Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamienniki/dobór tranzystorów w układach impulsowych.

BlueV 11 Sty 2018 22:08 189 2
  • #1 11 Sty 2018 22:08
    BlueV
    Poziom 4  

Witam!
    Na co patrzeć przy zakupie tranzystorów do przetwornic impulsowych nieduzych mocy/małych mocy?? Dokładnie to joule Thief / z uzw WN (chodzi o schematy z linków na dole).
    Chodzi o dostosowanie tranzystora, możliwie najbliżej parametrami (jeśli rdzen oczywiscie na to pozwala > cz. rezonansowa i pojemosc zł. trana).
    - przy wejściowych napięciach: 1,5V, 2,5-3v, OK 5V i 6V-12v. (jak ktoś posiada, bardzo bym prosił o przykłady (kompletuje i segreguje sobie to wszystko, zawsze przeanalizownie jakiegoś podobnego schematu coś daje do myślenia)

Tak jeszcze konkretniej chodzi mi o pare układów JT i jT z cewką WN, (eksperymenty), zasilanych z:
    1,5V (np 1xAA) (jt basic i jt z uzw wn)
    2,4~3,0V (2x NiMh/2xAA)
    (3,7~4,2V). (1x 18650) (WN HV)
    7,2~8,2V (2x18650) / wN HV
    3-4x 18650 (12ldo-16V~~)
    A o to linki do kilku schematów

http://www.instructables.com/id/Joule-Thief-Low-Voltage-Battery-Charger/
    Vin 1X NPN PN2222 vin 1,5v -

https://hackaday.io/project/25751-aluminium-powered-joule-thief/log/66812-joule
    thief-with-regulated-output Al-air
    vin - 2V~ 2X NPN

http://www.instructables.com/id/Make-a-SUPER-Joule-Thief-Light/
    vin - 1,5v - TIP31 NPN. HV

jaki zamiennik zastosowac?/jaki lepszy?
    Czy zamiast TiP31 mogę zastosować któryś niżej wymienionych? np E1307, lub C5027? lub PNP BDW94C Dgn??
    Jeszcze jedna, w zasadzie najważnmiejsza sprawa: Pomógłby mi ktoś, które z tranzystorow, które mam nadają się najbardziej, lub podpowiedzieć, jak porównywać
    (w wersji HV zamiast TIP31, W wersji 2x npn z linku zamisat BC337 etc)
    Na tą chwilę chcę wykorzystać to, co posiadam z odzysku, nim kupie nowe tranzystory. Chcę zbudować parę układów w celach eksperymentalnych, w tym te z linków, lecz najbardziej interesuje mnie aku 18650 3,7-4,2V (jT uzw WN)/
    Stanąłęm po prostu trochę w miejscu.-> nie chcę spalić następnych tranzystorow a mam z demontażu sporo w obudowach TO-220 (głównie z zasilaczy impulsowych, z komputerowego ATXa, więc powinny się nadawać raczej?
    Które z tranzystorów, które niżej wymieniłem są zbliżone parametrami, do tych stosowanych w aplikachacj JT/JT WN.?

I... CZY mogę je wykorzystać jako generator WN/ZVS 2x13007 (te mam akurat 2). Albo jakiś inny przykład? Przymierzałem się jakiś czas temu do budowy ZVS na 2x 2n3055 ale zrezygnowałem, z braku tranzystorów, a inne się nie nadawały.
    Będę wdzięczny za jakiekolwiek przykłady

Oto tranzystory, które aktualnie posiadam:

E-13007 NPN
    c5027 NPN
    BDW94C PNP

K2611 N-MOSFET
    K3067-N-MOSFET
    5N60C-N-MOSFET

Większość ma trochę duże Vceo niestety, ale może w konfiguracji więcej niż 1 tranzystora się nadadzą, BDW94C to power switching Darlington - Może tu alternatywa? BDW94c+npn, albo NPN/mosfet (tu znowu o ile ktorys będzie odpowiedni) - najlepiej zasilane 1x lion/2x li ion i 3-4x li ion (12V (planuje zrobić baterie aku 4x 18650 +LM338 3A) Wiem, że dużo pytań, ale nie chciałem zakładać 8 tematów, tylko jakoś zmieścić pytania w jednym, oddzielając .

mam jeszcze zestaw AVT 180 tranzystorow niskosygnalowych to-92, ale nie sądze, żeby któreś z nich nadawały się do tych aplikacji (tzn.. większość się nada oczywiście, jednak z jaką sprawnością)/

Z góry dziękuję, próbowałem to sam rozwiązać, ale za duży mętlik sobie narobiłem, w efekcie po paru dniach wywaliłem do kosza notatki i zacząłem od nowa.

