Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica napięcia oraz wzmacniacz operacyjny a ich Quiescent current

matej1410 09 Sty 2018 10:30 159 3
  • #1 09 Sty 2018 10:30
    matej1410
    Poziom 21  

Witam.

Mam pewną zagwozdkę dotyczącą parametru Quiescent current.
    Posiadam przetwornicę napięcia DC-DC, której parametr Quiescent current wynosi zgodnie z notą:
    "20µA in Active Mode
    <1µA in Shutdown Mode"
    Przetwornica ta obciążana jest wzmacniaczem operacyjnym(zasila go). Rola wzmacniacza chyba nie jest zbyt istotna ponieważ zakładamy, że niczym go nie obciążamy(czyli pobiera z przetwornicy 140uA bo parametr Quiescent current wzmacniacza operacyjnego wynosi 140uA, zgodnie z notą.)
    Podsumowując.
    Wzmacniacz nie jest obciążony niczym, natomiast sam obciąża przetwornice. Zmierzyłem prąd pobierany z baterii zasilającej przetwornice i wynosi on 350uA, dlaczego ten prąd jest tak duży i nie jest tak na prawdę sumą "Quiescent currentów" obydwu elementów?

OPAMP:
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/opa196.pdf

DC-DC:
    http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/16151fas.pdf

Dodano po 45 [minuty]:

Chyba sam sobie odpowiedziałem na moje pytanie.
    Typowy Quiescent current to 140u, natomiast maksymalny to 200 do 250uA.
    Wszystko jasne.

0 3
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2018 10:50
    kicajbas
    Poziom 25  

Witam
    Sprawdzając prąd pobierany ze źródła powinieneś wziąć pod uwagę moc potrzebną do zasilania a nie sam prąd.
    Jeśli układ pobierze z przetwornicy ( obliczeniowo) 10V/ 0,1A to przetwornica ze źródła 5V musi wziąć 0,2A - oczywiście jest to wielkie uproszczenie bo dochodzi jeszcze sprawność itp.

Pozdr.

0
  • #3 09 Sty 2018 17:27
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Quiescent current jest różnie interpretowany dla tych elementów. Dla przetwornicy jest to prąd nieuwzględniający kluczowania, czyli kontroler przetwornicy jest zasilony ale niczego nie przetwarza, więc prąd ten jest zawsze mniejszy niż działającym układzie, bo nie uwzględnia się strat w kluczu,diodzie cewce i kondensatorze wyjściowym.

0