Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

alkoholik1983 10 Sty 2018 01:39 2589 30
 • #1 10 Sty 2018 01:39
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Mam zrobioną instalację antenową tak jak na schemacie. Do dyspozycji miałem 3 anteny:
  DVBT
  Radiowa
  Dookólna
  Oraz
  Sat z podwójnym wyjściem na konwerterze
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  Instalacja ta miała zostać podzielona na dwa pomieszczenie w którym są odbiorniki. W domu na dole i na górze w sumie dwa pokoje. Chciałem by do każdego gniazda abonenckiego dochodził sygnał z tych trzech anten. Do pokoju na górze jak widać nie zostało podłączone ale na razie nie jest mi potrzebne. Najważniejsze że do pokoju te trzy sygnały są doprowadzone. Przy czym Z sygnałem sat i telewizji naziemnej nie mam problemu tak w przypadku radia już owszem. Po podłączeniu radia słychać szumy są jakieś zakłócenia. To już lepiej odbiera radio jak podłączę kawałek zwykłego kabla. Czy w tym połączeniu jest coś nie tak co by mogło spowodować że sygnał z anteny z radia tak jak by nie docierał.
  Oraz druga rzecz to mam założoną antenę DVB-t ale brak z niej sygnału z multipleksa ósmego MUX8. Choć antena jest dedykowana do niego a antena nadawcza jest bardzo blisko w odległości ok 10 km.. I zastanawiam się czy problem nie sprawia zwrotnica do której jest doprowadzony sygnał z anteny ale pod gniazdo UHF a tam częstotliwość od 470 do 790 MHz (Tak pokazuje schemat na zwrotnicy) a aby uzyskać sygnał z MUX8 potrzeba częstotliwości 205 MHz.
  Co może być problemem braku sygnału z anteny radiowej czy multiplexu 8 ?
  Starałem wiernie naszkicować to co mam.

  0 29
 • #2 10 Sty 2018 05:41
  tadgra
  Poziom 16  

  Problemem jest to, że zrobiłeś to źle i sam sobie na to odpowiedziałeś. W odległości 10 km od nadajnika powstawiałeś wzmacniacze antenowe. Pytanie po co? Po to aby silnie przesterować sygnał i go totalnie zakłócić? Podłączając tą szerokopasmową antenę dvb-t pod wejście UHF zwrotnicy skutecznie wyciąłeś pasmo VHF na którym nadaje MUX-8. Następna sprawa to polaryzacja nadawania MUX-a 8. Z tego co pamiętam to z Chorągwicy miała być polaryzacja V a wtedy ta antena nie będzie się nadawać bo albo wszystko na H albo na V. A Mux-y 1,2,3 nadają w polaryzacji H. Gdyby się okazało, że Mux-8 nadaje w H, to wtedy sygnał anteny tv podłącz do sumatora a nie do zwrotnicy. Jeżeli okaże się, że tak nie jest to musisz kupić następną antenę na pasmo VHF i ustawić ją pionowo i podłączyć pod zwrotnicę na wejściu VHF. A zastosowanie anteny radiowej ze wzmacniaczem i podpięcie do zwrotnicy do której już podłączono antenę tv ze wzmacniaczem to fatalny pomysł. Cud, że Ci cokolwiek chodzi bez zakłóceń. Twoje zakupy wydają mi się mocno nie trafione do Twojej konfiguracji.
  Reasumując: z anten należy wywalić wszystkie wzmacniacze i dać same symetryzatory, na końcu kabli wywalić wtyki z podłączonymi zasilaniami do tych wzmacniaczy i zastosować wtyki czyste. Podłączyć wszystkie anteny pod odpowiednie pasma zwrotnicy - radiowe, VHF i UHF, sygnał rozdzielić na dwa piony góra - dół i sprawdzić jakość sygnału. Gdyby okazało się, że np. sygnał na dole jest za słaby to zastosuj szerokopasmowy wzmacniacz na kabel i go wzmocnij. Są takie na Dipolu. Nie znam konfiguracji instalacji w Twoim konkretnym budynku więc tak strzelam. Na zamieszczonym przez Ciebie rysunku ja nie widzę co to jest za zwrotnica ani rozpiski gniazd tak, że na jej temat się nie wypowiadam.

