Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiercenie w cienkich blachach i tworzywach sztucznych

a_noob 11 Sty 2018 14:49 1605 4

• Link

Nagrałem krótki film o wierceniu, niby nic odkrywczego, jednak gdy ktoś nie wie o takim drobiazgu, to może trochę nerwów stracić.
    A może Wy macie jakieś swoje wypracowane triki na wiercenie otworów w cienkich i miękkich materiałach na np. panele czołowe obudów w waszych projektach?

Przy okazji chciałbym wszystkich zaprosić do nowej grupy na Facebooku o wdzięcznie brzmiącej nazwie [url=https://www.facebook.com/groups/162830914481156/"]Maker Poland[/url] ;)

Fajne! Ranking DIY
  • #2 11 Sty 2018 17:34
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Będąc w Rosji takiego drogiego wiertła stożkowego byś nie kupił.

Link

• #3 11 Sty 2018 17:56
    a_noob
    Poziom 22  

Dlatego właśnie wspominałem o geometrii wiertła :) to spiralne, pokazane na filmie, było naostrzone tragicznie. Wiertła stożkowe mają przewagę gdy musimy co jakiś czas wywiercić otwory o różnych średnicach, raz wydajemy pieniądze i tak jak wspominałem na filmie, nie katując ich na grubszej stali, mamy narzędzie na lata. Jednak gdy trzeba wywiercić dużo otworów o jednakowej średnicy, ekonomia nakazuje kombinowanie z geometrią zwykłych wierteł spiralnych ;) W taki sposób jak na powyższym filmie, jeszcze nie ostrzyłem, ale np. do laminatu szklano-poliestrowego ostrzę podobnie jak wiertła do drewna (środek nieznacznie wysunięty, zaraz za nim brzegi wiertła, a wszystko pomiędzy środkiem i brzegiem jest cofnięte), zapobiega to biciu wiertła, wyrywaniu materiału, a brzegi są ładne i gładkie. W przypadku takiego laminatu dopracowanie techniki ostrzenia jest dosyć istotne, bo przez włókno szklane wiertła tępią się ekspresowo i można wydać majątek kupując nowe, które i tak nie dają najlepszych efektów na fabrycznym ostrzeniu.

• #4 11 Sty 2018 21:14
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Wiertła stopniowe/stożkowe to niestety bardzo duży wydatek, a zarazem bardzo łatwo je stępić a naostrzenie jest niewykonalne bez specjalistycznej szlifierki. Oczywiście są zwolennicy ich stosowania, ale chyba co najwyżej w blachach St3. W pracy mam wiertło stopniowe z wymiarami zewnętrznymi gwintów PG, ściągnięte na zamówienie (handlowiec nie mógł nawet odnaleźć tego produktu w systemie), cena taka że prywatnie nigdy bym sobie nie kupił. W praktyce używam tylko do puszek plastikowych, gdyż przy kontakcie ze stalą szybko się tępi.
    Materiał narzędzia trzeba dobierać do obrabianego materiału.
    Do nierdzewki tylko i wyłącznie kobalt - przy 2.4 mm żadnym innym nie dało się wiercić.
    Do aluminium, ale anodowanym też trzeba mieć inny zestaw wierteł. Z tego co zauważyłem anoda skutecznie tępi wiertła więc do tego celu używam starych wierteł, aby nie niszczyć nowych.

• #5 12 Sty 2018 09:25
    a_noob
    Poziom 22  

Nie przesadzajmy, te wiertła nie są najtańsze, ale stopniowe w sieci można zamówić już za niecałe 30 zł + przesyłka. W pełni się zgadzam co do doboru materiałów, ja najczęściej wiercę w blasze ocynkowanej 0,5 mm (takiej jak na filmie) w celu założenia dławic na przewody oraz w puszkach z tworzyw sztucznych. Gdybym miał wiercić w blasze 1,5 mm, to już bym się mocno zastanawiał, tym bardziej że tu przy odrobinie uwagi już łatwo wykonać otwór zwykłym wiertłem nawet sporej średnicy. To wiertło z filmu kosztowało (jak dobrze pamiętam, bo już ma jakieś 2 - 3 lata) ponad 100 zł i stwierdzam, że ułatwiło mi ono życie na tyle, że nawet dla domowego konstruktora montującego sporo kontrolek, przełączników czy przepustów kablowych, jest to wydatek akceptowalny. Znajomy monter przy okazji tego tematu stwierdził, że w jego przypadku wszystkie tego typu wiertła kończą swój żywot, jak zahaczą o beton przy puszce czy niezauważone z pośpiechu resztki zaprawy :)
    Warstwa anody na aluminium to faktycznie potrafi być wyzwanie dla narzędzi, jak zresztą wszystkie tlenki metali, tym bardziej że w tym przypadku właśnie o to chodzi, żeby było to wyzwanie dla świata zewnętrznego ;)