Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piec na pellet instalacja z buforem

09 Sty 2018 22:06 6594 18
 • Poziom 4  
  Witam Was,
  zabieram się własnoręcznie za instalację co . w instalacji piec twin bio luxury kostrzewy 12 kW, który chciałbym spiąć z buforem ciepła 600 do max 1000L.
  Obawiam się że kocioł będzie często się zapalał aby dostarczyć odpowiedniej ilości energii. Dom o pow. użytkowej 88m2, grzejniki+ podłogówka w łazience i wiatrołapie.
  Proszę Was o podzielenie się wiedzą czy ma to sens?.
  bilans cieplny:
  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/38e2
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 40  
  tadiere napisał:
  Obawiam się że kocioł będzie często się zapalał aby dostarczyć odpowiedniej ilości energii.

  Podzielam twoje obawy. Z zamieszczonych danych wynika, że kocioł przez większą część roku będzie pracował ledwie na 10-15% swojej mocy znamionowej - co albo wymusza ciągłą pracę na znikomej mocy (co będzie wiązało się z niską sprawnością spalania - o ile w ogóle zakres modulacji na pracę z tak niską mocą pozwoli) albo z pracą z częstym cyklicznym załączaniem kotła. Ta druga opcja to też dodatkowe koszty - bo przecież zapalarka trochę prądu ciągnie...

  Ponieważ masz kocioł na pellet to bufor nie jest w sumie takim kłopotliwym rozwiązaniem - piec na pellet nie pracuje w tzw. podtrzymaniu (jak ten na ekogroszek), więc nie będzie strat opału w trakcie oczekiwania wystudzenie bufora. Jak się woda w beczce wystudzi to piec się załączy i tyle - będzie pracował z maksymalną mocą co na pewno zwiększy jego sprawność i podniesie czystość spalania. Moim zdaniem to opcja warta rozważenia.

  A czym masz zamiar grzać CWU? Też za pomocą kotła? Czy planujesz montaż solarów bądź paneli PV do grzania CWU? W takim wypadku bufor będzie miał dodatkowy sens aby go zastosować...
 • Poziom 4  
  witam,
  ciepła woda też z kotła, bojler oddzielny min 200L na 4-os rodzinę. Bufor 0W
  Czy możecie zaproponować właściwy schemat instalacji z buforem?
 • Poziom 39  
  tadiere napisał:
  w instalacji piec twin bio luxury kostrzewy 12 kW
  tadiere napisał:
  Dom o pow. użytkowej 88m2

  Kto Ci to dobierał?
  Ostatnio montowałem kocioł na 120m2 o mocy 10kW i po wygrzaniu budynku włącza się kilka razy na dobę na 1 godzinę.
  Bufor w takiej sytuacji jak najbardziej. Łącznie wyjdą ogromne koszty takiej kotłowni. Tylko zawsze zastanawiam się nad całą idea, obsługowością i kosztami i dziwię się ludziom , ze tak ciężko przekonać do tańszych , wygodniejszych rozwiązań.
 • Poziom 40  
  andrzej lukaszewicz napisał:
  Kto Ci to dobierał?

  Pewnie przeciętny polski instalator. Z drugiej strony mała pociecha bo mniejszych kotłów od 10 kW na rynku to i tak raczej nie ma - a to i tak za dużo by wszystko działało jak należy.

  andrzej lukaszewicz napisał:
  dziwię się ludziom , ze tak ciężko przekonać do tańszych , wygodniejszych rozwiązań.

  Kocioł gazowy + propan w zbiorniku? ;)
 • Poziom 33  
  tadiere napisał:
  Czy możecie zaproponować właściwy schemat instalacji z buforem?