  0
 • #3 10 Sty 2018 05:58
  mihal2002
  Poziom 43  

  W jakim celu te dwa zasilacze?

  alkoholik1983 napisał:
  Co może być problemem braku sygnału z anteny radiowej czy multiplexu 8 ?

  Uszkodzenie zasilacza lub wzmacniacza. Brak Mux 8 nieodpowiednia antena oraz zwrotnica.
  Zastosuj zwrotnicę ZA 204 MS.

  0
 • #4 10 Sty 2018 07:09
  tadgra
  Poziom 16  

  Sprawdziłem tą Chorągwicę i MUX-8 ( K-7) nadaje z niej w polaryzacji V (pionowej) a pozostałe w H. Tak, że ta Twoja antena się do odbioru wszystkich MUX-ów nie nadaje! Ze względu na bliskość tego nadajnika może Ci się uda go odbierać ale sygnał będzie bardzo niepewny. Proponuję najprostszą antenę na pasmo VHF (1-12) bez żadnego wzmacniacza ustawić ją do pionu i podpiąć pod wejście VHF zwrotnicy. Pamiętaj jeszcze o tym, że wszelkie rozdzielacze/sumatory sygnału nie lubią mieć nieobciążonych wejść/wyjść. W przypadku słabego sygnału na końcowym kablu możesz zastosować wzmacniacz sygnału na wejściu na tą linię np. APL109E i wykorzystać zasilacz z Twojego odzysku.

  0
 • #5 10 Sty 2018 09:43
  Antenak
  Poziom 11  

  Twoja instalacja powinna wyglądać tak, oczywiście jeżeli sat tylko na Hotbird to musisz pominąć konwerter na astre i przełącznik diseq
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

  0
 • Pomocny post
  #6 10 Sty 2018 10:10
  tadgra
  Poziom 16  

  Wydaje mi się, że autor wątku zastosował konwerter na dwa odbiorniki SAT, góra - dół a nie z przełącznikiem disec-C Astra Hotbird. Na Twoim schemacie brakuje rozdziału sygnału na parter i piętro. Reszta OK.

  0
 • Pomocny post
  #7 11 Sty 2018 00:03
  rnb_bolii
  Poziom 33  

  Witam. Ta jedna antena powinna sobie poradzić przy tak małej odległości od nadajnika. Problem jedynie że na tym wejściu zwrotnica ucina pasmo dla mux 8. Dla próby niech kolega podłączy tą antene w wejście BIII i sprawdzi czy pojawi się sygnał mux 8.

  0
 • #8 11 Sty 2018 01:36
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Faktycznie po przepięciu anteny w zwrotnicy pod VHF znajduje mux8. Czyli teraz wypadało by zastosować rozgałęznik i podpiąć antenę za zasilaczem pod UHF tak jak było i VHF by zdobyć pasmo MUX8?.
  Co do zastosowania wzmacniacza to problem był by uzyskać sygnał z kanałami takimi jak Stars tv czy 4fanTV bo nadajnik oddalony był na ponad 20 km bo nadajnik oddalony o 10 km nie nadaje tych kanałów. Dla tego zastosowano wzmacniacz i skierowano antenę na tamten nadajnik a bokiem zbiera wszystkie inne. Żadne zakłócenia z zastosowania wzmacniacza nie występują a sygnał i jakość jest na 100%

  Dodano po 2 [minuty]:

  Co do konwertera to faktycznie jest jeden z dwoma wyjściami by można było podpiąć dwa odbiorniki. Póki co to na razie nie myślę o telewizji satelitarnej ale kabel jest już poprowadzony by można było z niego w przyszłości skorzystać.

