Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wirtualna maszyna z siódemką na Windowsie 10

gracjantorhan20 10 Sty 2018 01:56 297 6
  • #1 10 Sty 2018 01:56
    gracjantorhan20
    Poziom 12  

Witam, jeżeli zły dział to przepraszam i proszę o przeniesienie.
    Specyfikacja komputera w załącznikach.
    Sprawa wygląda tak zaktualizowałem sobie Windowsa 7 Professional do Windowsa 10 Pro. Wszystko działa bardzo dobrze oprócz starszych gier, które działy na Windowsie 7. Teraz, aby zagrać byłem zmuszony zainstalować siódemkę, ale staje się to trochę męczące (przenoszenie danych i instalacja tego wszystkiego). Nowsze gry nie chętnie współpracują ze starszym systemem + DirectX11 zamiast 12. Poza tym już przyzwyczaiłem się już do dziesiątki i praca na siódemce mnie trochę męczy. Dlatego też zastanawiam się nad wirtualną maszyną. Co myślicie? Czy na takim sprzęcie będzie to w miarę działać? Czy w ogóle na virtualboxie można grać w gry? Myślałem też nad instalacją obu systemów obok, ale szkoda miejsca zwłaszcza, że póki co jest ograniczone (dysk SSD na system 120 GB, HDD na dane 500 GB). Proszę o opinie i podsuwanie ewentualnie lepszych wyjść z tej sytuacji. Pozdrawiam

0 6
  • #2 10 Sty 2018 02:27
    Epic
    Poziom 28  

Na systemie postawionym na VirtualBoxie nie pograsz w nic co wymaga akceleracji 3D, czyli najpewniej większość gier o które Ci chodzi. Akceleracja 3D nie działa na maszynach wirtualnych jeżeli karta graficzna jest wykorzystywana też przez hosta + nie w każdym hipervisorze VM.

Istnieje, możliwość grania na maszynach wirtualnych, ale nie w Twojej obecnej konfiguracji(potrzebna jest druga karta graficzna), nie na VirtualBoxie(Vmware, KVM) i nie jest to ogólnie proste(konfiguracja PCI passthrough).

Najprostszym i zalecanym w Twoim przypadku rozwiązaniem jest dualboot, czyli Windows 7 obok Windows 10 i uruchamiasz jeden albo drugi. Dane na dysku możesz mieć wspólne dla obu systemów.

0
  • #3 10 Sty 2018 03:29
    gracjantorhan20
    Poziom 12  

Tak też myślałem. W takim razie co polecasz czy instalować oba systemy na jednym dysku (SSD 120 GB) czy osobno czyli W7 na drugim dysku (HDD 500 GB). I jeżeli to nie byłby kłopot mógłbyś podesłać jakiś sprawdzony link do tego jak to zrobić?

0
  • #4 10 Sty 2018 04:44
    Matuzalem

Poziom 43  

Tak, to czepianie się, ale...
    Ma Pan w ogóle osobne licencje na Windows 7 i 10? Jeżeli nie to, pomijając nawet aspekt piractwa jako takiego (o KMS-ach itp. na elektrodzie się nie rozmawia), spotkać Pana może przykrość w postacie braku możliwości aktywacji Windows 7.
    Brak danych o płycie więc z ostrożności wskażę na ew. "przykrości":
    Jeden dysk i dwa systemy - MBR czy GPT? W drugim wypadku gimnastyka z instalacją, w pierwszym z naprawą (przy dograniu "7"), a w obu mogą się zdarzyć niespodziewajki związane z repartycjonowaniem.
    Dwa dyski to, IMHO, lepszy wybór choć znowu z odwołaniem się do ustawień związanych z ew. GPT. Jeśli to MBR, to rozdzielona fizycznie instalacja i wybór systemu z poziomu menu BIOS-u (UEFI) jest i mniej kłopotliwa finalnie i bezpieczniejsza użytkowo.

0
  • #5 10 Sty 2018 07:18
    gracjantorhan20
    Poziom 12  

No kolejny problem. Ale jestem i tak wdzięczny, że został poruszony. Powiem tak no w domu mam dwa klucze jeden do W7 Professional (on został zaktualizowany do 10) i jakiś stary z XP. Tylko czy będą sterowniki? I czy mogą być koło siebie te systemy? Jeżeli nie to już sam nie wiem co robić. Wychodzi na to, że zrezygnuję ze starszych gier.

Dodano po 7 [minuty]:

Już widzę, że choć by do karty graficznej nie ma sterowników pod XP.

0
  • #6 10 Sty 2018 10:22
    Epic
    Poziom 28  

Może, łatwiej byłoby się skupić na konkretnych grach, które chcesz uruchomić, a które nie działają na Windows 10?
    Co to mniej więcej za tytuły? Dużo masz takich pozycji?

Może istnieje opcja uruchomienia ich na Windows 10.

0
  • #7 10 Sty 2018 13:02
    gracjantorhan20
    Poziom 12  

Choćby GTA IV po instalacji przy próbie uruchomienia jakieś błędy, Gothic 2 ma mało fps.

0