A tu ode mnie:
    Rekomendowane tranzystory to "High end Switching Power Supply (np BC337)
    High end switching.
    Fast Switching High frequency amplifers

A typowo stworzone do tego tranzystory to grupa: "Ultra Low Voltage, Fast Switching":
    LOW VOLTAGE FAST-SWITCHING POWER TRANSISTORs, VERY LOW COLLECTOR TO EMITTER. SATURATION VOLTAGE. HIGH CURRENT GAIN CHARACTERISTI, . FAST-SWITCHING SPEED. APPLICATIONS: s. EMERGENCY LIGHTING s. VOLTAGE REGULATORS.
    http://www.st.com/content/ccc/resource/techni...df/jcr:content/translations/en.CD00003287.pdf
    Znajomy podesłał stronkę- tranzystory najlepiej działające w układach "JT" zarówno HV jak i stabilizowanych źródeł prądowych.

Świetna stronka,,, Gdybym tylko jeszcze znał angielski język fachowy elektroniczny ;x

To tyle moich 2 godzinnych wypocin... Mam nadzieje, że chociaż to pomoże, bo mam "martwy punkt" na chwilę obecną z którego muszę się poruszyć, żeby iść dalej. :)

Pozdrawiam!

0 2
  • ambtechnic
  • #2 12 Sty 2018 07:40
    Freddy
    Poziom 43  

Wszystkie te tranzystory są bez problemu dostępne w sklepie, więc nie potrzeba zamienników.

0
  • ambtechnic
  • #3 12 Sty 2018 22:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Znowu próbujesz złapać kilka srok za ogon na raz. Nie istnieje tranzystor dobry do każdego układu impulsowego. Tranzystor dobiera sie do jednego konkretnego układu, jeśli zrobisz dziesięć niedziałających układów to nie nauczysz się więcej jak byś zrobił jeden działający.

Cytat:
    Stanąłęm po prostu trochę w miejscu.-> nie chcę spalić następnych tranzystorow a mam z demontażu sporo w obudowach TO-220 (głównie z zasilaczy impulsowych, z komputerowego ATXa, więc powinny się nadawać raczej?
    Palisz tranzystory bo wydaje ci się że brak wiedzy możesz nadrobić eksperymentami - nie możesz.

Cytat:
    I... CZY mogę je wykorzystać jako generator WN/ZVS 2x13007 (te mam akurat 2). Albo jakiś inny przykład? Przymierzałem się jakiś czas temu do budowy ZVS na 2x 2n3055 ale zrezygnowałem, z braku tranzystorów, a inne się nie nadawały.
    Niektórzy nie odróżniają układu Mazilliego od zasady działania ZVS, a ty prawdopodobnie nie odróżniasz niczego i piszesz o układzie na tranzystorach bipolarnych w którym nie występuje Zero Voltage Switching, za to jest on najbardziej zbliżony do układu Royera.
    Cytat:

Świetna stronka,,, Gdybym tylko jeszcze znał angielski język fachowy elektroniczny ;x
    Nie ma wiele do nauczenia, język techniczny jest prosty, słownictwo ograniczone, gramatyka podstawowa, poza tym jest google translator, część przetłumaczy jako-tako a resztę sobie poprawisz, trzeba tylko chcieć.

Cytat:
    Mam nadzieje, że chociaż to pomoże, bo mam "martwy punkt" na chwilę obecną z którego muszę się poruszyć, żeby iść dalej.
    Tyle już się naczytałem twoich postów że wiem - nie będzie żadnego "dalej". Tu trzeba opanować podstawy i to nie tylko elektroniki, ale samodzielnego uczenia - zdobywania informacji, systematycznej pracy, oraz nauczyć się zadawać pytania, prosto i zwięźle, a jednocześnie podając wszystkie potrzebne szczegóły (tylko potrzebne), Trzeba eliminować chaos a ty robisz coraz większy.

Weź jeden układ, wypisz parametry jakie chcesz osiągnąć, policz co umiesz, opisz czego nie rozumiesz, czego ci brakuje to pomogę, wszystkich na raz nie da rady.

A jeśli chcesz HV o bliżej nieokreślonym napięciu (albo im więcej tym lepiej) to lepiej zrób układ Mazilliego i nie zmieniaj elementów, bo nie umiesz, zrób jak w oryginale to zadziała.
    A w samowzbudnym flybacku musiał byś robić zabezpieczenia przed przebiciem tranzystora, bez tego i bez oscyloskopu możesz i wiadro tranzystorów spalić.

0