Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie obrotami wentylatora - jak podłączyć?

Norbas78 09 Sty 2018 04:38 546 15
  • #1 09 Sty 2018 04:38
    Norbas78
    Poziom 12  

Witam.
    Nie bardzo wychodzi mi czytanie schematów bo jestem laikiem.
    Chcę zbudować układ dzięki któremu będę mógł sterować płynnie obrotami wiatraka komputerowego.
    Mam wiatrak 12V 0.15A , potencjometr B1K, rezystor 100ohm oraz LM317T i zasilacz uniwersalny 12V 500mAh.
    Czy znajdzie się jakaś dobra dusza która na zdjęciu pokaże mi jakimiś kreseczkami jak to wszystko połączyć?
    Próbowałem wedle filmiku w trzeciej minucie :Link ale nie działa.
    Z góry serdeczne dzięki.

0 15
  • #2 09 Sty 2018 05:48
    pawel1148
    Poziom 20  

Jeszcze by się te kondensatory przydały pokazane na schemacie, a których nie ma w układzie zalutowanym na tym filmiku, ale nie to jest powodem.
    Problemem jest inny układ nóżek na zdjeciu polutowanego a LM317T. NA zdjęciu(renderze) w filmie 1wsza nóżka to Wejście, 2ga do regulacji, 3cia to wyjście. W Twoim LM317T według dokumentacji:
    1wsza nóżka(1wsza tak jak leży na zdjęciu od lewej) do regulacji, 2ga to wyjście(do wentylatora), a 3cia to wejście (z zasilacza). Wystarczy pozamieniać miejscami i o ile jeszcze LM317T nie padł będzie działać, jak będzie działać to Ci nie powiem, bo kondensatorów nie ma(do wentylatora można bez problemu podpiąć takie bez konsensatorów, ale do czulszych urządzeń bym nie ryzykował).

0
  • #3 09 Sty 2018 06:00
    Norbas78
    Poziom 12  

Kolego czy miałbyś możliwość nanieść mi to na zdjęcie jak mam to polutować , gdzie dać rezystor itp?
    Całość mi potrzebna bo robię domowej roboty tzw mieszadło magnetyczne do mieszanek które tworzę.
    Czy ma znaczenie strona którą lutuję rezystor?
    Potrzebuję tylko i wyłącznie by sterować obrotami wiatraka.
    A może LM317 i rezystor są zbędne i można po prostu jakoś wiatrak połączyć z potencjometrem?
    I jeszcze jedno, podczas sprawdzania różnych podłączeń z potencjometra poszedł lekki swąd i leciutko coś zaświeciło w nim podczas kręcenia gałką.
    Czy to oznacza że go spaliłem i nadaje się do śmietnika?
    Właśnie sprawdzam podłączając go do wiatraka i nie ma żadnej reakcji.
    Na jedną nóżkę dałem + z zasilacza. - z zasilacza dałem na minus wiatraka.
    Dotykam plusem z wiatraka do dwóch pozostałych nóżek kręcąc jednocześnie potencjometrem i reakcji brak...

0
  • Pomocny post
    #4 09 Sty 2018 06:29
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

0
  • #5 09 Sty 2018 07:03
    Norbas78
    Poziom 12  

Dzięki za rysunek :-)
    Czy jeśli mam tylko rezystory 100ohm to zamiast 220 mogę zastosowaćdwa po 100?
    1,5k - co to oznacza?

Jak sprawdzić, czy nie spaliłem podczas moich bojów LM317 lub potencjometru?

0
  • Pomocny post
    #6 09 Sty 2018 07:46
    aksakal

1.5k = 1.5kOm = 1500 Om . Schemat lepiej modernizować, jak pokazano na zdjęciu . Włączenie rezystora między potencjometrem i masą pozwoli zwiększyć minimalne dolne znaczenie napięcia i tym samym uniknąć zatrzymania obiegu wentylatora . Niektórzy egzemplarze wentylatorów zaczynają obieg przy minimalnym napięciu 3-5V . Sterowanie obrotami wentylatora - jak podłączyć?

