Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skroplenie powietrza - Czy jest to możliwe ?

Kwazor 12 Sie 2005 21:41 19590 16
  • #2 12 Sie 2005 21:45
    janto
    Poziom 23  

Jak masz odpowiedni sprzęt to czemu nie!!

0
  • #4 12 Sie 2005 22:44
    Orochimaru
    Poziom 31  

Wg mnie niestety w warunkach amatorskich nie jest to możliwe.
    Przede wszystkim ze względu na nieopłacalność takiego przedsięwzięcia.
    Są do tego potrzebne sprężarki (i to nie byle jakie i nie jedna), chłodnice, wentylatory, sterowanie, a efekt i tak może być mizerny.
    Nie wiem do czego ci to, ale jak chcesz uzyskać naprawdę niską temperaturę to najtaniej wyjdzie zakup ciekłego azotu.
    No chyba, że chcesz to zrobić dla sportu, ale koszty tego mogą być ogromne jak na domowy budżet.

0
  • #5 12 Sie 2005 22:57
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Orochimaru napisał:
    Nie wiem do czego ci to, ale jak chcesz uzyskać naprawdę niską temperaturę to najtaniej wyjdzie zakup ciekłego azotu.
    No chyba, że chcesz to zrobić dla sportu, ale koszty tego mogą być ogromne jak na domowy budżet.

No i na dodatek jest to niebezpieczne! Wyobraź sobie taki zbiornik ze sprężonym powietrzem, który wybucha, bo nie dopieściłeś jakiegoś spawu, albo przeoczyłeś jakiś "małoistotny" szczegół!

Osobiście odradzam takich eksperymentów. Jeśli koniecznie chcesz mieć ciekłe powietrze to kup butlę tlenową (taką jak mają nurkowie).

Pozdrawiam.

0
  • #6 12 Sie 2005 23:08
    tomsz666
    Poziom 14  

Orochimaru napisał:
    ...najtaniej wyjdzie zakup ciekłego azotu...

gdzie mozna kupic ciekły azot, ile on kosztuje i ile jego jest

0
  • #7 12 Sie 2005 23:08
    Kwazor
    Poziom 30  

Mam moziwość kupienia butli z azotem ale to nie to samo...
    A naczynie dewara i kupno cieklego azotu nie wchodzi w rachube.

Ze 2 sprężarki to wiem i wiem ile moze być problemów ale czemu by sie nie dowedzieć czy nie jest to możliwe. I nie zrobić tego nawet jak by miało niewypalic.

Ps. 20 Mpa rozprężone do 0.1 Mpa daje różnice temperatury 40C pozniej robimy wymiennik ciepła i dalej mamy ochładzanie taki "sub cooling"

0
  • #8 15 Sie 2005 01:10
    Orochimaru
    Poziom 31  

Cytat:
    20 Mpa rozprężone do 0.1 Mpa daje różnice temperatury 40C

Owszem tylko najpierw trzeba to sprężyć do tych 200 atmosfer i to nie od razu tylko z przystankami na chłodzenie tzn: sprężarka -> chłodnica -> sprężarka -> chłodnica i tak parę razy.
    Im chłodniej tym inny czynnik chłodzący trzeba stosować.
    Najpiewr powietrze, później wodę, freon itd.
    Trzeba mieć oczywiście jeszcze sprężarkę która będzie chciała sprężać powietrze o temp -100°C to ciśnienia 20MPa.
    W dodatku po sprężeniu trzeba to przepuścić przez chłodnicę, w której czynnikiem chłodzącym będzie ciekłe powietrze, lub azot i dławić do ok 0,1 MPa.
    Co do ciekłego azotu to... nie wiem :D ale poszukaj w książce telefonicznej pod gazy techniczne.

0
  • #9 20 Sie 2005 20:32
    numerek12
    Poziom 21  

niestety mam złe wieści
    zwykła sprężarka tlokowa się nie nadaje ze względu na cisnienie
    jesli przekroczymy ~ 30 atm to rozerwie tłoki
    do tego celu stosowane sa pompy nurnikowe -
    takie cos stosowane jest w myjkach "karcher" i inne
    tylko taki typ spreżarki ma odpowiednią konstrukcje do sprężania do wielkich ciśnień

można sie pokusić o przerobienie takiej myjki na sprężarke
    ale to bardzo skomplikowane ze względu na chłodzenie pompy

0
  • #10 20 Sie 2005 20:51
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 20 Sie 2005 21:12
    numerek12
    Poziom 21  

Rycho T napisał:
    Przecież w myjkach ciśnieniowych stosowane są pompy tłokowe.
    Wydaje mi się że do uzyskania wysokiego ciśnienia najbardziej odpowiednie są właśnie sprężarki tłokowe.
    Dlaczego przy 30 at. miało by rozerwać tłoki.