  0
 • Pomocny post
  #9 11 Sty 2018 05:45
  tadgra
  Poziom 16  

  Ale o tym, że korzystasz jeszcze z lokalnego MUX-a (słaby sygnał) nadawanego z innej lokalizacji to na wstępie nie napisałeś. Miałem podobny problem na wsi z anteną VHF/UHF u mojego sąsiada ale on miał zamiast zwrotnicy, selektywny wzmacniacz Radmora z regulowanymi kanałami i niezależnie regulowanym wzmocnieniem poszczególnych kanałów na UHF. Na wejściu VHF była tylko regulacja wzmocnienia w całym paśmie. Rozdzielenie sygnału z tej anteny za pomocą rozdzielacza sygnału częściowo rozwiązało problem ale sygnały były niestabilne, dopiero zastosowanie zwrotnicy VHF/UHF wpiętej odwrotnie całkowicie rozwiązało problemy z sygnałem tv. A co z sygnałem radiowym?

  0
 • #10 11 Sty 2018 12:11
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Z radiem dalej jest problem, I kłopot jest albo z zasilaczem albo ze wzmacniaczem. Chyba że wina leży gdzieś po stronie rozgałęźników. I pytanie mogę spróbować podłączyć za pomocą takiego rozgałęźnika pod gniazdo UHF i VHF jednocześnie
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

  Zwrotnica to takie cudo:
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

  A czy mógłbym zrobić coś takiego. by połączyć z anteny do zwrotnicy pod UHF i VHF
  A resztę zostawić jak na pierwszym rysunku?
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

  Uzyskam w ten sposób sygnał z MUX8

  Dodano po 31 [minuty]:

  Aha nie wiem czy to w czy pomoże ale przełączyłem w zwrotnicy tak na próbę antenę radiową w gniazdo VHF nic nie znalazło.

  0
 • #11 11 Sty 2018 16:57
  tadgra
  Poziom 16  

  Możesz spróbować rozdzielić sygnał z anteny UHF/VHF i podłączyć pod zwrotnię dwa kabelki na odpowiednie wejścia, tak jak narysowałeś. Ja tak kiedyś tymczasowo zrobiłem ale sygnał był niestabilny. Dopiero zastosowanie prostej zwrotnicy VHF/UHF wpiętej na odwrót (czyli 1 wejście i dwa wyjścia VHF, UHF) ustabilizowało sygnał. A przy okazji to wtedy założyłem jeszcze filtry LTE. Podłączanie anteny FM pod wejście VHF jest bez sensu. A w ogóle to po co Ci wzmacniacz antenowy FM. Wsadź do puszki symetryzator a na końcu kabla zwykły wtyk. No chyba, że chcesz na UKF-ie łapać Wiedeń o czym być może znowu nie wiemy. Stacje radiowe, których większość również nadaje z Chorągwicy złapiesz na spinaczu biurowym ze względu na ich moc nadawania.
  Moc nadawania Muxa 8 z Chorągwicy jest dużo niższa niż pozostałych, dlatego na byle czym go nie złapiesz, dlatego jeżeli nie chcesz kupować oddzielnej anteny VHF musisz rozdzielić sygnały na tą zwrotnicę.

  0
 • Pomocny post
  #12 12 Sty 2018 09:36
  Olek II
  Moderator

  alkoholik1983 napisał:
  mogę spróbować podłączyć za pomocą takiego rozgałęźnika pod gniazdo UHF i VHF jednocześnie

  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

  Nie, zastosuj taki rozgałęźnik:
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

  0
 • #13 13 Sty 2018 18:58
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Zamówiłem rozgałęźnik TELMOR RM-2F, jak przyjdzie i podłącze dam znać jak działa.

  0
 • #14 14 Sty 2018 20:52
  tadgra
  Poziom 16  

  Zanim kupisz ten rozgałęźnik to tak na próbę wywal tą zwrotnicę i podłącz wszystkie anteny pod rozgałęźniki istniejące. Z anteny FM wypnij zasilacz i zakończ go samym wtykiem. Nie podpinaj SAT i zobacz co się będzie działo.

