Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe na bazie STX

danyplus 10 Sty 2018 14:57 384 7
  • #1 10 Sty 2018 14:57
    danyplus
    Poziom 3  

Witam,
    Jestem laikiem i z góry przepraszam za skuchy i głupie pytania - wybaczcie :)

Postanowiłem zrobić kolumny podłogowe...
    Kiedyś próbowałem swoich sił ale było to z 20 lat temu. Wtedy udało się bez wtopy zrobić naprawdę dobrze grające egzemplarze...
    Ale jak wspomniałem było to dawno i zupełnie przypadkowo nic nie udało mi się popsuć :)

Założenia podstawowe:
    -Ma grać miękko i ciepło ale z możliwością odkręcenia mocniej gałki na wzmacniaczu...
    -Podłogowe
    -Wąskie od czoła kolumny
    -Każdy głośnik w odrębnej skrzyni żeby możliwie maksymalnie wzmocnić obudowę i przy okazji zmniejszyć ryzyko niepożądanego rezonansu obudowy.

Teraz kilka pytań:
    Czy materiał - płyta drewniana klejona o grubości 24 mm będzie dobrym materiałem ? - czy popłynę tutaj na rezonansie materiału...?
    Konstrukcja 3 drożna + zintegrowany subufer w tej samej obudowie - czy ma to sens ?
    Gdzie w Mazowieckim mogę dokonać pomiarów i zrobić dedykowane zwrotnice ? ( to tak na przyszłość)
    Czy robienie takiego projektu na STX ma sens ?

Na szybko szkicowany obrazek poglądowy

Kolumny podłogowe na bazie STX

0 7
  • #2 10 Sty 2018 19:06
    marian133
    Poziom 37  

Kopiujesz ten projekt (bo to co wymodziłeś nie ma sensu): https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25387-...S-MC-X-2-5-Dro%C5%BCny-projekt-by-Bran%C5%BCa

...modyfikując obudowę tak aby zachować jej litraż i zmieścić zarazem głośnik na suba (obudowa będzie ogromna, tzn. bardzo głęboka, jeśli ma być wąska).
    Oczywiście sub musi być aktywny.

Do słuchania muzyki sub będzie nie potrzebny, chyba że lubisz dużo basu to wtedy możesz sobie go włączać. Niestety aby dobrze zgrać fazy głośników z subem (do słuchania muzyki) nie wystarczy tylko pokrętło fazy we wzmacniaczu suba, to bardziej złożony proces zaczynający się już od projetowania kolumn frontowych.

Natomiast przy kinie fajnie się to sprawdzi.

Dodano po 3 [minuty]:

danyplus napisał:
    Czy materiał - płyta drewniana klejona o grubości 24 mm będzie dobrym materiałem ?

Nie, najlepszy będzie MDF.

danyplus napisał:
    Każdy głośnik w odrębnej skrzyni żeby możliwie maksymalnie wzmocnić obudowę i przy okazji zmniejszyć ryzyko niepożądanego rezonansu obudowy.

Nie trzeba, wzmocnienia obudowy wystarczą.

0
  • #3 10 Sty 2018 22:13
    danyplus
    Poziom 3  

Bardzo dziękuję za uwagi, oczywiście czekam na dalsze...
    Jeszcze nie wybrałem ostatecznej wersji kpl przetworników ale wg wstępnych wyliczeń wymiary skrzynek 20x50x125 przy zamkniętym GDN 30/100 (z tego co wyczytałem 60L potrzebuje).
    A mogę prosić o za i przeciw konstrukcji z drewna klejonego ( jak dla mnie ma zdecydowanie wyższe walory wizualne - tym na dzień dzisiejszy się kieruję).
    Suba chciałem zrobić pasywnego, żeby nie zdominował odsłuchu ale napędzić go z II pary wyjść na wzmacniaczu i dość mocno wyciąć aby tylko pokrył dół poniżej STX 18.200.8.FGX.
    A może W.30.200.8.MC na suba, chyba trochę niżej powinien zejść... ?
    A może jakąś inną konstrukcję na zupełnie innych przetwornikach ? Przepraszam, wolę teraz zadać o jedno pytanie za wiele niż potem bujać się żeby poprawiać coś czego już nie da się poprawić...