te "tloki' wyglądaja jak zwykłe tłoki
    róznica polega na tym że sa to jakby kawalki metalu czyli tłok jednorodny bez pustej przestrzeni w nim samym
    i napęd tychże tloków jest nieco inny

co do drugiego pytania
    tlok jest z aluminium i jego denko jest zbyt cienkie jak na takie ciśnienia
    jesli sprężymy powietrze do 100 atm to jest to nie mniej nie wiecęj jak ~100 kg/cm² w związku z tym jesli tłok ma srednicę dajmy na to 50 mm i na środek denka działa 200 kg nacisku przy grubości scianki ok 3-4 mm to pokaz mi taki tłok który to wytrzyma
    nie da rady
    pomijam juz kwestie zaworów w głowicy
    myślisz że zaworek którego blaszka ma gr ok 0.2-0.3 mm wytrzyma takie cisnienie ?
    oczywiście mówimy tu o zastosowaniu zwykłych dostępnych sprężarek dostepnych na rynku

można nieco odciążyć same tloki stosując zawór zwrotny na zbiorniku który nie dopuści do nadmiernego wzrostu ciśnienia w cylindrach ale tylko na krótką metę bowiem zawór zwrotny w samej swej konstrukcji jest urządzeniem wolnym i przy dużych cisnieniach nie zamknie wystarczająco szybko swojego zaworu tym samy wypuści nieco ciśnienia do cylindrów
    wyobrażasz sobie gdy powietrze o ciśnieniu 150 atm walnie w zaworek w glowicy ?
    zostana z niego strzepy

z doświadczenia swego wiem że bardzo cieżko sprężyć powietrze powyżej 50 atm - lepiej kupić butlę z powietrzem mniej problemów i kosztów :)

0
  • #12 20 Sie 2005 21:27
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 25 Sie 2005 15:35
    adambus
    Poziom 12  

hmm, w domu raczej bym tego nie polecał. Są do kupienia gotowe instalacje, np:

http://www.rigakumsc.com/cryo/nitrogen.html . Są tam urzadzenia które produkuja np. 10l ciekłego azotu na dzień (pobór mocy 2.5 kW!)

W polsce dystrybutorem gazów ciekłych sa np:

http://www.linde-gaz.pl/
    http://www.apgazy.com/
    http://www.boc.com.pl/gazySkroplone.html

Trzeba poszperać - może są inne lepsze i bardziej dostępne firmy.

Cena 1l ciekłego azotu to chyba jakies 20-30 PLN. Trzeba miec jednak specjalny zbiornik - dewar. Inaczej szybko nasza ciecz zamieni sie w gaz. Od biedy może byc zwykły termos. Pozdrawiam.

0
  • #14 26 Sie 2005 16:15
    _jta_
    Specjalista elektronik

Ciekły azot można przechowywać w pojemniku ze styropianu,
    przez parę godzin, to jeszcze zależy od grubości scianek.

0
  • #15 01 Mar 2010 22:47
    kisiel_68
    Poziom 1  

skroplenie powietrza polega na obniżeniu jego temp. do ok.-180 st.C
    do obniżenia temp. stosuje się rozprężacze (dokładnie-turborozprężacze), tak więc tłoczenie powietrza sprężarką powoduje wzrost temp., następnie obniżenie w rozprężaczu o kilka, później o kilkanaście, w końcu o kilkadziesiąt stopni ... do tego zbirniki na gromadzenie cieczy ... to proces długotrwały, nie ekonomiczny na małą skalę, ... ale możliwy ;)

0
  • #16 03 Mar 2010 17:03
    _jta_
    Specjalista elektronik

Pod względem "ideowym" konstrukcja jest dość prosta: cienka rurka (raczej metalowa, i wytrzymująca spore ciśnienie),
    zwinięta w "spiralę" (czyli ułożona wzdłuż linii śrubowej), z przewężeniem na jednym końcu, i grubsza rura, na jednym
    końcu zamknięta, z izolacją cieplną, do której mieści się ta cieńsza (przynajmniej na grubość, na długość już nie);
    cieńszą rurę wsuwamy do grubszej tym końcem z przewężeniem, kawałek ma zostać na zewnątrz; do cienkiej rury
    tłoczymy powietrze, ono wychodzi z niej przez koniec, który jest w grubej rurze, i wychodzi przez otwarty koniec -
    w tym celu przeciwny jej koniec jest zamknięty. Jak rury nie będą za krótkie, to część powierza będzie się skraplać.

0
  • #17 02 Sty 2018 20:18
    mick1
    Poziom 16  

39006 napisał:

Butle z powietrzem do oddychania są pompowane takimi sprężarkami do ciśnienia ok. 200 atmosfer.
    Dlaczego przy 30 at. miało by rozerwać tłoki.

Nawet 300 atmosfer, ale zazwyczaj w kilku krokach. Ale to nadal daleko do skroplenia.

0