Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symetryczne zasilanie - przełączanie uzwojeń trafa

paweciu 09 Sty 2018 22:12 510 13
  • #1 09 Sty 2018 22:12
    paweciu
    Poziom 10  

Witajcie,
    Zabieram się za projektowanie zasilacza laboratoryjnego - ma to być układ z AVT5161 ale nie w tym rzecz.

Najpierw kilka informacji:
    trafo mam symetryczne 2 x 12 V i chciałbym nim dostarczyć zasilania do głównego zasilacza oraz z osobnego mostka do zasilacza dodatkowego (7812, 7805, 7905). Zasilacz główny nie będzie symetryczny. Jednak z tego trafa potrzebuje zasilić 7905.

Czy zatem jeśli wykonam wszystko wg poniższego schematu to czy będzie to działać. Inaczej czy będzie działać przełączanie napięć głównego zasilacza oraz zasilanie symetryczne dla 7905?

Jeśli nie to jak z takiego trafa uzyskać to co zamierzam. Zaznaczam że fajnie by było mieć możliwość przełączania napięć.
    (proszę nie pisać o dodatkowym transformatorze bo oczywiście jest to możliwe ale chciałbym tego uniknąć)

z góry dziekuje i pozdrawiam

0 13
  • #2 10 Sty 2018 07:00
    chudybyk
    Poziom 27  

Dwa razy przeczytałem i nadal nie wiem o co chodzi.
    Po co chcesz przełączać masę? Rozłączanie anody mostka jest bez sensu, bo mostek nie będzie działał.
    Jak chcesz to podłączyć do transformatora? Może dorysuj sposób połączenia uzwojeń wtórnych?
    No i po co całe to przełączanie?

0
  • #3 10 Sty 2018 10:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Możesz wykorzystać tylko jedną połówkę z pierwszego schematu układ pracuje wtedy jako prostownik dwupołówkowy na dwóch diodach.

Drugi schemat z przełączaniem jest poprawny, pod warunkiem że nie podłączysz układu z pierwszego schematu używając tej samej masy.

0
  • #5 10 Sty 2018 12:22
    JacekCz
    Poziom 36  

Generalną zasadą jest, że tylko masy prądu stałego są połączone. Wyjścia transformatora (zestawy wyjść: pary, trójki) muszą być pływające.
    Jedyna opcja kiedy można cokolwiek połączyć, to symetryczne uzwojenie, w typowym wtedy prostowniku jego środek jest zarazem masą prądu stałego, więc jest połączone "z definicji"

(nie jestem pewien, czy Cię 100% rozumiem)

0
  • #6 10 Sty 2018 12:36
    paweciu
    Poziom 10  

No to jeszcze raz to narysuje

Chodzi oto:
    W chwili gdy styki przekaźnika będą w pozycji tak jak na rysunku to wiem że napięcie symetryczne z górnego mostka na pewno będzie działać.
    Na dolnym mostku będzie napięcie 12V bo mostek wtedy pracuje tylko na dwóch diodach (o ile dobrze myślę)
    Natomiast w chwili gdy przekaźnik będzie załączony to dolny mostek będzie miał 24V.
    Ale nie wiem co się stanie z napięciem symetrycznym. Czy z racji tego że niejako masa całego układu będzie "pobierana" z minusa dolnego mostka to czy na górnym mostku będę miał +12V oraz -12V.

Jeśli nie to jak to inaczej podłączyć.

0
  • #7 10 Sty 2018 12:51
    JacekCz
    Poziom 36  

paweciu napisał:
    Czy z racji tego że niejako masa całego układu będzie "pobierana" z minusa dolnego mostka

To dwie masy się nie spotkają? Obawiam sie że to nieprawidłowy tok myślenia. Nie może mi przejść przed głowę "pobieranie masy".

Umknęło mi o jakich prądach / mocach mowa. Wykonac jeden i na drugi zbijac napięcie?

0
  • #8 10 Sty 2018 13:06
    chudybyk
    Poziom 27  

Tak górny, jak i dolny mostek prostuje 24V. Przekaźnik niewiele Ci zmienia.
    Rozrysuj sobie prądy przy odłączonej nóżce mostka (-). Nic nie popłynie i tyle.
    Jeśli masa na górze i dole jest połączona razem, to cała zabawa z dwoma mostkami jest bez sensu, bo tylko się dublują.

Edit: Możesz przekaźnikiem dołączać do dolnego mostka jedno lub oba uzwojenia wtórne, ale w zależności od podłączenia masa górnego prostownika będzie się zmieniać w stosunku do dołu. Jeśli chcesz masę zawsze mieć w połowie, nawet dla 12V, to tak się nie da. Musiałbyś mieć np. cztery uzwojenia wtórne po 6V, albo wyrzucić jeden z mostków i dołożyć przetwornicę symetryczną do generowania potrzebnego napięcia. Tak czy inaczej będzie problem.

0
  • #9 10 Sty 2018 13:53
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Uproszczenia w schematach są dobre kiedy dokładnie rozumiesz jak to działa. Kiedy nie rozumiesz trzeba narysować dokładnie z poszczególnymi diodami i ze wszystkimi połączaniami nie ukrywając połączeń pod symbolem masy.

Czytelnie narysowany, kompletny schemat ideowy jest wszystkim czego ci potrzeba, żeby zrozumieć co się w układzie dzieje i czy będzie działał tak jak tego oczekujesz.

Cytat:
    Jeśli nie to jak to inaczej podłączyć.
    Jeden mostek dwa kondensatory i uzyskasz
    -12V 0 +12V możesz inny punkt przyjąć za masę oznaczyć odpowiednio
    0V +12V +24V

0
  • #10 10 Sty 2018 14:17
    vodiczka
    Poziom 42  

paweciu napisał:
    Zabieram się za projektowanie zasilacza laboratoryjnego
    Zasilacz laboratoryjny ma trafo z tyloma odczepami ile trzeba albo dodatkowy transformator.
    Z piasku bata nie ukręcisz. Albo rozwiązanie z postu #9 jest dla ciebie wystarczające albo nie.

0
  • #12 12 Sty 2018 20:34
    paweciu
    Poziom 10  

Witam ponownie,
    Macie racje że nie da się tego sensownie wykonać nie wykorzystując dodatkowego transformatora.
    powiedzmy że go dodam dla dostarczenia napięcia ujemnego. Tylko nie jestem pewien czy dobrze to narysowałem.
    I mam pytanie czy da się jakoś inaczej to połączyć aby nie trzeba było stosować aż 3 szt mostków.
    Chce mieć napięcia:
    +24V
    +12V
    +5V
    GND
    -5V

Prośba o podpowiedź jak to sensownie wykonać.
    Poniżej rys. tego co narysowałem

0
  • #13 13 Sty 2018 14:51
    chudybyk
    Poziom 27  

Po co mostek w środku? Dokładając dodatkowy transformator możesz zrobic jak niżej. Łączysz masy obu mostków i voila! Masz jak chciałeś.

0
  • #14 16 Sty 2018 20:33
    paweciu
    Poziom 10  

Ok. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedź.
    Mam jeszcze pytanie z innej beczki:
    Czy zasilacz wykonany wg kitu AVT5161 (https://serwis.avt.pl/manuals/AVT5161.pdf) będzie działać na transformatorze 2x7V (5A) plus oczywiście osobny transformator do zasilania wzmacniaczy operacyjnych i uC?
    Wydaje mi się że tak ale nie jestem do końca pewien.

0