Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt do szafy rack - co wybrać

Baumi 11 Sty 2018 20:00 507 14
  • #1 11 Sty 2018 20:00
    Baumi
    Poziom 9  

Witam,

Jestem w trakcie budowy domu i jestem na etapie projektowania szafy serwerowej (tu tylko napomknę, że jestem programistą i ogólne pojęcie o IT mam, natomiast trochę kuleję jeśli chodzi o sieci, stąd ten post).

Wybrałem już szafę i większość osprzętu i mam problem ze switchem / routerem oraz UPSem. Dużo sprzętu w szafie nie mam - aktualnie Qnap TS-451U, może jeszcze jeden w przyszłości. Zastanawiam się nas jakimś switchem zarządzalnym L3 - 24 porty bądź routerem + switchem. Gniazd w domu mam 18 (wszystkie przewody cat 6A jeśli ma to znaczenie). W niedalekiej przyszłości pod moja lokalizację maja podciągnąć światłowód.

Czy jesteście w stanie doradzić sprzęt, który

- będę mógł w miarę prosty sposób skonfigurować (najlepiej interface webowy)
    - będę mógł stworzyć i zarządzać kilkoma VLANami.
    - zabuduje w standardowej szafie rack 19" 600m
    - nie zrujnuje mnie finansowo

Dzięki!

0 14
  • Renex
  • #2 11 Sty 2018 21:02
    JacekCz
    Poziom 35  

W szafie 42U stojącej zmieścisz wszystko, łącznie z ups i maszynami. Serwer szumi oraz ma głębokość 70cm, jako IT będziesz chciał spróbować jak to jest.
    Piszesz 600 mm więc wisząca na ścianie, to zupełnie inne konwekcja.

Myśli o infrastrukturze jako o czymś na 20-30 lat, na inne funkcje pomieszczeń, niż dzis się wydaje, np nadwyżka kabli, więcej, niż dziś wydaje się potrzebne, oczywiście zabudowanych gniazdami. Na etapie "stanu surowego" jest to inwestycja stosunkowo prosta i tania, na żywym budynku dorobienie jest bardzo kłopotliwe.

... elektronika pojawi się i zniknie, instalacja pozostanie

0
  • #3 11 Sty 2018 21:36
    Baumi
    Poziom 9  

Dzieki JacekCz. Mam tego świadomość, dlatego na samej instalacji nie oszczędzałem. Szafa to jednak inna sprawa - ja zawsze mogę zmienić. Szum nie przeszkadza bo bedzie stała w pom. technicznym, w którym szumieć może ile chce ;) Póki co mam sporo nadmiaru, bo planuje powiesić 18U badz 22U (serwer, patchpanel, switch, jakies organizery, szuflada, półka, rejestrator, ups i jeszcze zostanie).

Chciałbym się jednak skupić tu na samym switchu. Ktoś coś poleci co spełni wymagania z pierwszego postu?

0
  • #4 11 Sty 2018 23:05
    Erbit
    Poziom 30  

Baumi napisał:
    ...
    - nie zrujnuje mnie finansowo

Ile warte jest to Twoje "nie zrujnuje" ?

0
  • #5 12 Sty 2018 02:27
    JacekCz
    Poziom 35  

Baumi napisał:
    Dzieki JacekCz. Mam tego świadomość, dlatego na samej instalacji nie oszczędzałem. Szafa to jednak inna sprawa - ja zawsze mogę zmienić.

Zdemontowac patch panel, utracić trochę długości kabli, zamontować, ponownie certyfikować?
    Niespójne jest to, co mówisz, piszesz o 6A czyli sugestia bardzo wysokich wymogów, piszesz o wysokim budżecie, ale z rozwoju wątku rozumiem że to zaciskane wtyczusiami na kablu?

0
  • Renex
  • #6 12 Sty 2018 13:34
    Baumi
    Poziom 9  

JacekCz - sarkazm niepotrzebny ;) Póki co mam rozprowadzoną cała instalację i wyprowadzone przewody do pomieszczenia gdzie postawię szafę. Jesli chodzi o zmiane to mówiłem o wielkości szafy (jeżeli kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba, choć staram się tego uniknąć), nie o wycinaniu przewodów - nie zamierzam ponownie ich wpinać w patchpanel. Certyfikowac tez nie zamierzam, bo po co - to domowa, moja instalacja.

@ Erbit - Nie zrujnuje to ok. 500 PLN (żona juz mnie goni jak widzi cały kosztorys szafy :P).

