Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Tokarka CNC] Układ wyświetlający obroty wrzeciona.

RozgrzanyAndrzej 10 Sty 2018 23:27 654 5
  • #1 10 Sty 2018 23:27
    RozgrzanyAndrzej
    Poziom 3  

Witam serdecznie w nowym roku ! :)
    Uczę się obsługi dość prostej tokareczki CNC (sterowanie jedynie dwiema osiami X i Z) na Machu 3. Niestety sprzęt ma dużo niedociągnięć...
    Brak enkoderów, dodatkowych krańcówek i kontroli nad wrzecionem z poziomu softwaru. Do regulacji obrotów wyprowadzony jest na obudowę wątpliwej jakości potencjometr, który nie daje precyzyjnej regulacji.

Zastanawiam się nad stworzeniem własnej płytki sterującej obrotami opartej na jakiejś atmedze. Myślałem, by zamiast potencjometru sterować wrzecionem przez modulacje sygnału PWM.
    Bardzo chciałbym wiedzieć, czy robiliście coś takiego. Czy jest to często spotykana praktyka, no i może macie jakieś wskazówki ?
    Nie proszę o konkretne rozwiązania, a raczej o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu zanim zacznę pruć pulpit.

Pozdrawiam serdecznie RA.

0 5
  • Pomocny post
    #2 11 Sty 2018 09:17
    el2010tmp
    Poziom 25  

Mach3 może generować sygnał pwm więc atmega nie jest potrzebna.
    Przydatna jest natomiast w takim przypadku krańcówka "index" na wrzecionie. Bez niej nie zsynchronizujesz osi przy wytaczaniu gwintu.

0
  • #3 11 Sty 2018 10:04
    RozgrzanyAndrzej
    Poziom 3  

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
    Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej krańcówce ?
    Tak, myślałem nad czymś, co będzie zliczać obroty . Chciałem zamontować do wrzeciona ramie, które uderzając przy każdym obrocie w krańcówkę dawałoby informacje o RPSach.

0
  • #4 11 Sty 2018 13:28
    Radzio M.
    Poziom 32  

Sterownik CSMIO firmy CSLAB współpracujący z MACH3, 4 osie kosztuje około 1000 zł. Posiada wyjście analogowe do sterowania falownikiem.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Sty 2018 18:00
    el2010tmp
    Poziom 25  

RozgrzanyAndrzej napisał:
    Chciałem zamontować do wrzeciona ramie, które uderzając przy każdym obrocie w krańcówkę dawałoby informacje o RPSach.

Ze względu na trwałość rozwiązania mechaniczne można z góry odrzucić.
    Najlepiej zastosować przemysłowy czujnik optyczny lub magnetyczny. Oczywiście zwróć uwagę na napięcia i polaryzację sygnału wyjściowego, stosowne do posiadanego sterownika.

Jeśli interesuje Cię amatorskie super-niskobudżetowe rozwiązanie to można wykorzystać do tego celu przykładowo otwarty transoptor od rolki ze starej myszki komputerowej lub podobny.
    Oczywiście uwagi dotyczące napięć i polaryzacji pozostają, więc trzeba go "zaadoptować" do takiego zadania.

Istotne aby układ dawał jeden impuls na obrót i był skonfigurowany w mach3 jako index, należy również w meni [Config/Config Plugins] załączyć plugin [TurnDiags].

1
  • #6 12 Sty 2018 15:08
    RozgrzanyAndrzej
    Poziom 3  

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas na udzielenie mi informacji i pomocy! :)

Pozdrawiam RA

0