  0
 • #15 15 Sty 2018 23:07
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Dzisiaj spróbowałem odłączyć zwrotnice ale na samym początku mówię że z anteną radiową nic nie robiłem. Za to próbowałem z anteną naziemną.
  Odłączyłem kabel antenowy idaący od anteny do zwrotnicy i podłączyłem go do splitera w miejsce gdzie sygnał wchodził do niego ze zwrotnicy. Czyli na wejście. Ale o dziwo nie działało. Nie było żadnego sygnału na telewizorze. Podłączony był wraz z zasilaczem antenowym.
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  pominąłem ten splitter i podłączyłem go bezpośrednio w rozgałęźnik TRV/SAT i c wtedy sygnał z anteny pojawił się wraz z kanałami z multiplexa MUX-8. Sygnał z anteny satelitarnej też jest.
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  Dalej pozostaje problem anteny radiowej

  Dodano po 23 [minuty]:

  Chciałem dodać tylko że wzmacniacz został zastosowany w antenie radiowej by móc zbierać sygnał oddalony ode mnie na ok. 18 km. Chodzi tu o radio zlote przeboje.
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  Chyba że zastosowanie wzmacniacza coś koliduje i wpływa na zniekształcenie sygnału z bliższych nadajników to trzeba będzie zastosować symetryzator. Chyba że sama antena z symetryzatorem zbierze sygnał radia złote przeboje to wtedy bez wahania usuwam wzmacniacz.

  0
 • Pomocny post
  #16 15 Sty 2018 23:34
  tadgra
  Poziom 16  

  Od samego początku Ci mówiłem. Wywal ten wzmacniacz od FM i sprawdź co się dzieje. Na 95% będzie wszystko dobrze grało.

  0
 • #17 16 Sty 2018 23:29
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Jak tylko zrobi cię cieplej to wyrzucę wzmacniacz w antenie radiowej.
  Tak patrzę na to swoje rozwiązanie instalacji i trochę zadziwiające jest że tyle rozgałęźników jest wstawionych a dodam jeszcze jeden by doprowadzić sygnał do UHF i VHF jednocześnie do zwrotnicy.
  Czy nie da się tego jakoś uprościć?
  Myślę że problemem jest tutaj zwrotnica która która ma rozdzielony sygnał UHF i VHF.
  A może zastosować taki który ma na jednym wejściu np taki?
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  Prosty, sygnał doprowadzamy z dwóch anten jak u mnie Atena TV + FM a potem wyjście do rozgałęźnika RTV / SAT który by miał zaś dwa/trzy (jedno w zapasie) wyjścia na gniazda abonenckie.
  Co o tym sądzicie?

  0
 • Pomocny post
  #18 17 Sty 2018 01:02
  _kli_
  Poziom 33  

  @alkoholik1983.
  W profilu masz

  alkoholik1983 napisał:
  Kraków
  a podajesz parametry nadajnika z Częstochowy
  alkoholik1983 napisał:

  by móc zbierać sygnał oddalony ode mnie na ok. 18 km. Chodzi tu o radio zlote przeboje.
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8

  Ponadto piszesz coś o mux-L3
  alkoholik1983 napisał:
  problem był by uzyskać sygnał z kanałami takimi jak Stars tv czy 4fanTV bo nadajnik oddalony był na ponad 20 km

  Podpowiedzi natomiast dostajesz odnośnie nadajnika pod Krakowem. Dlaczego tego nie sprostujesz i nie podasz faktycznego miejsca odbioru?

  0
 • #19 17 Sty 2018 07:14
  tadgra
  Poziom 16  

  Po pierwsze to wyjaśnij nam co z tą Twoją lokalizacją, po drugie uprość instalację antenową jak się tylko da bo każdy dodatkowy element powoduje straty i zniekształcenia. To co pokazałeś może być jak najbardziej. I pamiętaj, że nie zostawia się wolnych wej/wyj tylko się je zwiera oporni kami, a najlepiej to tak dobrać sumator czy rozgałęźnik aby nic wolnego nie zostawało.