0
  • #7 09 Sty 2018 11:43
    Norbas78
    Poziom 12  

Mój wiatrak startuje przy napięciu 5V. Po przełączeniu zasilacza regulowanego na 3V nie startuje i nie podtrzymuje obrotów.
    Rozumiem, że tą zmianę przez dodanie rezystowa od 330-620 Om mogę zrealizować stosując kilka rezystorów 100 Om?
    Tylko czy podłączyć je należy szeregowo czy jeden do drugiego jak pociąg?
    Podpowiesz kolego jeszcze jak sprawdzić czy nie spaliłem LM317 lub potencjometru?

0
  • #8 09 Sty 2018 12:06
    aksakal

Potencjometr sprawdź omomierzem - połącz 1 jego kabel z średnim wyprowadzeniem potencjometra a 2 kabel kolejno z skrajnymi wyprowadzeniami . Przy obiegu potencjometra opór musi płynnie, bez przerw zmieniać się od 0 do maksimum.Dla zwiększenia początkowego napięcia połącz szeregowo 3 rezystory po 100Om( 100 +100 +100=300Om ) i sprawdź minimalne napięcie . Być może należy będzie wykorzystać i więcej rezystorów .LM317 sprawdź testowaniem na realnym schemacie.

0
  • #9 09 Sty 2018 22:20
    Norbas78
    Poziom 12  

Okazało się, że potencjometr nie przeżył moich wczorajszych prób.
    Mam już nowy.
    Zastosowałem rezystor 330Om.
    Układ ruszył bardzo ładnie.
    Mam tylko dwa problemy. Potencjometr działa "odwrotnie" czyli w prawo powinienem podnosić obroty wiatraka a je zmniejszam oraz na ustawieniu w pozycji minimum potencjometra miernik wskazuje mi 3,15V , natomiast w pozycji max miernik wskazuje tylko 9V i przez to wiatrak kręci się na połowie swoich możliwości.
    Co należy zrobić by odwrócić "strony" w potencjometrze oraz by przy ustawieniu na max układ dawał 12V ?

0
  • #10 10 Sty 2018 02:07
    aksakal

Różnica między wejściowym i wyjściowym napięciem przy użyciu ukladu LM317 musi składać 3V . Wykorzystujesz zasilacz 12V - na wyjściu masz 12 - 3 = 9V .

0
  • #11 10 Sty 2018 08:10
    Freddy
    Poziom 43  

Norbas78 napisał:
    cCo należy zrobić by odwrócić "strony" w potencjometrze oraz by przy ustawieniu na max układ dawał 12V ?
    Przepnij kabelek ze skrajnego położenia w drugie skrajne. Tego ze środkowej pozycji nie ruszaj.
    Musiałbyś zastosować układ scalony tzw. LowDrop, albo dać wyższe napięcie zasilania.

0
  • #12 10 Sty 2018 18:43
    Norbas78
    Poziom 12  

Czyli ten patrząc na powyższy rysunek zielony kabelek dać tak by był przylutowany w potencjometrze do 2 i 3 pinu a kabelek czarny czyli minus przylutować do pierwszego pinu?
    Takie lustrzane odbicie?

0
  • #14 10 Sty 2018 18:50
    Norbas78
    Poziom 12  

Ok, chyba właśnie tak rozumiem, tyle że zielony w jednym miejscu czyli na pinie środkowym ma zostać a tylko skrajne zamienić ze sobą na potencjometrze, dobrze rozumiem?
    Przepraszam, że tak sdociekam ale wolę dwa razy zapytać dokładnie niż spalić kolejny potencjometr :-)

0
  • #16 10 Sty 2018 18:57
    Norbas78
    Poziom 12  

Tak właśnie to rozumiałem, ale dopytywałem by mieć pewność i nic nie popsuć.
    Majsterkowanie bardzo lubię ale potencjometry, rezystory itd. to rzecz która z konieczności mnie wciągnęła a to pierwsza taka moja "konstrukcja" :-)
    Przelutuję by potencjometr działał tak jak chcę i problem z głowy.
    Całość działa wyśmienicie i bardzo sedecznie Wam dziękuję za okazaną zielonemu pomoc.
    Jeszcze raz wielkie dzięki :-)

0