Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe + 2 grzejniki piętro wyżej - jak podłączyć

11 Sty 2018 10:25 1785 10
  • Poziom 9  
    Dzień dobry
    Jako że jest to mój pierwszy post, więc na początku witam Wszystkich forumowiczów.

Robiłem remont kuchni i do ogrzewania zdecydowałem się na podłogówkę. Wyszła jedna pętla ok 90 m. Planuję ją podłączyć w szafce rozdzielaczowej z tym że mam w tej szafce jeszcze wyprowadzone dwa niezależne odejścia na 2 grzejniki, które znajdują się piętro wyżej nad ww. kuchnią.
    I tutaj pojawia się pytanie jak to ze sobą podłączyć? Zasilanie idzie bezpośrednio z pieca na ekogroszek rurą PEX 20.
    Myślałem nad zastosowaniem rozdzielacza 2w1 np. TECE z pompką mieszającą, czy może jest to jednak przerost formy nad treścią i niepotrzebne koszty?
    Drugim rozwiązaniem jest klasyczny rozdzielacz bez pompki z zaworem rtl na powrocie z podłogówki, jednak tutaj obawiam sie czy pompka obiegowa która jest przy piecu da rade przepchnąć 90 m podłogówki, oraz czy podłogówka nie będzie "zabierała" ciepła tym dwóm grzejnikom, które będą podłączone do wspólnego rozdzielacza.
    Bardzo proszę o opinię/poradę w tej sprawie.
    P.S. Osoby korzystające z rozdzielaczy 2w1 proszę o krótką odpowiedź czy takie rozwiązanie zdaje egzamin.
    pzdr
  • IGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Właśnie tego się obawiam że pompa przy piecu będzie za słaba, tym bardziej że instalacja jest dosyć rozbudowana i niestety niezrównoważona do końca.
    Piszesz żeby podłączyć grzejniki przed rozdzielaczem, czyli jako odejścia na trójnikach, a za nimi układ mieszający z ww. zaworem i pompką?
    Czy o coś takiego chodzi?
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    A co z rozwiązaniem za pomocą rozdzielacza TECE 2w1?
    Dodam że w przyszłości będzie w tej szafce dodatkowy obieg na podłogówkę.
    Wtedy zamówiłbym najmniejszy taki rozdzielacz w układzie 2 C.O. + 2 O.P. i znacznie skróciło by mi to montaż.
    Był na forum poruszany wątek o takim rozwiązaniu i zdania były podzielone, a wątek został zamknięty.
    Czy zasada działania w dużym uproszczeniu jest taka sama jak zaproponowane wyżej rozwiązanie?

• Poziom 32  
    wladewarzolek napisał:
    A co z rozwiązaniem za pomocą rozdzielacza TECE 2w1?
    Dodam że w przyszłości będzie w tej szafce dodatkowy obieg na podłogówkę.
    Wtedy zamówiłbym najmniejszy taki rozdzielacz w układzie 2 C.O. + 2 O.P. i znacznie skróciło by mi to montaż.
    Był na forum poruszany wątek o takim rozwiązaniu i zdania były podzielone, a wątek został zamknięty.
    Czy zasada działania w dużym uproszczeniu jest taka sama jak zaproponowane wyżej rozwiązanie?

Niestety to rozwiązanie TECE ma wady i zalety. Zalety to prostota montażu i mniej miejsca zabiera takie rozwiązanie niż rozwiązanie "tradycyjne" (osobny rozdzielacz na grzejniki + rozdzielacz na O.P. z układem mieszającym). Teraz wady: jest to układ mieszający z głowicą z kapilarą i tutaj sam producent podaje że temp. wody wpływającej z źródła ciepła powinna być co najmniej 20°C wyższa niż ustawiona w O.P., czyli jeśli chcemy ustawić temp. wody w rurach O.P. na np. 35° to z kotła powinna woda wpływać co najmniej o temp. 55°C. Nie wiem na jakich temp. ustawiasz swój kocioł, ale dla kotłów gazowych, a w szczególności kondensacyjnych z pogodówką ten typ rozdzielacza się nie bardzo nadaje. Po drugie - jak coś się zepsuje, to musisz wymieniać całość.
    Proponował bym klasyczny rozdzielacz na grzejniki i rozdzielacz do podłogówki na 2 obiegi albo z gotowym układem pompowo-mieszającym ale tylko i wyłącznie z zaworem termostatycznym 3-drogowym lub 4-drogowym (one lepiej funkcjonują niż regulacja z głowicą z kapilarą). Albo taką grupę pompowo-mieszającą skręcasz sam.
  • Poziom 9  
    Jeśli zdecydowałbym się na dwa oddzielne rozdzielacze to czy one mogą być połączone jeden za drugim, czy musiałbym ciągnąć od pieca do każdego z osobna oddzielne zasilanie?
    Co do temperatury to u mnie kocioł zazwyczaj pracuje z niższą temperaturą, bo jest sterowany pogodówką i zaworem 4-drogowym więc ta wymagana różnica 20°C moze rzeczywiście stanowić u mnie problem.
    Ogólnie schemat ideowy instalacji jest taki jak na poniższym zdjęciu wariant I:
    Rozumiem natomiast że proponowane przez Ciebie ls_77 rozwiązanie to schemat II?
    Co tu teraz wybrać tak aby było możliwie tanio ale przede wszystkim niezawodnie?
  • Poziom 32  
    Ja bym poprowadził 1 parę rur: zasilanie + powrót.
    W szafce rozdzielacza rozdzielił się na rozdzielacz do grzejników (oczywiście z zaworami śrubunkami, spustami i odpowietrznikami jak być powinno) i na osobny rozdzielacz do podłogówki z układem mieszająco-pompowym na zaworze termostatycznym 3-drogowym lub 4-drogowym (oczywiście z zaworami śrubunkami, spustami i odpowietrznikami jak być powinno).

Tu masz przykładowy rozdzielacz do grzejników:

Tu masz przykładowy rozdzielacz do OP:

Tu masz przykładową grupę mieszająco-pompową z zaworem termostatycznym 3-drogowym:

Tu masz przykładową grupę mieszająco-pompową z zaworem termostatycznym 4-drogowym:
  • Poziom 9  
    Stworzyłem taki poglądowy schemat jak to mniej więcej bym widział u siebie w szafce:
    Oczywiście zawory, odpowietrzniki, itp. obowiązkowo.
    Znalazłem taką grupę pompowo-mieszającą:
    Pompa Wilo + zawór ESBE myślę że jakościowo powinno być ok.