  0
 • #20 17 Sty 2018 20:13
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Poprawiłem już swoją lokalizację w opisie profilu. I przepraszam jeśli wprowadziłem wszystkich w błąd z tego tytułu.

  0
 • Pomocny post
  #23 17 Sty 2018 22:57
  _kli_
  Poziom 33  

  alkoholik1983 napisał:
  Pytanie teraz która z tych zwrotnic jest lepsza

  Obie spełnią swoje zadanie. Za ceną stoi zapewne sposób wykonania.
  Z racji małej odległości od nadajników, cała instalacja RTV powinna być pasywna.
  alkoholik1983 napisał:
  wtedy sygnał z anteny pojawił się wraz z kanałami z multiplexa MUX-8

  Jak widzisz z powodu dużej mocy nadajnika nawet odmienna polaryzacja mux-8 nie przeszkadza w odbiorze. Może jednak na tym ucierpieć siła i jakość odebranego sygnału.
  alkoholik1983 napisał:
  Odłączyłem kabel antenowy idaący od anteny do zwrotnicy i podłączyłem go do splitera w miejsce gdzie sygnał wchodził do niego ze zwrotnicy. Czyli na wejście. Ale o dziwo nie działało. Nie było żadnego sygnału na telewizorze. Podłączony był wraz z zasilaczem antenowym.
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  pominąłem ten splitter

  Jeżeli używasz tej ALDY, to zmień na coś bardziej markowego, chociażby taki.
  alkoholik1983 napisał:
  w antenie radiowej by móc zbierać sygnał oddalony ode mnie na ok. 18 km. Chodzi tu o radio zlote przeboje

  Złote Przeboje nadają z Częstochowy dookólnie z mocą 1 kW w pol. pionowej. Chociaż Ty masz antenę do odbioru polaryzacji poziomej, powinna dać radę. Na podobnej pasywnej Dipol 1RUZ PM B bezproblemowo odbieram stacje o mocy 1 kW odległe o ok. 55 km.

  0
 • #24 17 Sty 2018 23:47
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Antenę radiową jaką posiadam to Total-FM
  http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-radiowe/antena-radiowa-ukf-total-fm.html
  Podobno działa w polaryzacjach H,V
  W opisie wynika że ma implementację wyjściową 75 Ohm więc można by ją podłączyć bez wzmacniacza i symetryzatora ale dla pewności symetryzator lepiej zastosować.
  Skoro na antenie Dipol 1RUZ PM B zbiera sygnał z 50 km na takiej samej sile nadawania to tym bardziej trzeba usunąć wzmacniacz.
  Co do Aldy Jak bym zmieniał zwrotnicę to chyba zastosował bym tylko jeszcze jedno urządzenie typu sumator twin sat RTV np.
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  Czy to dobre rozwiązanie?
  Wtedy mam tylko dwa urządzenia sumatro i to co podałem powyżej. Z anteny satelitarnej doprowadzam dwa przewody z konwertera TWIN plus jeden ze zwrotnicy i wychodzę dwoma przewodami na dwa gniazda abonenckie 1 piętro i 2-gie piętro choć przydało by się jedno jeszcze pozostawić w rezerwie by móc gniazdo podłączyć

  0
 • #25 18 Sty 2018 01:07
  _kli_
  Poziom 33  

  alkoholik1983 napisał:
  Podobno działa w polaryzacjach H,V

  W zależności jak ją zamontujesz.
  alkoholik1983 napisał:
  W opisie wynika że ma implementację wyjściową 75 Ohm więc można by ją podłączyć bez wzmacniacza i symetryzatora ale dla pewności symetryzator lepiej zastosować

  Nie wiem co jest w niebieskiej puszcze (wzmacniacz?), ale podejrzewam że sam kabel montujesz tak jak w antenach LOG Barczaka (bez symetryzatora).
  alkoholik1983 napisał:
  Czy to dobre rozwiązanie?

