Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panel

Tr1SH 11 Sty 2018 17:53 2457 34
  • #1 11 Sty 2018 17:53
    Tr1SH
    Poziom 7  

Witam serdecznie,
    jak w temacie. 4 miesiąc po gwarancji zaczął szwankować piekarnik elektryczny Amica. Górny panel (ten nad szkłem - z pokrętłami oraz wyświetlaczem dotykowym) zaczął się przegrzewać. Generalnie piekarnik posiada zabezpieczenie przed dotykiem dzieci - nie powinien się nagrzewać. Natomiast w ostatnim czasie podczas pieczenia panel górny jest strasznie gorący. Jest gorący do tego stopnia, że wyświetlacz dotykowy zaczął wariować - przegrzał się i zaczął się samoistnie włączać, przełączać i pikać. Co ciekawe, podczas pracy piekarnika w szczelinie górnej między panelem a szkłem jest szpara, gdzie podczas pracy piekarnika wentylator wydmuchuje gorące powietrze. Natomiast po zakończeniu pieczenia już nie pracuje. Całe ciepło przenosi się na sam środek panelu górnego (tam gdzie jest wyświetlacz i pod nim), gdzie jest aż wrząco - nie da się dotknąć. Jest cieplejszy niż podczas pracy i zaczyna szwankować panel. Wcześniej panel się nie nagrzewał. Proszę w miarę możliwości o jakieś opinie co może być przyczyną i czy jest sens to naprawiać czy lepiej kupić nowy piekarnik. Fachowcy z Amiki za sam dojazd i analizę biorą 200 zł zaś sugerują błędne działanie wentylatora/uszczelnienie lub termostat, czyli naprawa może być chyba droga. Nie zapraszałem jeszcze fachowca, gdyż jak mówiłem nie wiem czy mi się opłaca czy lepiej kupić nowy piekarnik... Proszę serdecznie o rady.
    Pozdrawiam,
    Marcin

0 29
  • #3 11 Sty 2018 21:00
    Tr1SH
    Poziom 7  

Termostat prawdopodobnie jest sprawny - pyka przy przekręcaniu (0-50 stopni) oraz pali się dioda po załączeniu. Pozatym nie zauważyłem aby piekarnik grzał nieprawidłowo tj. coś przypalał lub niedogrzewał. Panel dotykowy i zegar działają - tj reagują na dotyk zegar wskazuje godzinę. Jedynie kurek odpowiedzialny za temperaturę przy wyciąganiu słychać coś brzęczącego (jakby spręzynka?)

0
  • #5 11 Sty 2018 22:00
    Tr1SH
    Poziom 7  

Tak, właśnie sprawdziłem pieczenie na 100 stopni, lampka zgasła.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Sty 2018 00:06
    magir
    Poziom 27  

Z tyłu piekarnika jest wentylator chłodzenia górnej części piekarnika oraz przestrzeni pod elektroniką zegara. Jest to wentylator promieniowy i jak pracuje praktycznie nie słychać. Najprawdopodobniej się zablokował albo zatarł. Nie mylić go z silnikiem napędu rożna.
    Tak powinno to wyglądać

0
  • #7 12 Sty 2018 00:18
    Tr1SH
    Poziom 7  

Słychać działający wentylator i jest wywiewane powietrze z tej szczeliny między rączką pokrywy a ekranikiem lcd. Jednak po wyłączeniu piekarnika nic nie wywiewa ani nic nie słychać.Wtedy też cała temperatura przechodzi na środek panelu górnego i jest wrząca (cieplejsza niż w trakcie pracy piekarnika).

0
  • #8 12 Sty 2018 08:45
    magir
    Poziom 27  

No to teraz pogdybam już tylko - być może jest tam coś w rodzaju termostatu który to włącza ten wentylator i wyłącza go w momencie gdy temperatura w tym obszarze jest na tyle niska że nic nie będzie parzyć. Zdejmij osłony w tym miejscu i zrób zdjęcia. Interesuje mnie skąd jest zasilany ten wentylator - czy tylko z przełącznika programów grzania czy może z panela zegara.

