Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zasilania 24V na symetryczne 15V.

chodzi 10 Sty 2018 15:04 285 2
  • #1 10 Sty 2018 15:04
    chodzi
    Poziom 8  

Dzień dobry!

Mam problemy ze stworzeniem układu zasilającego do sterowania galvami. Chciałbym wykonać jedną płytkę która będzie zawierać wszystkie niezbędne napięcia dla reszty sprzętu. Całość chciałbym zasilać napięciem 24V z zasilacza ok 60W.
    Potrzebne wyjścia to:
    - Symetryczne +/-15V, prąd ok 1A (Input voltage requirements: +15V/1.0A,-15V/0.6A) - zasilanie dla galv.
    - Zwykłe +12V - 1-2A - silnik krokowy + driver, jakiś silnik dc lub mały krokowiec.
    - 5V na logikę elektroniki (2xDAC, wzmacniacze operacyjne, bzdety )
    Będzie również laser uv ok 200mw mocy, jeszcze nie dobrany 5V lub 12V.

Teoretycznie do każdego galva mam zasilacz symetryczny +/-15V jednak on nie ma na tyle mocy aby pociągnąć resztę elektroniki z jakąś przetwornicą. Wolałbym uniknąć stosowania 2 odrębnych zasilaczy wewnątrz urządzenia.

Przetaczało się sporo wątków o przetwornicach i napięciach symetrycznych jednak w żadnym nie znalazłem satysfakcjonującej wiedzy, lub założenia były inne.
    Na schemacie narysowałem prostą przetwornicę na LM2596 zgodnie z datasheetem od której chciałem zacząć. Pozostały schemat jest otwartym projektem w który będę modyfikować jednak chcę zacząć od zasilania bo utknąłem w martwym punkcie.

Pytanie: czy jest jakiś w miarę solidny ale też niezbyt skomplikowany sposób na uzyskanie napięcia symetrycznego z tych 15V które już mam? Dorobić jakąś drugą przetwornicę odwracającą? Widział ktoś jakiś schemat? Może jakaś gotowa scalona przetwornica, ale one z tego co widziałem są niewielkich mocy rzędu 0.5-1.5W. Załączam również zdjęcia takiej płytki na której się wzoruję. Widać więc, że temat jest do ogarnięcia.

Z góry gorące dzięki za wszelkie wskazówki/przykłady.

Układ zasilania 24V na symetryczne 15V.Układ zasilania 24V na symetryczne 15V.Układ zasilania 24V na symetryczne 15V.

0 2
  • #2 10 Sty 2018 15:45
    icosie
    Poziom 32  

Witam

Fajna przetwornica, która załatwi symetryczne zasilanie w dużym zakresie prądów i napięć:

LT8471

Niestety trochę elementów peryferyjnych potrzeba, sam osobiście robię na niej +/-20V 1,2A i sprawia się bardzo dobrze.

Pozdrawiam

1
  • #3 10 Sty 2018 16:43
    chodzi
    Poziom 8  

Rozwiązanie wydaje się być dobre ale to chyba przekracza nieco moje umiejętności. Patrząc na datasheet'a raczej będę miał problem z przystosowaniem peryferiów tego układu dla swoich potrzeb i przeliczeniem tego np. dla +/-15V. W ostateczności się za to zabiorę ale czy nie ma metody nieco mniej wyrafinowanej i skomplikowanej? Czy raczej tylko tego typu zabawa mnie tutaj czeka?

EDIT: A takie cuś? MC34063A
    EDIT2: Ten powyżej chyba słabo bo Iout niskie z tego co widzę. Natomiast zauważyłem w innym wątku na tym forum, że LM2596 którego sam użyłem ma możliwość odwrócenia napięcia: (str. 11, figure 16)Link.

Czy używanie 2 przetwornic na jednej płytce pcb to już partyzantka?

Pozdrawiam!

0