  Tak, masz zsumowany sygnał RTV + SAT dla dwóch gniazd.
  alkoholik1983 napisał:
  choć przydało by się jedno jeszcze pozostawić w rezerwie by móc gniazdo podłączyć

  Dla trzeciego gniazda RTV musiałbyś podzielić sygnał między zwrotnicą i sumatorem. Tłumienie w torze tv naziemnej przy sumatorze Twin ma do 5 dB, na rozgałęźniku 1/2 ok. 3 dB, a na zwrotnicy ok. 1-2 dB.

  0
 • Pomocny post
  #26 19 Sty 2018 08:26
  AntonioD
  Poziom 2  

  Oczywiście tak jak Tadgra na samym początku napisał. Najpierw zlikwidować wszystkie wzmacniacze. Jesteś za blisko nadajnika. Ale tak już dla innych przyszłych monterów którzy chcą do maksimum uprościć instalację TV/Radio + Sat to są w sprzedaży na rynku anteny combo które odbierają MUX 1 2 3 + Mux 8 z poziomu lub pionu ( do wyboru) oraz radio FM. Na prawdę super rozwiązanie. 1 antena na wszystko. I nawet z filtrem LTE.
  Dlaczego? Bo bardzo często próbując zrobić takie lub podobne instalację jak u góry kolega naszkicował - w szczególności gdy mamy anteny aktywne Tv oraz Radio to występuje pewnego rodzaju sprzężenie zwrotne . Testowałem u moich klientów kilkakrotnie. Sprzęga się sygnał i żeby się nie bawić w testowanie kilkugodzinne z różnymi zwrotnicami zamontowałem 1 antenę Combo i wszystko śmiga jak należy. w szczególności radio Stereo z którym większość montażystów na problem.
  Polecam - tylko 1 antenka TV DVB-T z Radiem

  0
 • Pomocny post
  #27 20 Sty 2018 23:34
  irekr
  Moderator

  Z Wręczycy mas w sumie 370 kW mocy wszystkich nadajników FM, nie dość że wzmacniacz musi być totalnie zatkany to jeszcze nawet jak go usuniesz to i tak trzeba będzie założyć tłumik by odebrać tylko te sygnały jakie są z Wręczycy nadawane.
  SV-total - określenie "antena" w stosunku do tej konstrukcji to przesada, do tego wersja ze wzmacniaczem ma zakaz sprzedaży już od wielu lat. To bardzo złej jakości wyrób "meteloplastyczny".
  Z Wręczycy wszystkie sygnały radiowe są nadawane w polaryzacji poziomej. jakie sygnały chcesz odbierać i z jakiego kierunku?

  I w ramach dodatkowego pytanie; jak daleko mieszkasz od Harcerskiej 4 (Ciepłownia) - jest ma nadajnik MUX4 z mocą około 3 kW (k.32 lub 45 - miała byc dokonana zmiana)

  0
 • Pomocny post
  #28 21 Sty 2018 00:13
  _kli_
  Poziom 33  

  irekr napisał:
  SV-total
  irekr napisał:
  wersja ze wzmacniaczem ma zakaz sprzedaży już od wielu lat

  Tylko że kol. @alkoholik1983 ma inną antenę Barczaka
  alkoholik1983 napisał:
  Total-FM

  Co nie zmienia faktu że wzmacniacz do niej - TOTAL FM1 - także jest na "czarnej liście" UKE z adnotacją "Urządzenie nie spełnia wymagań normy zharmonizowanej w zakresie odporności wewnętrznej".

  0
 • #29 25 Sty 2018 01:32
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Kupiłem zwrotnicę ZA106AMs i w końcu pozbyłem się kilku rozgałęźników. Na razie korzystam z jednego gniazda abonenckiego więc podłączyłem zwrotnice do rozgałęźnika RTV/SAT który posiadałem i problem z MUX 8 zniknął. Mam obecnie MUX1,2,3,8.

