Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy korzystasz z odpowiedniej karty SD?

ghost666 12 Sty 2018 10:57 3438 3
 • Czy korzystasz z odpowiedniej karty SD?
  Karty SD i microSD zaprojektowane zostały, aby zastąpić płyty CD i DVD w dystrybucji audio. Obecnie używane są w aparatach fotograficznych, telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach. Karty tego typu są coraz częściej wybieranym rodzajem pamięci, głównie z uwagi na ich niewielki rozmiar i dużą pojemność. Jednakże, z uwagi na mnogość opcji na rynku, coraz bardziej problematyczny staje się dobór karty do naszej, konkretnej aplikacji. Większość wybiera karty, sugerując się ceną i pojemnością, jednakże, co z ich realnymi parametrami i jakością? Czy to nie powinny być czynniki decydujące o zakupie? Oczywiście - wszystko zależy od konkretnej aplikacji i potrzeb.

  Karty przemysłowe vs. konsumenckie

  Z wierzchu wyglądają tak samo. Takie same obudowy, wymiary i pojemność. Jednakże różnice pomiędzy nimi są czasami bardzo krytyczne - głównie w zakresie jakości kart SD, czy ogólniej - pamięci Flash. Warto pamiętać o jej wpływie na niezawodność, wytrzymałość i inne czynniki przekładające się na całkowity koszt wykorzystania pamięci Flash w systemie. Pamiętajmy o tym, wybierając kartę do naszej aplikacji.

  Czy korzystasz z odpowiedniej karty SD?
  To co się liczy jest w środku

  Nawet po otwarciu karty, jej wnętrze nam wiele nie zdradzi - każda karta wyglądać będzie niemalże tak samo, niezależnie od tego, czy jest to układ dedykowany do zastosowań domowych czy przemysłowych. Niektórzy producenci jednakże, zalewają swoje karty w tworzywie wraz ze wszystkimi elementami i komponentami - takiej karty już tak łatwo nie rozbierzemy.

  W każdej karcie znajdziemy układ pamięci NAND Flash (duży element) i kontroler (mniejszy układ). Pamięci NAND Flash to miejsce, gdzie przechowywane będą nasze dane, a kontroler pełni rolę 'mózgu' urządzenia - to on komunikuje się ze światem i zarządza danymi na karcie, systemem plików etc. Kontroler odpowiedzialny jest także za funkcje, takie jak balansowanie zużycia karty, wychwytywanie i korekcję błędów itp. Wszystkie te cechy są istotne dla pracy karty, a szczególnie karty przemysłowej.

  Dodatkowo, karty dedykowane do zastosowania w przemyśle pracować mogą w szerszym zakresie temperatur, często od -40°C do 85°C, co jest nazywane zakresem "szerokim". Typowy zakres pracy dla kart konsumenckiej to od -25°C to 85°C.

  Do pracy w trudniejszych warunkach karta przemysłowa wydaje się naturalnym zastosowaniem.

  Posłuchaj się ekspertów

  Na rynku wielu jest producentów kart pamięci i trudno może być połapać się, jakiego z nich oferta najlepiej pasuje do naszej aplikacji. Zespół techników z Simms International przygotował specjalne zestawienia, które pomóc mają w wybraniu, jaka karta jest dla nas odpowiednia. Wszystko zależy od tego, co i jak często zapisujemy na karcie, w jakich warunkach ma ona pracować i tego, jak dużym problemem będzie jej uszkodzenie czy utrata danych. Innym czynnikiem jest także cena - aczkolwiek nigdy nie powinna ona być kryterium wyboru karty pamięci.

  Doświadczenie uczy, że jeśli zrozumie się ograniczenia każdej technologii wykorzystanej do wytwarzania kart, to lepiej jest dopasować ją do konkretnej aplikacji. W ten sposób uniknąć można kosztownych i problematycznych błędów.

  Istnieje szereg różnych rodzajów pamięci NAND Flash. Ważnym jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj pamięci do naszej aplikacji. W poniższej tabeli zebrano trzy podstawowe typy wraz z ich głównymi cechami. Tego rodzaju pamięci Flash instalowane są właśnie w kartach SD i microSD.

  Rodzaj karty SDSLCMLCTLC
  Niezawodnośćnajwyższaśrednianajniższa
  Prędkośćnajwyższaśrednianajniższa
  Gwarancja5 lat2 lata2 laya
  Cenanajwyższaśrednianajniższa


  SLC – komórki jednopoziomowe to najlepszej klasy pamięci NAND Flash, jakie obecnie są dostępne w handlu. Z tego rodzaju pamięci korzysta się w zastosowaniach lotniczych, obronnych, przemysłowych, w transporcie, telekomunikacji i energetyce. Tego rodzaju karty spotkamy też w urządzeniach medycznych, sterownikach przemysłowych i innych. SLC są najbardziej niezawodne, ale i też najdroższe. Karty z tego rodzaju pamięcią typowo produkowane są jedynie na żądanie pod konkretną aplikację.

  MLC – komórki wielopoziomowe to najbardziej popularny rodzaj pamięci NAND Flash. Są one o wiele tańsze niż SLC, ale charakteryzują się mniejszą prędkością, wytrzymałością i niezawodnością. Tego rodzaju pamięci nadają się do urządzeń, gdzie kartę wymienia się, co 18..24 miesiące, a przez ten okres nie jest ona jakoś szczególnie mocno używana. Pamięci MLC można dostosować do pracy w szerokim zakresie pracy itp., więc nadaje się do zastosowań w warunkach przemysłowych.

