Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie serwera Synlogy ds115j

Kavoo 123 10 Sty 2018 22:12 213 10
  • #1 10 Sty 2018 22:12
    Kavoo 123
    Poziom 4  

Cześć. Otóż zamierzam kupić swój pierwszy serwer a dokładniej synlogy ds 115j i wsadzić do niego dysk 3 TB seagate barracuda. Dodam że jestem zielony w tym temacie :) chciałbym stworzyć taki serwer aby dotęp do plików mieć wszędzie nie tylko w zasięgu Wi-Fi . Co muszę zrobić? Serwer chcę podłączyć do routera kablem ethernet.

0 10
  • #2 10 Sty 2018 22:38
    makosuu
    Poziom 32  

Masz publiczne IP? Podaj skad masz internet. By miec dostep z zewnątrz trzeba przekierować odpowiednie porty.

0
  • #3 10 Sty 2018 23:05
    polmark2
    Poziom 17  

Proponuję skorzystać z niezłej pomocy SYNOLOGY.
    Pomoc -> Dostęp zewnętrzny ->DDNS i dalej -> Konfiguracja routera.
    To naprawdę jest proste i działa :) Sam używam NAS-a SYNOLOGY i bardzo sobie chwalę :)

0
  • #4 11 Sty 2018 14:06
    Kavoo 123
    Poziom 4  

Mój router jest od TP-Link a internet wraz z TV (dekoder podpięty do routera kablem ethernet) mam od firmy Net - Bis. Czyli mam rozumieć, że po skonfigurowaniu serwera DDNS dostęp do serwera będę miał nawet tam gdzie nie ma zasięgu Wi - Fi z mojego routera? Jak wygląda sprawa szybkości transferów w przypadku takiego serwer DDNS ile MB/s orientacyjnie np gdybym przesyłał plik na serwer będąc na drugim końcu miejscowości?

0
  • #5 11 Sty 2018 20:10
    polmark2
    Poziom 17  

Prędkość będzie taka, jak najwolniejsze ogniwo na trasie NAS->ROUTER->ISP domowe->DDNS+Internet->ISP na drugim końcu miejscowości->KOMPUTER "KLIENT" (w skrócie)
    Przeważnie wąskim gardłem będzie ISP, albo domowe (bo tam upload może być relatywnie niski, albo ISP na drugim końcu miejscowości. (ISP - internet service provider czyli dostawca Internetu.) Prędkości można sprawdzić w np. serwisie www.speedtest.pl
    Jeszcze jedno, Synology ma własnego klienta do obsługi plików (DS file), w tym na systemy mobilne (Android, Windows Mobile etc... ) i szereg aplikacji do audio (DS Audio) i video (DS Video), które nieźle sobie radzą na stosunkowo słabych łączach, jak np. internet "komórkowy".
    Kończę, bo i tak mój post wygląda jak reklama Synology, a nie jest ;)

0
  • #6 11 Sty 2018 21:05
    makosuu
    Poziom 32  

Kavoo 123 napisał:

Mój router jest od TP-Link a internet wraz z TV (dekoder podpięty do routera kablem ethernet) mam od firmy Net - Bis. Czyli mam rozumieć, że po skonfigurowaniu serwera DDNS dostęp do serwera będę miał nawet tam gdzie nie ma zasięgu Wi - Fi z mojego routera? Jak wygląda sprawa szybkości transferów w przypadku takiego serwer DDNS ile MB/s orientacyjnie np gdybym przesyłał plik na serwer będąc na drugim końcu miejscowości?

Daj zrzut ekranu z statusu routera, bo wciąż nie wiemy czy masz prywatne IP czy publiczne.
    Edit:na stronie dostawcy widzę że publiczne IP to dodatkowe 10 PLN. Więc pewnie nie masz, ale zobaczymy.

0
  • #7 12 Sty 2018 15:52
    Kavoo 123
    Poziom 4  

A gdzie mam konkretnie wejść żeby to sprawdzić? Na stronie TP link? Czy muszę coś zainstalować?

0
  • #8 12 Sty 2018 16:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Kavoo 123 napisał:
    Serwer chcę podłączyć do routera kablem ethernet.

Jaki to dokładnie router?
    Kavoo 123 napisał:
    synlogy ds 115j

Słaba jednostka.
    Kavoo 123 napisał:
    wsadzić do niego dysk 3 TB seagate barracuda.

Nie każdy dysk w serwerze może pracować!
    Kavoo 123 napisał:
    A gdzie mam konkretnie wejść żeby to sprawdzić?

https://whatismyipaddress.com/pl/moj-ip

Jaka to prędkość tego internetu na WYSYŁANIU do internetu - nie pytam o pobieranie tylko WYSYŁANIE (bo to determinuje Twój dostęp do serwera przez Twoją sieci w domu).

0
  • #9 12 Sty 2018 16:31
    polmark2
    Poziom 17  

Panowie, to czy kolega ma publiczny czy prywatny IP ma teoretyczne znaczenie. I tak w pewnym momencie publiczny adres musi dostać, natomiast istotniejsza jest (jak słusznie zauważył KOCUREK1970) prędkość uploadu. Resztę załatwi DDNS od Synology., czyli własny adres w domenie synology np. kavoo.synology.me.
    Czy to jest słaba jednostka? To relatywna sprawa, moim zdaniem w tych pieniądzach trudno kupić NASa o podobnych parametrach i łatwym, graficznym interface, do tego po polsku ;)

Moderowany przez jimasek:

Zwracam uwagę na merytoryczność twoje wypowiedzi
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #10 12 Sty 2018 19:56
    makosuu
    Poziom 32  

polmark2 napisał:
    Panowie, to czy kolega ma publiczny czy prywatny IP ma teoretyczne znaczenie

Wiesz w ogóle co to jest? Jeśli nie ma publicznego IP to z zewnątrz się nie dostanie, chyba że przez jakąś chmurę, czy VPNa. DDNS nie ma nic do rzeczy. To ma znaczenie gdy masz Publiczne zmienne IP.
    KOCUREK1970 napisał:

Jeśli stoi za pięcioma NAT-ami to i tak zobaczy IP publiczne. Ważne jest to co ma na WAN routera.
    Kavoo 123 napisał:
    A gdzie mam konkretnie wejść żeby to sprawdzić? Na stronie TP link?

W panelu routera. Jaki to router? Domyślne IP to najprawdopodobniej 192.168.1.1 lub 192.168.0.1.

0
  • #11 13 Sty 2018 00:40
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

polmark2 napisał:
    Resztę załatwi DDNS od Synology
    DDNS ma sens tylko przy adresie publicznym zmiennym. Jeśli jest prywatny, nie.

0