  Dla rozdzielenia sygnału tak jak potrzebuje musze kupić Sumator sygnału twin TV 2xSAT Axing SWE 30-01 – Myślę że to chyba dobry jakościowy wyrób?
  Pozwoli mi to podłączyć a konwertera TWIN 2 x sat i jedno RTV ze zwrotnicy i doprowadzę sobie do dwóch gniazd abonenckich tak jak mam w planach.

  Pytano mnie czy MUX 4 zbieram niestety nie. Mieszkam w linii prostej od nadajnika który umiejscowiony jest przy ulicy Harcerskiej ok 1,3 km. Kiedyś miałem antenę siatkową z samym symetryzatorem i jak pamiętam kanały z telewizji mobilnej zbierało choć były zakodowane. I nie było problemu z odbiorem wszystkich innych MUXów nawet tego z Częstochowy gdzie nadają Stras TV. Ale problem pojawiał się gdy była gorsza pogoda to sygnał zanikał. Dla tego postanowiłem by zmienić antenę na coś lepszego. W chwili obecnej mam antenę Combo LTE i do MUX Ale nie pamiętam modelu albo 900 albo 1000 ze wzmacniaczem możliwe że jest to OPTICUM AX900+.

  Miałem zamontowaną również Combo LTE MUX8 z symetryzatorem ale nie odbierał sygnału z Błeszna gdzie nadawany był kanał StrasTV a na nim mi tak zależało. I antena była skierowana bardziej w stronę Częstochowy a i tak był problem z odbiorem. Choć inne MUXy z Klepaczki były odbierane Dla tego osoba montująca antenę wymieniła mi ją na model ze wzmacniaczem i problem zniknął.

  Pisane było by wyrzucić wszędzie wzmacniacze. W antenie radiowej na pewno usunę ale mam obawy w antenie DVBt bo problem z odbiorem z Błeszna może powrócić na obecnej antenie a nie chciał bym jej już zmieniać.

  W jednej z wypowiedzi czytałem żeby zastosować antenę uniwersalną combo do DVBT i Radia co to za antena? Szukałem coś podobnego ale nie znalazłem w opisie by obsługiwały Radio. Chyba że taka antena co ja mam do DVB-t jak by była pasywna mogła by posłużyć za antenę również do odbiory sygnału radiowego? Miałbym ją podłączyć do zwrotnicy w gniazdo UHF/VHF oraz FM? I to by rozwiązało problem z anteną radiową a dookólna co mam musiał bym odkręcić i ściągnąć na dół. Pytam bo pierwsze słyszę by antenę DVB-T wykorzystać również do odbioru FM.

  Czy to kiepska antena Barczaka Total-FM do moich potrzeb? (Nie biorąc pod uwagę wzmacniacza o którym dowiaduję się że jest na czarnej liście)
  Szukałem adnotacji UKE odnośnie wzmacniacza TOTAL FM1 ale nie znalazłem
  (TOTAL FM1 - także jest na "czarnej liście" UKE z adnotacją "Urządzenie nie spełnia wymagań normy zharmonizowanej w zakresie odporności wewnętrznej”) – może mi ktoś przybliżyć o co chodzi z odpornością wewnętrzną?

  0
 • #30 01 Lut 2018 18:48
  alkoholik1983
  Poziom 14  

  Uprościłem schemat jak mogłem.
  Zastosowałem tylko dwa urządzenia sumujące sygnały
  Sumatro AMS ZA-106AMs
  oraz Sumator SWE 30-01 TWIN SAT+TV AXING
  Podłączenie wygląda tak
  Brak sygnału z anteny radiowej oraz z multiplexu MUX8
  Jak na razie nie pozbyłem się wzmacniaczy. Ale stał się cud.
  Radio zaczęło normalnie grać. Wyszukało kilka nowych kanałów np Złote przeboje, RMF Max. Brak zakłóceń. Odbierają czysto. I nie ma kłopotu z tymi co nadawają z klepaczki. Nawet zauważyłem że jak miałem lekkie wahania siły sygnału z MUX-8 tak przy tym obecnym połączeniu zniknęły.

  0