Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyczepa kempingowa z przepaloną instalacją - od czego zacząć

10 Jan 2018 12:34 1014 4
  • Level 2  
    Witam wszystkich

Właśnie udało mi się kupić przyczepę kempingową (jest to model Majestic Knight 2007r.)- jest to moja pierwsza więc nie wiem czego się spodziewać. Ma on mały defekt o którym wiedziałem przy zakupie. Otóż jest przepalona instalacja elektryczna.

Przyczepa jest wyposażona w akumulator i ładowarkę smart charger model BC-012-15A. Otóż kable idące do uziemienia w akumulatorze oraz kable przykręcane do ładowarki są kompletnie spalone ( goły drut), kable wychodzące z ładowarki do bezpieczników wyglądają ok i bepieczniki nie przepalone ( chyba to instalacja 12V). Rozkręciłem kilka gniazdek i włączników w przyczepie i kable idące do nich wyglądają ok.

Moje pytanie jest następujące: Od czego zacząć poszukiwania przyczyny spalenia kabli ( kable są poprowadzone w ścianie przyczepy więc ich nie widać). Elektryk przychodzi to zobaczyć w przyszłym tygodniu ale chciałbym być w miarę zorientowany.

Przyczepa kempingowa z przepaloną instalacją - od czego zacząć Przyczepa kempingowa z przepaloną instalacją - od czego zacząć Przyczepa kempingowa z przepaloną instalacją - od czego zacząć
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Moderator of the Technical section
    matti11 wrote:

Moje pytanie jest następujące: Od czego zacząć poszukiwania przyczyny spalenia kabli ( kable są poprowadzone w ścianie przyczepy więc ich nie widać).

O tym zaczniesz myśleć wtedy, kiedy będziesz znał schemat instalacji. Jeśli go masz, to dobrze, zacznij od jego analizy. Jeśli nie masz - to uważaj przy demontażu resztek przewodów. To jedyna szansa na jego sensowne odtworzenie.
  • Level 2  
    Właśnie w tym problem, że schematu nie mogę znaleźć, spróbuję się skontaktować z firmą produkującą przyczepę. Rozumiem iż w innym wypadku muszę wszystko rozbierać?
  • Moderator of the Technical section
    matti11 wrote:
    Właśnie w tym problem, że schematu nie mogę znaleźć, spróbuję się skontaktować z firmą produkującą przyczepę. Rozumiem iż w innym wypadku muszę wszystko rozbierać?

Nie tak. Musisz mieć schemat do tego aby stwierdzić przyczynę spalenia przewodów. Jak myślisz, dlaczego smoleńska komisja badania wypadków lotniczych chciała oglądać bliźniaczy samolot? Bo przecież nie wiedzą z góry jak być powinno, muszą się dowiedzieć. Tak i Ty masz. Przecież kto na forum zna instalację "model Majestic Knight 2007r"? Ja nie znam. Ale starałbym się najpierw poznać jak być powinno, aby zbadać dlaczego tak nie jest.
    Można jej nie rozbierać, ale w takiej sytuacji musisz mieć dokumentację, lub wykonać instalację od nowa, wg własnego pomysłu.
  • Level 2  
    Dzięki za odpowiedź, w takim razie jutro skontaktuje się z producentem i może uda mi się dostać kopię schematu.