0
  • #7 12 Sty 2018 15:15
    Erbit
    Poziom 30  

Baumi napisał:
    ...
    @ Erbit - Nie zrujnuje to ok. 500 PLN (żona juz mnie goni jak widzi cały kosztorys szafy :P).

Szkoda. 500 na router i switch zarządzalny to mało.
    Masz do wyboru:
    RB3011UiAS-RM za niecałe 500 -> https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=RTB-RB3011UIAS-RM

ewentualnie popatrz tutaj -> https://www.ip-sa.pl/koszykMagazynShow.aspx?f=MIKROTIK_RB_2011

w najgorszym wypadku (około 200zł) z tej listy (tylko nie uruchamiać AP)-> https://www.ip-sa.pl/koszykMagazynShow.aspx?f=MIKROTIK_RB_450_7XX
    np. w domu mam taki -> https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=RouterBoard__RB951Ui-2HnD
    ale możesz też np. taki -> https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=RouterBoard__RB951G-2HND

Do tego oczywiście switch.

1
  • #8 12 Sty 2018 19:51
    Baumi
    Poziom 9  

Dzięki Erbit!

Erbit napisał:
    500 na router i switch zarządzalny to mało.

miałem bardziej na myśli router bądź też switch zarządzalny L3.

Pierwsza pozycja (RB3011UiAS-RM) wydaje się ciakawa - poczytam zaraz o mozliwościach :)

A jak juz jesteśmy przy wyborze sprzętu poszukuję macierzy dysków (chce tam upchac do 32TB). Początkowo myślałem o rozszerzeniu do Qnapa - UX-800U-RP, ale może jestes w stanie polecic cos innego? Główne zastosowanie - pamięć do rejestratora z kamer oraz kilka dysków sieciowych.

0
  • #9 12 Sty 2018 20:27
    Erbit
    Poziom 30  

Baumi napisał:
    ... może jestes w stanie polecic cos innego...

Niestety nie.

Baumi napisał:
    ... Pierwsza pozycja (RB3011UiAS-RM) wydaje się ciakawa -

Ciekawy ale wydaje mnie się, że... sprzęt "zawsze" można wymienić a ten akurat to dosyć silna jednostka jak na potrzeby domowe dlatego porównaj sobie jeszcze z tym -> https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=RouterBoard__RB2011L-RM . Odnoszę wrażenie, że i to będzie wystarczające. Pracuję w domu na mniejszym ale o podobnych parametrach. Na dokładkę te same parametry obsługują u mnie dodatkowo Wi-Fi i jakoś nie czuję by były jakiś problemy ze sprzętem.

Jeśli zdecydujesz się na któryś MT to ewentualne punkty AP też weź z MT - dosyć fajnie zarządza się punktami AP z poziomu routera (w MT nazywa się to CAPsMAN).

0
  • #10 12 Sty 2018 20:40
    Baumi
    Poziom 9  

Pierwsza twoja propozycja bardziej do mnie przemawia, ponieważ ma wszystkie porty gigabitowe oraz ma wyjście PoE, co ma dla mnie ogromne znaczenie, jako, że planuję zastosować access point zasilany wlasnie z PoE (myślałem nad ubiquiti networks ubi-uap-ac-pro). Tylko zastanawiam się, czy w razie słabego sygnały nie wrzuciłbym kolejnego AP, a ten router ma tylko jedno gniazdo PoE.

Ty wspomniałeś o AP z MT. jakieś godny polecenia AP zasilany PoE?

0
  • #11 12 Sty 2018 21:17
    Erbit
    Poziom 30  

Baumi napisał:
    ... ma wyjście PoE, co ma dla mnie ogromne znaczenie, jako, że planuję zastosować access point zasilany wlasnie z PoE..

Zasilanie PoE można rozwiązać na kilka metod - nie musi ono być ciągnięte prosto z portu LAN. Poprzez PoE można także zasilić urządzenia, które nie są do tego przystosowane ;)

Baumi napisał:
    ...myślałem nad ubiquiti networks ubi-uap-ac-pro....

To dobry sprzęt. Jeśli chodzi o AP to nawet ponoć lepszy niż MT. Może w taki razie i router też od nich?

Jeśli chodzi o AP z MT to pytanie czy 2,4GHz czy 5GHz ?

https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=RTB-CAP-LITE
    https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=RTB-RBWAP2ND
    https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=RTB-RBSXTSQ5ND

Zwróć uwagę (niezależnie od producenta) na
    - częstotliwość
    - zyski anteny
    - 2*MIMO (dual-chain)

Nie znam rozkładu pomieszczeń, które mają być pokryte zasięgiem i nie wiem ile tych AP chcesz mieć ale musisz przewidywać przynajmniej jeden AP na kondygnację. 5GHz trudniej pokonuje przeszkody (ściany), 2,4GHz będzie wolniejsze - pytanie tylko czy potrzebujesz dużej prędkości po Wi-Fi (w co wątpię). Wydaje mnie się, że "dual-chain" dający możliwość połączenia się na 150Mb/s (przy częstotliwości 2,4GHz) to wystarczająca prędkość - ale wybór należy do Ciebie.

