icosie napisał:
    jak zasilacz ma kondensatory spięte z przewodem ochronnym na wejściu!!

Widziałeś chociaż raz w życiu zasilacz komputerowy, że piszesz takie brednie?!
    Udowodnij swoją chorą teorię na schemacie.
  • Poziom 34  
    Robert B napisał:

Udowodnij swoją chorą teorię na schemacie.

Komputer wyrzuca bezpieczniki

Jak widać w zasilaczu ATX, jeszcze przed prostownikiem kondensatory C2 i C3 są połączone z przewodem ochronnym, na nim bez podłączenia do gniazda z bolcem ochronnym odkłada się połowa napięcia sieci.