0
  • #4 11 Sty 2018 09:02
    marian133
    Poziom 37  

danyplus napisał:
    A mogę prosić o za i przeciw konstrukcji z drewna klejonego ( jak dla mnie ma zdecydowanie wyższe walory wizualne - tym na dzień dzisiejszy się kieruję).

Z Litego drewna obudów się nie robi ponieważ drewno pracuje. Po latach może po prostu popękać.
    No chyba że drewno dobrze wysezonowane.
    Akustycznie bym się tym nie przejmował, bo i głośniki tanie. Gdybyś robił na droższych to można by pomyśleć o kanapce, środek z MDF-u i na zewnątrz lite drewno.

danyplus napisał:
    Suba chciałem zrobić pasywnego, żeby nie zdominował odsłuchu ale napędzić go z II pary wyjść na wzmacniaczu i dość mocno wyciąć aby tylko pokrył dół poniżej STX 18.200.8.FGX.
    A może W.30.200.8.MC na suba, chyba trochę niżej powinien zejść... ?
    A może jakąś inną konstrukcję na zupełnie innych przetwornikach ? Przepraszam, wolę teraz zadać o jedno pytanie za wiele niż potem bujać się żeby poprawiać coś czego już nie da się poprawić...

Druga para wyjść we wzmacniaczu to to samo co pierwsza (one są zmostkowane równolegle, dlatego podłączając do obu par kolumny, muszą mieć min. 8 ohm, bo sumarycznie wychodzi wtedy 4 0hmy), chyba że masz oddzielne końcówki mocy.
    Ale i tak to będzie proteza, lepiej od razu robić 3way lub sub aktywny.

0
  • #5 11 Sty 2018 09:33
    danyplus
    Poziom 3  

marian133 napisał:
    Z Litego drewna obudów się nie robi ponieważ drewno pracuje. Po latach może po prostu popękać.
    No chyba że drewno dobrze wysezonowane.
    Akustycznie bym się tym nie przejmował, bo i głośniki tanie. Gdybyś robił na droższych to można by pomyśleć o kanapce, środek z MDF-u i na zewnątrz lite drewno.

Myślę o płycie drewnianej klejonej. Lite drewno odpada, wiem że pracuje i się wypacza.
    coś takiego...
    https://www.google.pl/search?q=p%C5%82yta+dre...DyRQKHZO6CwkQ9QEItAEwAg#imgrc=af0D3bceyhAWLM:

0
  • #7 11 Sty 2018 10:21
    danyplus
    Poziom 3  

marian133 napisał:
    Jak się Tobie podoba możesz robić.

To ja wiem, że robić mogę... Nie ma takiej rzeczy której nie da się spartolić :)
    Pytanie czy ktoś na tym robił i jak to wygląda w pomiarach? Nie sztuką jest zrobić skrzynkę i ją w całości wytłumić, sztuką jest wydobyć z materiału to co z niego najlepsze...

0
  • #8 16 Sty 2018 08:29
    danyplus
    Poziom 3  

danyplus napisał:
    Założenia podstawowe:
    -Ma grać miękko i ciepło ale z możliwością odkręcenia mocniej gałki na wzmacniaczu...
    -Podłogowe
    -Wąskie od czoła kolumny
    -Każdy głośnik w odrębnej skrzyni żeby możliwie maksymalnie wzmocnić obudowę i przy okazji zmniejszyć ryzyko niepożądanego rezonansu obudowy.

Może jakieś propozycje przetworników (3way) do kwoty 1200-1500 zł... ?

0