0
  • #9 12 Sty 2018 11:29
    Tr1SH
    Poziom 7  

Ok pobawię się z tym w weekend i dam znać co i jak, prawopodobnie wpadnie też znajomy serwisant AGD także zdam relację na forum. W każdym razie wielkie dzięki za wszelkie sugestie :)

0
  • #10 20 Sty 2018 12:40
    Tr1SH
    Poziom 7  

Więc tak, po wizycie serwisant stwierdził podobno uszkodzony termostat - przegrzewa więcej o 20°C oraz lekko przegrzany łącznik funkcji. Za całą operację chce zgarnąć 400 zł. Oglądałem filmiki i chyba sam bym to zmienił bo koszt chociażby termostatu to 50zł.

Z tym, że dalej nie wiem czy jest to wina termostatu. Jaki wpływ może mieć zepsuty termostat na to, że nagle nagrzewać zaczął się panel i po wyłączeniu piekarnika cała temperatura wchodzi pod ekranik dotykowy i jest jeszcze cieplej? Według wcześniejszych sugestii :arrow: magir termostat był sprawny, ale fakt, różnica z termometrem wewnętrznym jest o 20°C więcej.

0
  • #11 20 Sty 2018 13:22
    magir
    Poziom 27  

Te 20 stopni to raczej nie wina samego termostatu tylko tzw. histereza nagrzewania się piekarnika. Testował go po wyjęciu czy mierzył ile jest w piekarniku po wyłączeniu grzałki. Bo jak bez wyjmowania to ten pomiar to można walnąć o pewną część ciała. Sprawdź kanał chłodzący górną część piekarnika czy coś nie blokuje przepływu powietrza - może być jakiś zlepiony kurz lub coś innego. A sam wentylator chłodzenia wymyj ( łopatki mogą nie być zbyt czyste ) plus przesmaruj łożyska olejem ze środkiem penetrującym. Na pewno nie będzie gorzej. Zrób zdjęcia jak wygląda kanał chłodzenia przed i po czyszczeniu.
    Jeszcze nigdy nie naprawiałem zdalnie czegoś przy pomocy transmisji WHATSAPP-a albo czegoś podobnego, co ty na to ?

0
  • #12 20 Sty 2018 13:51
    Tr1SH
    Poziom 7  

Jak najbardziej :) Z tym,że mechanikiem nie jestem i nie mam jakiegoś profesjonalnego sprzętu ani części na podmianke. Jedynie komplet wkrętaki itp :) Tak jak mówie mogę termostat zamówić itp tylko czy on jest winowajcą :)

0
  • #13 20 Sty 2018 15:31
    magir
    Poziom 27  

Na początek jednak proponuję przejrzeć te chłodzenie górnej części piekarnika. A co do termostatu - to moim zdaniem jest on sprawny, co najwyżej nastawiać temperaturę mniejszą o te niby 20 stopni. Wyjęcie piekarnika z obudowy mebli to raczej nie problem i na początek sprawdzić czy to samo dzieje się przy wyjętym piekarniku na zewnątrz. Próbę przeprowadziłbym na początek przy temperaturze 150 stopni a potem przy około 200. Widać będzie jak pracuje wentylacja i co się dzieje po wyłączeniu całości. A żeby można było schłodzić urządzenie gdyby była taka potrzeba to mocna suszarka do włosów z wyłączoną funkcją grzania.

0
  • #14 20 Sty 2018 17:33
    Tr1SH
    Poziom 7  

Ok jutro koło 12 rozbiorę piekarnik. Mam suszarkę mam WD40. Bede obserwował wg Twoich zaleceń. Z tym, że jak mówię jak piekarnik jest włączony ten wentylator górny działa i dmucha ze szczeliny także też chodzi... no nie mam pojęcia. Jutro poobserwuje i dam znać :)
    PS:
    znalazłem temat na zagranicznym forum, gdzie ktoś opisuje podobny przypadek. Rozwiązaniem okazuje się coś co zwie się " thermocouple" - termik ?. Ponadto pojawia się sugestia, że termostat sprawia, iż wentylator odcina się za szybko co powoduje przegrzanie. Istotnie jest tak, że po wyłączeniu piekarnika przestaje działać wentylator. W sumie nie pamiętam jak było wcześniej. Czy tak powinno być czy powinien podziałać troche po wyłączeniu aby ostudzić? W przypadku płyty indukcyjnej Amica po nagrzaniu słychać jak studzi sie po wyłączeniu. Czy ten wentylator ma swój termostat? Czy co reguluje prace tego wentylatora? Termik czy termostat?

