Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka LED "Fashion Wind DESK LIGHT" - wymiana akumulatora na inny

mrozilla 09 Sty 2018 21:43 207 5
  • #1 09 Sty 2018 21:43
    mrozilla
    Poziom 17  

Posiadam lampkę jak w temacie, posiada ona 14 małych diod LED, włącznik dotykowy oraz 3 poziomy świecenia (słaby, średni, mocny) zmieniane za pomocą dotyku tego samego przycisku.
    Lampka ładowana jest z USB lub ładowarki (w tym przypadku ładowarka 5V, 1000mA). Wpinając miernik USB pomiędzy lampkę i ładowarkę widać, że na początku jest pobierany większy prąd i stopniowo spada w miarę naładowania akumulatora czyli jest jakiś układ odpowiedzialny za ładowanie.
    Niestety po krótkim czasie lampka zaczęła świecić coraz krócej, obecnie na maksymalnej mocy świeci może z minutę po czym robi się coraz ciemniejsza, rozebrałem ją i w środku posiada duży akumulator bez żadnych oznaczeń (w sieci znalazłem gdzieś informację, że prawdopodobnie posiada 1000mAh) oraz układ odpowiedzialny za ładowanie i obsługę dotykowego przycisku.
    Teraz pozostaje pytanie jaki to typ baterii oraz na jaką mogę wymienić aby była trwalsza (Li-Po?) tylko byłoby wskazane aby cały układ odpowiedzialny za przycisk, stopnie świecenia, ładowanie nie musiał być wymieniany.

Lampka LED "Fashion Wind DESK LIGHT" - wymiana akumulatora na innyLampka LED "Fashion Wind DESK LIGHT" - wymiana akumulatora na innyLampka LED "Fashion Wind DESK LIGHT" - wymiana akumulatora na inny
    Lampka LED "Fashion Wind DESK LIGHT" - wymiana akumulatora na inny

Płytka od spodu ma tylko przylutowany kondensator oraz gniazdo ładowania.

0 5
  • #2 09 Sty 2018 21:56
    japycz321
    Poziom 25  

Jakie wymiary ma ten akumulator? jakie napięcie masz na nim? do jakiego się ładuje 4,2V? Jeśli tak to może 2x18650?

0
  • #3 09 Sty 2018 22:04
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

Ten akumulator, wygląda mi na ołowiowy żelowy 4V (dwie cele). Takie akumulatory (dokładnie tak samo wyglądające) często występują w chińskich tanich latarkach.

Jeśli to jest taki akumulator, to sprawdzałem w goglach pod hasłem "akumulator żelowy 4V", i są dostępne, o pojemności około 1Ah też.

Ten scalak na płytce według datasheet, to specjalizowany do sterowania diodami LED, i kontroler włącznika dotykowego.
    http://www.coldtears-electronics.com/images/SGL8022W.pdf
    Natomiast nie widzę tam układu ładowania dla akumulatorów litowych, więc tym bardziej podejrzewam, że jest to akumulator żelowy.

Widać też prześwitujące przez soldermaskę ścieżki, i o ile dobrze wypatrzyłem, to akumulator jest bezpośrednio połączony z gniazdem ładowania, a w takim przypadku, nie jest to akumulator litowy, bo w przypadku ładowania napięciem 5V bez kontrolera ładowania, była by to katastrofa.

Pokaż tą płytkę, jeszcze z drugiej strony.

Pozdrawiam.

0
  • #4 09 Sty 2018 22:51
    mrozilla
    Poziom 17  

Dodałem zdjęcie płytki z tyłu do pierwszego posta.
    Akumulator ma wymiary: 55x25x20mm
    Napięcie w stanie spoczynku to 4,04V natomiast po włączeniu oświetlenia na MAX w ciągu kilku sekund spada do 2,70V i cięgle szybko spada.
    Ładowarka podczas ładowania daje lekko ponad 5V i na początku płynie prąd około 0,16A, gdy się włączy MAX oświetlenie podczas ładowania prąd to 0,22A.
    Na początku wchodziło kilkaset mAh, chyba faktycznie coś około tego 1000, ale nie pamiętam dokładnie, obecnie wchodzi około 30-40mAh.

0
  • #5 10 Sty 2018 19:10
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

Jestem prawie pewien, że jest to akumulator żelowy.
    Zmierz jeszcze napięcie akumulatora podczas ładowania, jak już akumulator jest naładowany, oraz bezpośrednio po odłączeniu ładowarki.
    Nie włączaj oświetlenia, aby napięcie na akumulatorze nie spadało.

Pozdrawiam.

0
  • #6 12 Sty 2018 00:47
    japycz321
    Poziom 25  

Może modyfikacja w stylu: do ładowania ładowarka z wejściem micro USB i zabezpieczeniem np. TP4056, do tego ogniwo 18650( o ile na długość Ci wejdzie bo ma 65, jeśli nie to bateria od nawigacji, telefonu itd) i dioda schoytky w szereg w celu obniżenia napięcia. Trzeba by się przyjrzeć jak ograniczany jest prąd dla diod, może i ta dodatkowa dioda jest niepotrzebna. Naładowane ogniwo Li-ion ma max 4.2V(realnie pewnie spadnie do 4.1). W każdym razie jest to tanie i funkcjonalne rozwiązanie.

Możesz też szukać innego akumulatorka żelowego.

0
  Szukaj w 5mln produktów