1
  • #12 12 Sty 2018 21:37
    Baumi
    Poziom 9  

Dom parterowy, przez co dość rozciągnięty. Planowałem umieścić jeden AP w centralnym punkcie, więc do najdalszego miejsca bedę miał ok. 10m (najdalej wysuniety pokój z przeszkodzami - 3 ściany z porothermu). Myślałem, żeby zacząć od tego, a później w razie problemów dołozyć dodatkowy AP. Jeśli chodzi o częstotliwość, to chciałbym dual-band i w zasadzie fajnie jakby wspierał już AC. Fajnie jakby miał gigabitowy port - chciałbym wykorzystać zalety samej instalacji.

Na razie jestem na etapie przeglądania katalogu MT (szczerze to pierwszy raz spotkałem się z tą marką, ale jeżeli mógłbym dodatkowo wesprzeć polski rynek to dlaczego nie ;) ). Twoja pierwsza propozycja (RB3011UiAS-RM) jest bardzo ciekawa, natomiast szukam czegoś z większa ilością wyjściowych portów PoE oraz większą ilością portów. W tym momencie mógłbym zrezugnować z dodatkowego switcha i przeznaczyć więcej środków na router. problem w tym, że 24 porty to trochę za mało (48 to aż za dużo, ale pewnie nic pomiędzy nie dostanę :P).

Szukam na razie rozwiązań MT a za chwilę zacznę przeglądać UN. :)

0
  • #13 12 Sty 2018 22:16
    Erbit
    Poziom 30  

Baumi napisał:
    ...Fajnie jakby miał gigabitowy port

Nie zrobisz "wszystkiego" na Wi-Fi. Wi-Fi wykorzystuj tylko do urządzeń przenośnych (np. telefony, tablety) a wszystko co możliwe po kablu. Jeśli tak to zrobisz to aż takiego szybkiego AP nie potrzebujesz.

Baumi napisał:
    ...3 ściany...

Pawie jestem pewien, że nie masz tam co liczyć na sygnał umożliwiający jakąkolwiek sensowną pracę lub jakąkolwiek nawet nie sensowną.
    Idea przebicia się przez 3 ściany mocno kłóci z tym "szybkim WiFi". Jak chcesz mieć szybko to przebijaj się przez 0 (zero) ścian.

Lepiej dociągnąć do każdego pokoju dodatkowy kabel dla AP i zmniejszyć moc nadawania by życie nie przebiegało Tobie pomiędzy silnymi falami radiowymi.

0
  • #14 12 Sty 2018 22:31
    Baumi
    Poziom 9  

Erbit napisał:
    Pawie jestem pewien, że nie masz tam co liczyć na sygnał umożliwiający jakąkolwiek sensowną pracę lub jakąkolwiek nawet nie sensowną

Tego się obawiam, stąd juz mam wyprowadzony przewód w dalszą częsć domu, tak, że będę w stanie spokojnie dołozyć kolejny AP tylko dla części sypialnej (pokoje dzieci, sypialnia, biuro).

Erbit napisał:
    Lepiej dociągnąć do każdego pokoju dodatkowy kabel dla AP i zmniejszyć moc nadawania by życie nie przebiegało Tobie pomiędzy silnymi falami radiowymi.

Coś w tym jest... problem w tym, że instalację mam juz połozona i na dniach mam wylewki, więc teraz juz nie dam rady tego zrobić. Poza tym przy mojej ilości pomieszczeń zbankrutowałbym na APs :P

Póki co idę za Twoją radą... Router RTB-RB3011UIAS-RM oraz do tego switch 24 porty... Ewentualne braki PoE załatwię adapterami. Dzięki za pomoc Erbit!!

0
  • #15 13 Sty 2018 00:49
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

Erbit napisał:
    Pawie jestem pewien, że nie masz tam co liczyć na sygnał umożliwiający jakąkolwiek sensowną pracę lub jakąkolwiek nawet nie sensowną.
    Tym bardziej że:
    Baumi napisał:
    chciałbym dual-band i w zasadzie fajnie jakby wspierał już AC
    Trzy ściany przy 5 GHz to już "mission impossible" - tłumienie jest dużo większa niż przy 2,4 GHz.

1