Oto link na zagranicznym forum:
    http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=5268079

1
  • #15 21 Sty 2018 15:50
    Tr1SH
    Poziom 7  

Więc tak, piekarnik rozebrany na częśći pierwsze.Nagrzewa się normalnie tzn. nie mam termometru aby to sprawdzić ale nagrzewa się i odcina normalnie. Wentylator po włączeniu piekarnika działa. Po wyłączeniu nie działa. Jest czysty, komora czysta. Tak jak wspomniałem w poście wyżej, nie wiem czy nie powinno być tak ,że po wyłączeniu piekarnika powinien jeszcze działać wentylator. Co odpowiada za jego pracę ?

Piekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelPiekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panel

1
  • Pomocny post
    #16 21 Sty 2018 16:22
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Mam identyczny piekarnik jak twój. Wentylator chłodzący załącza się przy włączeniu piekarnika a wyłącza po wyłączeniu piekarnika. Różnica 20C jest do przyjęcia. Możliwe że twój wentylator chłodzący ma słabą wydajność. Sprawdź uszczelkę czy nie jest uszkodzona i czy drzwi dobrze dolegają.

0
  • #17 21 Sty 2018 16:29
    Tr1SH
    Poziom 7  

Uszczelka ta przy drzwiczkach siedzi ok, drzwiczki tak samo... Problemem jest to, że po wyłączeniu całe ciepło idzie do góry przez tę dziurkę i nagrzewa cały górny panel aż do wrzenia i ekranik wtedy wariuje...Ale jakby uszczelka lub drzwi były złe to ciepło by uciekalo a nie ucieka... Natomiast góra jest wrzaca. Wentylator chodzi regularnie i ciepło wyrzuca.Podczas pieczenia jak dziala jest ok. Ale po wylaczeniu dopiero jak juz nie dziala sie nagrzewa.
    Kurcze to nie wiem co to... :( Chyba kupię nowy piekarnik...

0
  • #18 21 Sty 2018 19:47
    magir
    Poziom 27  

Nie kupuj nowego - spokojnie, człowiek zrobił -ludzie naprawią. Na przyszłość podczas używania piekarnika zrób tak że po procesie pieczenia i wyłączaj całości na zero tylko zostaw jakikolwiek program pieczenia ale termostat ustaw na zero ,wentylator będzie pracował i schłodzi całość po parunastu minutach. Wentylator jest załączany łącznie z oświetleniem ( stwierdzam to na podstawie zdjęć jak lecą przewody ) piekarnika więc nie ma mowy o jakiś potrzymaniu chłodzenia po wyłączeniu całości. Jeszcze raz powtarzam - coś jest w kanale chłodzenia lub wylot jest czymś przytkany albo nie ma dopływu powietrza od tyłu bo w meblu jest ścianka i całość gorącego powietrza się mieli wewnątrz mebla - nic innego nie wchodzi w rachubę.
    I jeszcze jedno pytanie - po wyjęciu całości z mebla ( i oczywiście po uruchomieniu piekarnika na jakieś 200 st ) sprawdziłeś czy powietrze z chłodzenia góry piekarnika uchodzi i czy jest bardzo gorące ? Zabezpieczenie termiczne piekarnika nie powinno wyłączać całości tylko same grzałki - to widzę po przewodach. Jeżeli tak się dzieje to jest coś nie tak na przełączniku rodzajów grzania.

0
  • #19 21 Sty 2018 22:54
    Tr1SH
    Poziom 7  

Piekarnik po wyjęciu nagrzewa się identycznie. Jak chodzi wentylator to jest ok. Jak przestaje, całe ciepło rozchodzi się na górę. Powietrze jest ciepłe i bez wentylatora właściwie nie wydostaje się na zewnątrz. W komorze piekarnika jest dziura, która prowadzi do komory wentylatora. Specjaliści z Amiki, którzy podłączali mi sprzęt mówili, że chłodzenie jest, zresztą nigdy wcześniej piekarnik się nie nagrzewał.

Oczywiście z uwagi na to, że jest urządzeniem do zabudowy nie jest z każdej strony wentylowany. Z tyłu od ściany ma dobre kilka cm, tak jak mówiłem wcześniej nic się z nim nie działo i był chłodny. Szczelina między szybką, a panelem jest pusta, czysta nic w niej nie ma. Przeczyszczałem. Wentylator tak samo przeczyszczona. Dziurka w piekarniku również czysta.

