Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Traktor SAM - Rejestracja jako wolnobieżny

PanWafel56 11 Sty 2018 00:50 1881 11
  • #1 11 Sty 2018 00:50
    PanWafel56
    Poziom 2  

Witam
    Mam pytanie: czy z pomocą rzeczoznawcy albo bez niego mogę zarejestrować traktor SAM jako wolnobieżny jeśli ma światła, itp., ale też nie rozwija prędkości większej niż 25km/h. Wiem, że w ustawie pisze oprócz ciągnika rolniczego można to jakos obejść, czy tylko papier od rzeczoznawcy, który napisze, że to pojazd wolnobieżny i kropka.

Pozdrawiam.

0 11
  • #2 11 Sty 2018 01:13
    Alfred_92
    Poziom 32  

Zadzwoń do Twojego wydziału komunikacji, każde starostwo interpretuje przepisy na swój sposób.

0
  • #3 11 Sty 2018 01:25
    Krzys55
    Poziom 20  

Przepisy to przepisy. Nie ma czegoś takiego jak interpretacja na swój sposób. Dopiero by się działo.

0
  • #4 11 Sty 2018 01:45
    Blusik98
    Poziom 4  

Krzys55 napisał:
    Przepisy to przepisy. Nie ma czegoś takiego jak interpretacja na swój sposób. Dopiero by się działo.

Powiem ci, że każdy na swój sposób krótka historia.

Przejestrowanie auta na inny powiat właściciel ten sam. Chcą odemnie 7 lat do tyłu umowe kupna-sprzedaży bo tak im powiedzial ich prawnik a kiedyś nie musieliśmy a po ostatnich rozmowach nagle wymagają. Więc jechałem do poprzedniego wydziału komunikacji w innym powiecie tam wyśmiali ,ze inny wydzial chce taka umowę u nich nie potrzebują jak właściciel ten sam.

Wniosek co urząd to inaczej patrzy.
    Alfred_92 napisał:
    Zadzwoń do Twojego wydziału komunikacji, każde starostwo interpretuje przepisy na swój sposób.

Z tego co się orientuje wolnobieżnych się nie rejestruje więc wydział komunikacji nic nie doradzi albo powie traktor to traktor wolnobieżny to nie jest ale nie wiem. Chyba bardziej od Policjanta zależy bo to on sprawdza stan techniczny w razie kontroli itp ale pewności nie mam. Więc raczej chyba na posterunek byś musiał podejść ale moim zdaniem papierek od rzeczoznawcy to juz prawie dowód, który pokażesz panu na kontroli ,że to wiesz a nie traktor.

0
  • #6 12 Sty 2018 04:28
    Krzys55
    Poziom 20  

To jednak jakiś przepis jest, a nie własne widzimisię każdego starostwa z osobna.

0
  • #7 12 Sty 2018 19:37
    LENIWIEC_PL
    Poziom 17  

Blusik98 napisał:
    Z tego co się orientuje wolnobieżnych się nie rejestruje więc wydział komunikacji nic nie doradzi albo powie traktor to traktor wolnobieżny to nie jest ale nie wiem. Chyba bardziej od Policjanta zależy bo to on sprawdza stan techniczny w razie kontroli itp ale pewności nie mam. Więc raczej chyba na posterunek byś musiał podejść ale moim zdaniem papierek od rzeczoznawcy to juz prawie dowód, który pokażesz panu na kontroli ,że to wiesz a nie traktor.

A to nie jest tak, że pojazd wolnobieżny musi przejść badanie techniczne? Podobnie jak na przykład koparko - ładowarka.
    Alfred_92 napisał:

Ja nie rozumiem do końca tej ustawy a dokładniej tego fragmentu: "3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66. ".
    Czyli papierek od rzeczoznawcy wystarczy? Jak ma się sprawa z ubezpieczeniem?
    Hamulce muszą być na 4 koła czy wystarczy tylko na 2?

0
  • #8 12 Sty 2018 21:18
    Blusik98
    Poziom 4  

LENIWIEC_PL napisał:

Ja nie rozumiem do końca tej ustawy a dokładniej tego fragmentu: "3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66. ".
    Czyli papierek od rzeczoznawcy wystarczy? Jak ma się sprawa z ubezpieczeniem?
    Hamulce muszą być na 4 koła czy wystarczy tylko na 2?

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.

Tutaj chodzi tylko o przyczepę a nie o sam wolnobieżny jeśli miał byś przyczepę, którą podepniesz pod ciągnik to musi ona spełniać warunki art.66. Według tego to wolnobieżny musi mieć dowód i chyba nie bądź SAM-em ale niech mi ktoś wyjaśni jak sprawa ma się z traktorkiem ogrodniczym Dzik niby wolnobieżny papierów brak bo tego się nie rejestracje a jeździć można po wykupieniu OC czy tutaj tylko chodzi o to ,że nie może być to SAM tylko musi być to wolnobieżny oryginalny z fabryki ?

0
  • #9 13 Sty 2018 05:35
    Krzys55
    Poziom 20  

Traktorki na bazie "esa " tzw. esiaki nie są fabryczne, ale są dopuszczone do ruchu.

1
  • #11 13 Sty 2018 20:46
    kierbedz4
    Poziom 33  

Sam przy próbie dopuszczenia go do ruchu musi przejść być dopuszczony przez rzeczoznawcę a sam sam nie może jako maszyna samobieżna nie może przekraczać prędkości 18km/godz To również dotyczy czeskiego mikrociągnika typu TK

Dodano po 4 [minuty]:

Przy rejestracji czeskiego mikrociągnika typu TK z wydziału komunikacji otrzymałem tablicę rejestracyjną na tylny błotnik.

0
  • #12 14 Sty 2018 00:18
    Blusik98
    Poziom 4  

kierbedz4 napisał:
    Sam przy próbie dopuszczenia go do ruchu musi przejść być dopuszczony przez rzeczoznawcę a sam sam nie może jako maszyna samobieżna nie może przekraczać prędkości 18km/godz To również dotyczy czeskiego mikrociągnika typu TK
    Dodano po 4 [minuty]:
    Przy rejestracji czeskiego mikrociągnika typu TK z wydziału komunikacji otrzymałem tablicę rejestracyjną na tylny błotnik.

18 a nie czasem 25 czy coś tak tylko że ten czeski jest oryginalnie orodukowany a nie samemu ktos zrobił

0