  Masz kocioł Kostrzewa i pierwszym krokiem jest zajrzenie na ich stronę i ściągnięcie ich schematu z buforem - tutaj masz link: SCHEMAT
 • Poziom 4  
  Strona kostrzewy swoją drogą, ale jednak doświadczenie forumowiczów i ich odpowiedzi w temacie są mega mile widziane, oraz dają ciekawe spojrzenie na sprawę.
  Strona producenta kotłów kalvis też dysponuje ciekawym schematem z buforem. Tyle ze producenci swoje ze swoimi bajerami a życie i doświadczenie to inna bajka.
  Pytanie czy CWU powinno być grzane z bufora czy też z zasilania?
 • Poziom 20  
  Ten schemat kostrzewy jest ok. Zawór do ochrony powrotu stałotemperaturowy z wkładką min 60 st np Esbe VTC lub afriso ATV.
  Nie piszesz jak wygląda podłączenie podłogówki ale domyślam się że przy takim metrażu i pętlach w łazience i wiatrołapie to masz to na jednym rozdzielaczu grzejnikowym a pętle OP sterowane zaworami RTL. Jeżeli tak to długość pętli nie powinna przekraczać 50 mb inaczej może być problem z przepływami. Zawór na wyjściu na instalację 3d termostatyczny x zakresem 35-60st np Esbe VTA lub afriso ATM
  Co do podłączenia CWU to zależy czy chcesz grzać z kotła cały rok. Jeśli tak to warto podłączyć z obiegu kotłowego żeby nie grzać bufora latem aby naładować zasobnik lub równolegle z kotła i bufora z zaworami odcinającymi to będzie można przełączać.
 • Poziom 33  
  tadiere napisał:
  Pytanie czy CWU powinno być grzane z bufora czy też z zasilania?

  Jeszcze zależne od sterownika kotła, bo spotkałem się z takim, że bufor był traktowany jako zbiornik w zbiorniku i wtedy sterownik nie obsługiwał pompy ładującej zasobnik CWU.

 • Poziom 18  
  Witam. Dlaczego nie kupisz kotła o mocy 10 kW?. Przy takim kotle jaki proponuje masz modulacje mocy od 2,5 kW do 10 kW i niepotrzebny ci bufor, kocioł sam sobie dopasuje moc do aktualnego zapotrzebowania. Poza tym w takim układzie jaki ciebie interesuje na pracującej instalacji c.o. i kotle jaki planujesz ładowanie bufora 600 litrów potrwa jakieś 2-3 godziny na pełnej mocy kotła, a przy 1000 litrowym nawet 5 godzin. Bufor w twoim przypadku spowoduje zwiększone zużycie peletu i niepotrzebnie skomplikuje instalacje kotłowni. Zamiast bufora zastosuj sprzęgło hydrauliczne, resztę instalacji kotłowni wykonaj tak jak schemat ze strony kostrzewy. Zawór ochrony powrotu kup na temperaturę 55 stopni, wyższa jest niepotrzebna bo na pelecie efekt rosy zanika przy temperaturze 52 stopnie.
 • Poziom 40  
  ziomekorko napisał:
  Przy takim kotle jaki proponuje masz modulacje mocy od 2,5 kW do 10 kW

  A czytałeś, że przez większość sezonu kocioł będzie pracował na około 1,5 kW mocy - a to grubo poniżej zakresu modulacji? I co wtedy?

  ziomekorko napisał:
  Bufor w twoim przypadku spowoduje zwiększone zużycie peletu

  A to niby czemu?
 • Poziom 4  
  Kostrzewa chwali się twin bio luxury o mocy 8kW, nie widziałem go w sprzedaży, i tak zakres mocy zaczyna się od 2,5 kW.
 • Poziom 39  
  Xantix napisał:
  andrzej lukaszewicz napisał:
  dziwię się ludziom , ze tak ciężko przekonać do tańszych , wygodniejszych rozwiązań.

  Kocioł gazowy + propan w zbiorniku? ;)

  Jak widać umiesz liczyć.
  Dochodzi jeszcze pompa ciepła P-W na 80 metrów idealnie pasuje.