Twój pomysł z przegrzewaniem jest ok lecz też nie jest rozwiązaniem idealnym - ustawiłem pieczenie na 200 stopni - następnie ustawiłem regulator na 0°C i na 50°C, panel się wychładzał, ale i tak bardzo powoli, chyba przez kilkadziesiąt minut. Na próbę ustawiłem 50°C co by sprawdzić działanie termostatu. Po około 20 minutach dioda od termostatu zaskakiwała dopiero przy 120°C co by oznaczało, że piekarnik dalej jest gorący (ma ze 100°C) pomimo upływu czasu... Panel więc był gorący, ale nie wrzący. Nie mniej i tak gorętszy niż podczas pieczenia z wentylatorem.

Komora wentylatora sprawdzona wzdłuż i wszerz, przejechana szmatą, powietrzem, przetarta i wentylator popryskany WD40. Dalej chodzi jak chodził. Chodzi równomiernie i kręci się. Nie wiem czy nie za szybko/za wolno. Tak umiarkowanie na oko nie widzę nieprawidłowości.

Na wcześniejszych zdjęciach widać też, że na tym łączniku funkcji blaszki od tyłu są fioletowe - prawdopodobnie spiekły się podczas tego przegrzewania piekarnika więc pewnie za jakiś czas siądą...

Ewentualnie myślałem o zakupieniu termostatu i termika do 100 zł by były, ale nie wiem czy to jest to... Podłączenie ogarnę spokojnie.

1
  • #20 21 Sty 2018 23:39
    magir
    Poziom 27  

Wymiana termostatu nie zniszczy Cię finansowo a jednocześnie nie będzie już wątpliwości co to tego czy jest ok czy do wymiany. Można jeszcze sprawdzić woltomierzem (lub żarówką ) czy przełącznik rodzaju grzania jest sprawny ( mam na myśli czy któryś ze styków się nie skleił i któraś z grzałek górnych nie grzeje cały czas).

0
  • #21 22 Sty 2018 07:45
    Tr1SH
    Poziom 7  

A myślisz, że jak coś zamawiać termostat czy termostat i ten bezpiecznik termiczny? Ponadto, mógłbyś wskazać miejsce tego przełącznika grzania tzn. gdzie się znajduje? Zielony jestem w tych sprawach :) Żarówkę postaram się podłożyć bo woltomierza nie posiadam...

0
  • #22 22 Sty 2018 10:01
    magir
    Poziom 27  

Na stronie north.pl znajdziesz oryginalne jak i zamienniki ( raczej kup oryginały ).

https://north.pl/karta/termostat-do-piekarnika-amica-ebi-8562-aa,FVV-ZB-CMMV-E9K.html

oraz:

https://north.pl/karta/termostat-regulowany-d...arnika-amica-ebi-8562-aa,D87-LR-CMMV-E9K.html

Po południu na zdjęciu które przysłałeś zaznaczę gdzie przyłożyć zaciski żarówki żeby sprawdzić czy na danej grzałce jest na pięcie czy nie w zależności od nastawionego trybu grzania.

0
  • #23 22 Sty 2018 12:33
    Tr1SH
    Poziom 7  

Ok dzięki wielkie.
    A myślisz, że termostat lub ten termik mogą mieć wpływ na te przegrzewanie bądź na regulację pracy wentylatora (szybciej-wolniej)? Generalnie nigdzie nie jest napisane na co wpływ ma bezpiecznych termiczny...Raz, że za odcięcie grzania/wyłączenia piekarnika raz za wentylator...Bo ja już naprawdę nie wiem od czego on może się nagrzewać. Jest tak jakby źle się chłodził bo chodzi raczej prawidłowo. Pdoczas pieczenia też nie jest gorący, a ciepły ten panel, ale po wyłączeniu piekarnika tak jakby brakowało chłodzenia...

0
  • #24 22 Sty 2018 17:19
    magir
    Poziom 27  

Zasadniczo termostat powoduje wyłączenie dopływu prądu do grzałek podczas ich nagrzewania i stabilizację nastawionej temperatury na powiedzmy jakiś tam poziomie. Drugi nazwijmy to termik (ten biały przykręcony do wystającej blachy z tyłu piekarnika) jest zabezpieczeniem termicznym żeby to co jest w piekarniku nie spaliło się i nie wyparowało. Zaznaczam gdyby termostat się skleił i nie otwierał po osiągnięciu nastawionej temperatury. Być może termostat tak nagrzewa wszystko, że przegrzewa i takie są tego skutki. Tego typu silnik nie ma regulacji obrotów on zasuwa tak samo cały czas, a zatem albo się kręci albo nie.
    Edit:
    I jeszcze jedno - zrób zdjęcie tej jak to nazwałeś dziury (dziurki) przez, które idzie ciepło, oraz zrób coś takiego... Włącz tylko podświetlenie piekarnika, a termostat na 100°C i czy przypadkiem wtedy któraś z grzałek się nie nagrzewa (bo to by znaczyło, że przełącznik rodzaju grzania jest uszkodzony).