  TLC – komórki trójpoziomowe to pamięci rozpowszechnione na konsumenckim rynku układów NAND Flash. Wytrzymałość, tak jak i koszt tych pamięci jest niski, ale nie powinny one być stosowane w żadnych układach jako dysk dla systemu operacyjnego czy też do przechowywania krytycznych danych. Pamięci TLC są tanie i proste w produkcji, da się je kupić w dowolnym sklepie na rynku.

  Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie jeszcze inne rodzaje pamięci, takie jak np. aMLC, które plasują się pomiędzy SLC a MLC, jeśli chodzi o niezawodność i prędkość. Nie są tak dobre jak SLC, ale są lepsze od MLC. Główną wyróżniającą je cechą jest liczba cykli kasowania (PE), jaką dana pamięć może bezawaryjnie przetrwać. Każdy taki cykl powoduje minimalne uszkodzenia karty, co finalnie skutkuje jej uszkodzeniem po pewnej ich ilości. Dla pamięci MLC liczba ta wynosi od 2 do 10 tysięcy, dla aMLC około 20 tysięcy, a dla SLC od 60 do 100 tysięcy cyklu PE.

  Dopasowanie do własnych potrzeb

  Jedną z cech pamięci przemysłowych, jest to, że są one wykonywane na zamówienie, często według dokładnych specyfikacji. Zamawiający może wiele zmieniać w projekcie tego rodzaju pamięci.

  Producenci kart SD i microSD stosują wiele złożonych algorytmów w kontrolerach. Niektóre z nich pozwalają na równomierniejsze rozkładanie zużycia na wszystkie komórki w karcie, dzięki czemu może ona dłużej pracować. Inne, takie jak duplikacja zawartości, zwiększają istotnie żywotność karty kosztem jej pojemności. Kontroler jest także odpowiedzialny za wykrywanie uszkodzonych sektorów i zastępowanie ich zapasowymi, jakie są na karcie.

  Kontrolery, jakie używane są w kartach przemysłowych, są o wiele bardziej złożone i dużo wydajniejsze niż te, jakie znajdziemy w układach konsumenckich. W konstrukcji takich kontrolerów specjalizują się firmy takie jak Phison, Toshiba SMI oraz Hyperstone.

  Pojemność

  Karty dedykowane do zastosowań przemysłowych nie są zazwyczaj zbyt pojemne. Istnieje wiele zastosowań, gdzie karta 128 MB jest odpowiednia. Pamięci MLC zazwyczaj kończą się na 128 GB, a droższe SLC na 32 GB. Takie pojemności są w zupełności wystarczające do większości zastosowań.
  Z kolei pamięci konsumenckie wykonywane w technologii MLC i TLC, dostępne są w pojemnościach do 256 GB czy 512 GB, a niebawem do 1 TB na jednej karcie.

  CechaKarty przemysłoweKarty konsumenckie
  Temperatura pracy-40°C to 85°C-20°C to 85°CKarty przemysłowe pracować mogą w szerszym zakresie temperatur
  NAND FlashSLC / MLCTLCSLC to najwyższa klasa układów pamięci, a TLC najniższa. MLC jest pomiędzy
  Monitorowanie stanu kartyTakNieMonitorowanie stanu karty w czasie rzeczywistym pozwala na zarówno natychmiastowe reagowanie na pierwsze objawy awarii, jak i lepszą ocenę, ile czasu jeszcze danej karcie pozostało
  IOPSNiskieWysokieCecha liczbowa wykorzystywana do oceny pamięci - im wyższa, tym lepiej
  Zabezpieczenie przed zanikiem zasilaniaTakNieDane nie zostaną utracone, jeśli nagle od urządzenia odłączymy zasilanie
  ObudowaTakNieOchronna obudowa, chroniąca przed wodą, kurzem i wilgocią.
  Odporność na ESDTakNieZabezpieczenia przeciwko wyładowaniom elektrostatycznym
  Zaawansowane systemy rozkładania obciążeniaTakNieAlgorytm, który równomiernie rozkłada obciążenie kasowaniem poszczególnych bloków karty, dzięki czemu dłużej pozostaje ona sprawna
  AutoodświeżanieTakNieRedukuje ryzyko utraty pamięci
  Dynamiczne odświeżanie danychTakNieKontroluje czy na karcie nie powstają błędy, wydłuża czas życia karty i zabezpiecza przed przekłamaniami w danych
  CenaWysokaNiska
  Kontrolowana lista elementówTakNieDokładnie znane elementy składowe karty, co gwarantuje 100% kompatybilność jej z naszymi systemami
  Rejestracja produktuTakNieNumer seryjny każdego zamówienia pozwala zapewnić ciągłość dostaw
  Czas oczekiwania na zamówienie10 - 12 dni1 - 2 dniKarty przemysłowe produkowane są na konkretne zamówienie, którego realizacja może trochę potrwać.


  Źródło: url=https://www.rs-online.com/designspark/are-you-using-the-right-sd-card?


  Fajne! Ranking DIY
 • #3 27 Sty 2018 14:11
  fhdelta
  Poziom 11  

  Warto dodać, że informacja z artykułu odnoszą się nie tylko do kard SD ale także do dysków SSD.

 • #4 13 Sty 2019 14:07
  tadgra
  Poziom 16  

  A teraz konsument musi rozszyfrować, która karta jest wykonana w technologii TLC czy MLC. Na kartach takich oznaczeń nie ma, ba nawet w specyfikacjach technicznych kart też nic nie pisze.Sam się spotkałem, że w jednym opisie Samsung EVO+ było, że jest to karta MLC ale nigdzie indziej nie znalazłem tego potwierdzenia, nawet na stronie Samsunga.