 • Poziom 18  
  Xantix - bez urazy dla twórców strony ciepłowłasciwe.pl (mają dobre chęci i ja to osobiście popieram zwłaszcza w dobie domorosłych hydraulików, którzy myślą że wykonując kilka instalacji zostali już super fachowcami) - wykonywałem instalacje kotłowni w budynkach gdzie ludzie sugerowali się danymi z tej strony i wszędzie wychodziły rozrzuty rzędu + 30-50 procent. Tak po prostu często bywa z uniwersalnymi kalkulatorami dostępnymi w internecie. Dobrze że ludzie wierzyli w moje doświadczenie i projektanta, z którym współpracuje, bo unikali kłopotliwej pracy kotłowni i instalacji ogrzewania.
  Przy tak małej mocy kotła, jego budowy i specyfiki działania na paliwie peletowym wygrzanie bufora do temperatury 60-65 stopni zajmuje dużo czasu i to przy palniku pracującym na pełnej mocy. Jeżeli w trakcie ładowania bufora następuje jednocześnie jego rozbiór to czas wygrzewu bufora jeszcze rośnie a to powoduje zwiększone zużycie peletu. W takich przypadkach lepiej jest zastosować sprzęgło hydrauliczne bo sprzyja to szybszemu wygrzaniu instalacji (odpada z instalacji kilkaset litrów wody) a w konsekwencji budynku. Kotły peletowe same się rozpalają i wygaszają w zależności od producenta i peletu od 30 sekund do max 3 minut. Znika konieczność długo palności i podtrzymywania żaru czy ognia na palniku. Kocioł nie dość że reguluje sobie moc palnika to jeszcze jego czas pracy i uwierz mi sprawdza się to znakomicie nawet na niewielkim zapotrzebowaniu w ciepło.
 • Poziom 4  
  ziomekorko napisał:
  Jeżeli w trakcie ładowania bufora następuje jednocześnie jego rozbiór to czas wygrzewu bufora jeszcze rośnie a to powoduje zwiększone zużycie peletu. W takich przypadkach lepiej jest zastosować sprzęgło hydrauliczne bo sprzyja to szybszemu wygrzaniu instalacji (odpada z instalacji kilkaset litrów wody) a w konsekwencji budynku. .


  Jak w takim wypadku wygląda taka instalacja w zamian zaworu 4d to sprzegło hudrauliczne ?
 • Poziom 39  
  ziomekorko napisał:
  Jeżeli w trakcie ładowania bufora następuje jednocześnie jego rozbiór to czas wygrzewu bufora jeszcze rośnie a to powoduje zwiększone zużycie peletu. W takich przypadkach lepiej jest zastosować sprzęgło hydrauliczne bo sprzyja to szybszemu wygrzaniu instalacji (odpada z instalacji kilkaset litrów wody) a w konsekwencji budynku.

  A czymże jest w sensie hydraulicznym bufor?: Sprzęgłem o ogromnych rozmiarach!
  Spalanie nie ma prawa wzrosnąć, bo niby dlaczego? Woda na bieżąco jest odbierana z kotła poprzez bufor tak jak w sprzęgle, gdy nie ma odbioru nagrzewa się warstwowo bufor i tyle. Straty jakie się mogą pojawić to typu postojowego w słabo zaizolowanym buforze, ale będą porównywalne z kosztami rozpalania i rozruchu kotła.
  Nie widze za bardzo sensu montażu bufora z malutkim kotłem za wszelką cenę, bo idea bufora wiąże sie ściśle z dużym i nawet za dużym kotłem i pozwala na wykorzystanie jego optymalnych warunków spalania. Tu , w kotle pelletowym, gdzie zastosowano system rozpalania bufor jest kolejnym kosztownym , ale nie niezbędnym ustrojstwem w kotłowni.
  Wymusza to jeszcze dodatkowo powiększone naczynie wzbiorcze, czy przeponowe.
 • Poziom 20  
  Dodano po 1 [minuty]:
  tadiere napisał:

  Jak w takim wypadku wygląda taka instalacja w zamian zaworu 4d to sprzegło hudrauliczne ?

  Instalacja wygląda tak samo jak z buforem z podanego schematu - bufor to też sprzęgło tylko większe.
  Jeżeli zrezygnujesz z bufora to sprzęgło też nie jest konieczne. Jeżeli instalacja wygląda tak jak podejrzewam i opisałem w poście#9 (grzejniki z termostatami i podłogówka na RTLach) to wystarczy jedna pompa ze wspomnianym zaworem 3d do ochrony powrotu.