0
  • #26 22 Sty 2018 21:09
    magir
    Poziom 27  

No to jest ok. W zależności od ustawionej opcji grzania napięcie na grzałkach będzie między zaciskami:

Cytat:
    1-2 górna grzałka 1
    1-3 górna grzałka 2
    3-4 grzałka termo obiegu
    5-6 (na zdjęciu nie widać, ale musi być grzałka na dole) grzałka dolna.

Przykładając żarówkę na 230V (konkretnie przewody podłączone do niej) lub woltomierz. Zaświecenie sygnalizuje, że ta grzałka grzeje. Jeżeli jest na danej grzałce napięcie, a ustawienie opcji grzania jest inne to będzie znaczyć, że przełącznik grzałek jest uszkodzony.

Zrób jeszcze jedno sprawdzenie - wsadź między piekarnik i drzwiczki piekarnika kartkę papieru i żeby ją wyjąć to wychodzi z oporem czy wyślizguje się luźno.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #27 23 Sty 2018 08:34
    Tr1SH
    Poziom 7  

Ok dzięki, potestuje w sobotę mam mieć woltomierz.

Zastanawiam sie w ogóle czy może tak jest ze te piekarniki po prostu tak sie nagrzewają, a wcześniej nie zwracałem na to uwagi dopóki nie odbiło wyświetlaczowi. Czyli po wyłączeniu nie chodzi wentylator zaś całe ciepło po wyłączeniu skupia sie na górnym panelu w okolicach wyświetlacza. Jednocześnie ciekawi mnie tylko, czemu cały piekarnik dookoła obudowy itp. nawet gniazda te płytki są przecież plastikowe, ekranik czy te wtyczki to przecież prosi sie o przegrzanie jeżeli wszystko jest tak gorące.

Tak samo ten łącznik funkcji jest z tyłu fioletowy, może od nagrzewania, a może sie przegrzał... Sam już nie wiem. Może zbędnie panikuje, ale faktem jest ze panel elektroniczny zwariował i to prawdopodobnie od temperatury bo był bardzo gorący i zaczął samoistnie pikać i przerzucać funkcje. Dopiero jak sie schłodził przestał wariować.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #29 05 Lut 2018 18:08
    wojtek__
    Poziom 9  

@Tr1SH
    Witam,

Prozaiczne pytanie. Jak bezinwazyjnie demontujesz i ściągasz pokrętła w tym piekarniku? Potrzebuję wymienić programator w bliźniaczym piekarniku Amica EBI 6521, TYPE: 1142.3TsYDHbXSp, Product's code 53326. Żeby to zrobić i wykręcić śrubki go mocujące, potrzebuję zdjąć pokrętło od niego. Prosiłbym o info, bo nie chcę go przypadkowo uszkodzić. Z góry dzięki za pomoc.

Załączam zdjęcie tego pokrętła.
    Piekarnik Amica EBI 8562 AA - przegrzewa się górny panelWP_2017112...19_Pro.jpg Download (1.26 MB)

0
  • #30 22 Maj 2018 13:59
    nowszy1234567
    Poziom 2  

Witam , map podobny problem z przegrzewającym się panelem w tym modelu EBI 8562 AA, czy udało się Wam zdiagnozować usterkę, bo u mnie spowodowało to uszkodzenie programatora, to jest sam się włącza, i ustawia np. godzinę oraz uszkodzony jest termostat bo zamiast temp. 180 stopni w piekarniku faktycznie jest 225 stopni, jak ustawie go na 150 stopni to faktycznie jest 170 stopni . Wymienię termostat i programator , ale wcześniej chciałbym ustalić co jest przyczyna że przegrzewa się panel górny, wentylator działa w górnej części i z boku drzwiczek również wyczuwam gorące powietrze przy . nagrzanym piekarniku.Nie wiem za co do końca odpowiedzialny jest ten termik i czy też go nie wymienić przy okazji. JAKIEŚ POMYSŁY?

0