Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór transformatora do silnika DC 24 V

10 Sty 2018 00:03 411 2
 • Poziom 2  
  Moim celem jest dobór transfomatora do zasilania silnika DC. Czytałem inne tematy, ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Prąd silnika w trakcie rozruchu(symulacja w Simulink Matlab):
  Dobór transformatora do silnika DC 24 V
  Maksymalny prąd w trakcie rozruchu wynosi 34 A, prąd znamionowy to 4.9 A. Jaka moc transformatora będzie odpowiednia dla tego silnika ?
  24*34=816 VA czy 117,6 VA. Chce uzyskać jak najszybszy rozruch.
 • Poziom 43  
  Możesz to zrobić inaczej - to jest silnik DC, wiec zasilany poprzez mostek prostowniczy. W zależnosci od czasu rozruchu dobrać odpowiednio kondensatory elektrolityczne za mostkiem. To pozwoli zmniejszyć moc transformatora. Nie chcę mi się liczyć tego dokładnie, ale transformator o mocy 300 W byłby odpowiedni. Oczywiście właczanie silnika już za kondensatorami. Toroid czy EI ?
 • Moderator Projektowanie
  Transformator+mostek Graetz'a+filtr pojemnościowy - dla pracy ciągłej moc transformatora min. 160VA, napięcie wtórne 20VAC.
  Moc - 20VAC x 5A x 1,6=160VA.
  Krzysztof Kamienski napisał:
  W zależnosci od czasu rozruchu dobrać odpowiednio kondensatory elektrolityczne za mostkiem. To pozwoli zmniejszyć moc transformatora

  Aby bateria kondensatorów elektrolitycznych spełniła tu rolę bufora - magazynu energii dla startującego silnika - musiałaby mieć pojemność rzędu Faradów. Nierealne wielu powodów.
  Transformator typu toroid, nawijany nie-oszczędnie ( nie tak, jak to ostatnio producenci mają w zwyczaju) - grubymi drutami aby zmniejszyć jego rezystancję wewnętrzną, wskazane zwiększyć moc ponad te minimalne 160VA - im więcej tym lepiej.